Ana sayfa Doğru Kalem MAZİYE BİR BAKIVER . NEREDEN …NEREYE.

MAZİYE BİR BAKIVER . NEREDEN …NEREYE.

718
0
PAYLAŞ

Ömrümüzün son demi son baharıdır artık

Maziye bir bakıver neler neler bıraktık

Küserek ayrılırsak olur inan ki yazık

Maziye bir bakıver neler neler bıraktık

Suriye ve Rus ordusu     İdlib’de  sivil yerleşimlere bomba yağdırıyor. Evini terk eden insanlar çaresizce Türkiye’ye doğru kaçıyor. Kapılar kapalı .Sınıra yığılan mülteci sayısı 215 bini buldu. Şimdilik bunlar Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerine göç ediyorlar.  İdlib’in nüfusu dört milyonu buldu. Suriye rejiminden kaçan muhalifler yanında , her türlü kanun dışı insanlar da bu bölgede konuşlanmış durumda  Esat bunları insan posası olarak görüyor ve Türkiye’ye mülteci olarak alınmalarından son derece memnun. Böylece sonuçta Suriye’de  ari bir ırkın kalacağına inanıyor. Olsun ne fark eder ki ? Bizler kırk senedir terörle mücadelede ustalaştık , gerekirse Suriye mafyası ile de, Suriyeli teröristlerle de mücadele etmekten çekinmeyiz.

Yurtta sulh , Cihanda sulh ;  Mehmetçiğin misak-i milli hudutlarımızı koruması yetmiyor mu ? Yetmiyor ki bugün düştüğümüz Suriye bataklığından 3.6 milyon Suriyeli mülteci ve yoldaki devamını zoraki  misafir etmek zorunda kalıyoruz.

Ders alınsaydı tarih , tekerrür eder miydi ? Sadece  sekiz , dokuz  sene önceydi ….

Erdoğan, Suriye’de Esat’a sahip çıktı

Başbakan Erdoğan, Hatay’da inşa edilecek barajın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Suriye lideri Esad’a sahip çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da dostluk barajı temel atma töreninde konuştu. Erdoğan, Suriye ile Türkiye arasında gerçekleştirilen bu projenin dünyaya örnek olacağına işaret etti. Erdoğan’ın konuşması Arapçaya çevrildi.’’Tarihin akışını değiştirecek bir projenin temelini atacağız. Kardeşliğimiz yeniden somut bir projeden ilerleyecek. Buradan İstanbul’a kadar bir hat üzerinden bir kale izleri bulunuyor. Buradan Filistin’e Lübnan ve Suriye’ye kale izleri var.
Bu kaleler insanları Haçlı seferlerinde korumak için konuldu. Kardeşler arasında mayınlı arazi olmaz, kardeşler arasında vize olmaz. Biz her zaman söyledik ‘ev alma komşu al’ büyüklerimiz bu mirasını yerine getiriyoruz.
Suriye’den Türkiye’ ye gelen turist sayısı yüzde yüz arttı. Türkiye kazanıyor, Suriye kazanıyor, barış ve dostluk kazanıyor. 2009’daki yüksek düzeyli stratejik konseyinin ilkini Şam’da düzenledik.
Nusaybin Kamışlı gümrük kapıları yapılacak. Türkiye ve Suriye arasında ortak banka kurulacak. Halep ve Gaziantep arasında hızlı tren seferleri yapılacak. İki ülkenin doğalgaz şebekeleri bağlanacak. Eximbank Suriyelilerin kullanımına sunulacak. Asi nehri üzerinde dostluk barajı yapılacak İşte bunların ilki olan barajın bugün temelini atacağız.
Asi nehri bu barajla iki ülke sellerden korunacak. Barajdan üretilen elektrik ortak kullanılacak.
Lübnan’ın meselesi sadece Lübnan’ın değil bizim de meselemizdir. Mısır ve Tunus’un sıkıntıları sadece orda yaşayanların değil bizim ve Suriye’nin de meselesidir.
Gazze’de her bir yuvaya düşen fosfor bombası Suriyelilerin ve Türkiye’nin de yüreğini de parçalıyor.
Gazze, Kudüs’te, Eriha’da açlıktan, zulüm ve baskıdan ölen her çocuk bizim de vicdanımızı yaralıyor.
Türkiye bu bölgede sadece huzur, istikrar, refah ve kalkınma istiyor. Bu bölgedeki tüm halklar tarih boyunca ilim ve hikmetin bölgesi olsun. Geçmişte olduğu gibi dünyanın kutup yıldızı olsun istiyoruz. 8 yılda Türkiye ekonomisi 3 kat büyüyerek Avrupa’nın 17. ekonomisine dönüştü.
İstiyoruz ki sadece Türkiye değil bizimle birlikte bu bölgeler de kalkınsın. Şerde değil hayırda yarışalım.
Türkiye ve Suriye tüm dünyaya örnek gösterilecek. Sıkıntılardan geçilen şu dönemde barışın ve kardeşliğin önemi daha çok görülecek. Bu dostluk barajının temelini attığım için Asi nehrinin bizi birbirimizden ayıran değil birleştiren bir duruma getirdiğimiz için mutluluk duyuyorum.
Dostluk barajı hayırlı olsun. Bu baraj aramızdaki dostluğun nişanesi olsun.
Yaşasın Türkiye Suriye kardeşliği. ‘’

Bu söylemlerden sonra ne oldu da canciğer kuzu sarması olduğumuz Suriye  rejimi ile çok kısa sürede düşman olduk. Dört milyona yakın Suriyeli  Türkiye’ye iltica etti , hem ekonomik hem de sosyal yönden ülkemiz sıkıntı içine düştü. Türkiye’nin  en huzurlu güney sınırı  terör örgütünün tehdit alanına girdi. Türkiye ancak bağımsız , milli dış politika kararları ile şahsiyetli bir ülke durumuna gelir ve eski saygınlığını kazanır.

Devlet yönetimi ciddi bir iştir. Kararlılık ister ,  akşam söylediğini sabah değiştiren liderler sadece ülkelerine değil , o ülkede yaşayan halkının  da dış dünyada itibarını düşürür.

Saygılarımla,