Ana sayfa GÜNDEM Aydın ,”Artık Herkes E-Arşiv Fatura Kullanacak”

Aydın ,”Artık Herkes E-Arşiv Fatura Kullanacak”

255
0
PAYLAŞ

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, 2020 Yılında E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-Defter Ve E-İrsaliye Zorunluluğu hakkında yazılı basın açıklaması yaptı.

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, 2020 Yılında E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-Defter Ve E-İrsaliye Zorunluluğu  hakkında şunları söyledi: Daha önceki yazımızda 509 nolu VUK tebliği şartları sağlayan mükellefler için ne yükümlülükler doğuruyor neler yapılması gerekir bunlardan bahsetmiştir.

E-belge dönüşüm şartlarını sağlamayan mükellefler ne yapacak?

509 nolu tebliğin iş hayatına getirdiğini en önemli yenilik hiçbir E-belge şartlarını sağlamayan mükelleflere getirilen yeniliktir. Hiçbir E-belge şartını taşımayan mükelleflerden statüsüne bakılmaksızın (basit usul , işletme defter , bilanço vb.)  01.01.2020 tarihi itibariyle aynı gün içerisinde aynı vergi mükellefine kesecekleri günlük vergiler dahil toplam 5.000 TL ve üzerindeki faturaların E-Arşiv fatura olarak kesilmesi gerekmektedir. Yine hiçbir E-Belge şartlarını taşımayan mükelleflerden aynı gün içerisinde aynı nihai tüketiciye kesecekleri günlük vergiler dahil toplam 30.000 TL ve üzerindeki faturaların kesinlikle E-Arşiv Fatura olarak kesilmesi gerekmektedir.

Peki bu faturaları kesebilmek için herhangi bir başvuru yapılacak mı?

Söz konusu zorunluluk mükelleflere e-Arşiv Fatura uygulamasına bir başvuru zorunluluğu ve elektronik imza veya mali mühür alma zorunluluğu getirmemektedir.

E-Arşiv Faturayı kesebilmek için bir ücret ödenecek mi?

Belirtilen nitelikteki faturaların düzenlenmesi işlemi; sadece Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan ve ÜCRETSİZ olarak tüm mükelleflerin kullanımına sunulan e-Belge PORTALİ üzerinden gerçekleştirilecek olup herhangi bir özel entegratör kuruluşla anlaşma yapma zorunluluğu getirmemektedir.

Mükellefler bu faturaları nasıl kesecekler?

e-Belge düzenleme portalına mali mühür veya elektronik imza kullanım zorunluluğu olmadan, İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) kullanıcı kodu ve şifresi kullanılarak girilebilecektir. İnteraktif Vergi Dairesi kullanıcı kodu ve şifresi bulunan mükelleflerin herhangi yeni bir başvuru yapmasına gerek bulunmayıp, bu kod ve şifresi henüz bulunmayan mükelleflerin ise ivd.gib.gov.tr adresinden gerekli kaydını oluşturarak kullanıcı kodu ve şifrelerini alıp faturalarını düzenleyebilecektir. Ancak şunu unutmamak gerekir ; düzenlenen her bir E-Arşiv fatura üzerinde elektronik bir imza vardır ve kimin bilgisayarından veya kimin cep telefonundan düzenlendiği üzerindeki IP numarası ile açıkça bellidir ve Bakanlık takibindedir. Bakanlık yaptığı açıklamada Mali Müşavirlerin mükelleflerinin faturalarını kendi ofislerinde kesmesini yasaklamış olup bu durumun ciddi bir suç unsuru olduğunu belirtmiştir.

Bu sistem üzerinden sadece 5.000 TL ve üzerindeki faturalar mı kesilecek?

Mükelleflerimiz istemeleri halinde belirtilen tutarların altındaki fatura düzenleme işlemleri için de söz konusu e-Belge Portalını kullanmaları mümkündür.

Satıcı tarafından düzenlenen E-Arşiv Faturalar alıcıya nasıl iletilecek?

Düzenlenen e-Arşiv Faturalar alıcılarına her türlü elektronik ortamda (e-mail, sms vb.) iletebileceği gibi, düzenlenen belgelerin kağıt çıktısı alınarak ve belge üzerine mükellefin ıslak imzası ile alıcılarına teslim edilebilecektir

Düzenlenen bu faturaların muhafazası nasıl sağlanacak?

Düzenlenen e-Arşiv Faturaların sorgulanması, görüntülenmesi, elektronik ortamda indirilmesi ve kağıt çıktısının alınması işlemlerinin e-Belge Portali üzerinden gerçekleştirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bununla birlikte düzenlenen e-Arşiv Faturaların muhafaza ve ibraz işlemleri Vergi Usul Kanunu düzenlemeleri uyarınca mükelleflerimizin sorumluluğunda bulunmakta olup, söz konusu belgelerin e-Belge Portalinden elektronik olarak indirilmesi ya da kağıt çıktı alınarak muhafaza edilmesi gerekmektedir.      Uygulama kapsamında düzenlenecek faturalar için E-Belge Portalı 01.01.2020 tarihinde mükelleflerimizin kullanımına açılacak olup oldukça basit bir uygulamadır. İsteyen mükelleflerimiz cep telefonu , tablet , diz üstü bilgisayar veya bilgisayarlarında rahatlıkla düzenleyebilirler . E-Belge Portalı açılana kadar mükelleflerimiz https://earsivportaltest.efatura.gov.tr/login.jsp adresinden test portalına giriş yaparak uygulamayı test edebilirler.