Ana sayfa Doğru Kalem DEVRİN OTOMOBİLİ – MADE IN TÜRKİYE

DEVRİN OTOMOBİLİ – MADE IN TÜRKİYE

824
0
PAYLAŞ

İki binli yıllarda oğlum Mekatronik branşında  Sabancı Üniversitesinde  elektrikli otomobil konusunda doktora yaparken , yeterli düzeyde hoca olmadığından Bosna’dan bir Prof. Danışman öğretmen olarak getirilmişti. Bugün bu konuda Hacettepe Üniversitesinin çok başarılı çalışmalar kaydettiğini biliyoruz.

Cuma günü  sayın Cumhurbaşkanının teknolojik gelişmenin en üst seviyesinde iki otomobilin yerli ve milli olarak tanıtımını yapınca gerçekten Türkiye’nin teknolojik alanda Dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edebilecek seviyede görmek özlemiyle benim ümitlerim oldukça arttı. İlmin dini , imanı , siyaseti olmaz. İlim evrenseldir ve bugün ülke olarak en fazla ihtiyacımız olan da ilmi gelişmişlik seviyemizin rekabet edebilir seviyeye getirebilmektir.

Atatürk’ün onuncu yıl nutkunda belirttiği gibi ‘’…Yaptıklarımızı asla yeterli göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunda ve kararlılığındayız. Yurdumuzu dünyanın en bayındır ve uygar memleketlerin seviyesine çıkaracağız …Daha az zamanda , daha büyük işler başaracağız. Bunda da başarılı olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü , Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır , Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü , Türk milletinin yürümekte olduğu yükselme ve uygarlık yolunda , elinde ve kafasında tuttuğu meşale pozitif ilimdir. ‘’

Türkiye’nin merakla beklediği yerli otomobilin yürüyen ilk ön gösterimi gerçekleştirildi. “Türkiye’nin Otomobilinin ön gösterim aracının tanıtımında konuşan TOGG CEO’su Karakaş, “200 ve 400 bg iki alternatif, arkadan itiş veya 4 çeker olacak. 500 km menzil ve 30 dakikanın altında şarj edilebilir olacak” dedi.

‘’Bu otomobil yerli ve millidir . Hiç kimse bu gerçeği perdelemeye çalışmamalıdır. Biz Türkiye’nin otomobilini elektrikli olarak üreterek geçmişin veya bugünün değil doğrudan geleceğin teknolojisine uzanıyoruz. Bu otomobili sadece kendi ihtiyacımız için üretmiyoruz . biz küresel bir marka peşindeyiz.‘’

Türkiye’nin yetişmiş insan gücü potansiyeli çok yüksektir. Cumhuriyet döneminde Uçak sanayii girişimi ABD’li Marshall ile’’ Uçak üretmenize ne gerek var , alın bizim uçakları tepe, tepe kullanın , kıt kaynaklarınızı da ülke kalkınmasında ,  imar da , yol yapımında kullanırsınız diyerek, ‘’ önü kesilmiştir. Türkiye’nin gelişmesini tehlike olarak gören dış güçler  yakın zamanda , 1990 larda bu defa da Türkiye’ye Telekomünikasyonda çağ atlatan TELETAŞ ‘ın üretimine  yine ABD’nin girişimi ile son verilerek Türkiye’nin uzay sanayiinde gelişiminin önü kesilmiştir.  Aynı güçler bugün de yerli otomobil üretimine her türlü maddi ve manevi olanaklarını kullanarak engel olmaya çalışacaklardır. ‘’ Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok , bu yatırım çok masraflıdır, teknoloji çok hızlı değişiyor, siz bu değişime ayak uyduramazsınız , daha ilk aracınız üretim bandından çıkarken , modası geçmiş olacak ‘’ diyerek bizi bu yerli ve milli projeden vaz geçirmeye çalışacaklardır. Türk milleti olarak kesinlikle bu oyuna gelmeyelim, parti ve siyasi görüşünüz ne olursa olsun bu projeyi emperyalist güçler karşında tek vücut olarak milletçe destekleyelim.

Vatana , millete hayırlı olur inşallah .

Saygılarımla…