Ana sayfa GÜNDEM Polatlılı Şoförlerden yeni uygulamaya tepki

Polatlılı Şoförlerden yeni uygulamaya tepki

292
0
PAYLAŞ

Tarhan: “Protesto Ediyoruz”

Polatlı Şoförler Odası Başkanlığı, 1 Ocak’ta başlayacak ulaştırma ve haberleşme bakanlığının takograf veri toplama ve her ay yetkili dernek ve odalara bildirme zorunluluğu uygulamasını protesto ettiklerini bildirdi.

İSMAİL TARHAN

Polatlı Şoförler Odası Başkanlığı, 1 Ocak’ta başlayacak takograf veri toplama ve her ay yetkili dernek ve odalara bildirme zorunluluğu uygulamasına geçilmeden önce birçok düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekerek uygulamayı protesto ettiklerini ve uygulamaya katılmayacaklarını ilan etti. Polatlı Şoförler Odası Başkanı İsmail Tarhan’ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda “Böyle absürt düzenlemelerle zaten ayakta durmakta güçlük çeken yüz binlerce esnafı iyice zora sokacaktır” denildi.

“İhanetten başka bir şey değildir”

Açıklamada yer alan ifadeler şöyle: “Sevgili meslektaşlarım ulaştırma ve haberleşme bakanlığının takograf veri toplama ve her ay yetkili dernek ve odalara bildirme zorunluluğu bildiğiniz üzere yılbaşında başlayacak. Türkiye’de henüz taşıma kanunu, çalışma kanunu, yeterli seviyede çalışılmamış hala eski düzen çalışma şartlarında nakliye yapılırken bu kanunlar meslektaşlarımızı zor olan çalışma şartlarında daha da zora sokacaktır.
1-Bu kanunların uygulamaya koyulması için ilk önce (K) plaka uygulamasına geçerek mevcut olan araçların plaka tahsisiyle sınırlanması.
2-Kilometre fiyat uygulamasına geçerek karayolu taşıma yapan araçların gelir düzeyini yükseltmek.
3-Mevcut araçlarda şoför olarak çalışan meslektaşlarımın maaşlarının her zaman asgari ücretin iki katı net maaşla çalıştırılmalarıyla ilgili kanunu düzenlemeleri yapmak ve sigorta priminin bu maaş üzerinden yatırılması ile ilgili kanuni düzenlemeler yapılması sağlanmalıdır. Bütün bu saydığım düzenlemeleri yapmadan ben yaptım oldu diyerek böyle absürt düzenlemelerle zaten ayakta durmakta güçlük çeken yüz binlerce esnafı iyice zora sokacaktır”

“Bu çıkan kanun resmen meslek düşmanlığıdır”
“Bizler Türkiye kara taşımacıları federasyonu olarak bu çıkan veri indirme ve bilgilendirme kanununu protesto ediyoruz. Bu çıkan kanun resmen meslek düşmanlığıdır. Türkiye ekonomisinin neredeyse %25 tek başına sırtlayan bu sektöre yapılan ihanetten başka bir şey değildir. Türkiye nüfusunun nerdeyse %30’una tekabül eden bu sektör çalışanlarına yapılan zulümden başka bir şey değildir.
Çıkardığınız kanun ben artık trafik cezalarıyla yetinemiyorum ayrıca her ay düzenli ceza keseceğim anlamına gelen bir zulümdür. Protesto ediyoruz. Zor şartlar altında gecesini gündüzüne katarak çoluk çocuğunun nafakasını kazanmaya çalışan bu sektör çalışanlarına yapılan zülümdür. Bu çıkarılan takograf veri indirme ve veri toplama bilgilendirme uygulamasına katılmayacağımızı ilan ediyoruz.”