Ana sayfa Doğru Kalem KOCATEPE CAMİİ VE İSMET PAŞA

KOCATEPE CAMİİ VE İSMET PAŞA

976
0

Merhum Osman Bölükbaşı diyor ki,’ Türkiye ‘de en karlı ticaret din ticareti, getirisi çok, yeter ki din/iman sözü ağızdan eksik edilmesin’.

İsmet Paşa  1 Kasım 1923 ten başlayarak ,  1937 yılına kadar iki defa ve 1961- 1965 yılları arasında Başbakan olarak , 11 Kasım 1938’ten 22 Mayıs 1950 yılına kadar da Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.

Bugün bir arkadaşımın  eşinin cenazesinde Ankara Kocatepe Camisinin ihtişamına kapılıp , bu caminin inşasına Vesile olan HAYIR SEVER devlet adamını merak ettim . Sorduğumda Sayın Cumhurbaşkanları , Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bir çok devlet adamı  ve Komutanların , bakanların ve devlet erkanının son yıllarda terör nedeniyle sıkça bulunmak zorunda oldukları bu Caminin inşasının hikayesini Diyanet aylık dergisinin Ağustos 2001 sayısından okuyalım:

‘’KOCATEPE CAMİİ’NİN FİKİR PLANINDA ORTAYA ÇIKIŞI
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğu yıllardan itibaren bozkırlar ortasında yeni ve modern Ankara şehri yükselmeye başladı. Türk Ocağı, Etnoğrafya Müzesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Ankara Palas, bu yükselişin mimari örnekleriydi. Başkent Ankara’ya Cumhuriyet’i temsil eden bir de mabet kazandırılmalıydı. Kocatepe Camii’nin inşası fikir planında işte bu düşüncelerle başladı. Bu arzu 8.12.1944 tarihinde fiiliyata çıkarıldı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Akseki başkanlığında, 72 kişilik kurucu heyet tarafından Ankara Yenişehir’de Bir Cami Yaptırma Kurumu adlı dernek kuruldu. Cami için Saraçoğlu Mahallesi’ndeki eski Millî Kütüphane binası yanında bir arsa bulunmuş ise de, düşünülen ideal külliyeye uygun bulunmadı. Bu arada bir de proje yarışması açıldı. Fakat 14 projenin katıldığı yarışma sonunda uygulanabilir bir eser çıkmadı. Bu alternatif ve değerlendirmeler, 1956 yılına kadar uzadı. Nihayet bizzat devrin Başbakanı Adnan Menderes’in müdahalesiyle Ankara’ya hakim Kocatepe, cami mimarisinde Cumhuriyet dönemini temsil edecek ulu mabet için uygun bulundu. ‘’

‘’Kocatepe Camii’nin inşası fikir planında işte bu düşüncelerle başladı. Bu arzu 8.12.1944 tarihinde fiiliyata çıkarıldı. ‘’ Kocatepe camiinin inşa fikri, 72 kişilik kurucu heyetin teşkili ve Cami Yaptırma Kurumunun kuruluşu İSMET İNÖNÜ’NÜN Cumhurbaşkanlığı döneminde gerçekleşmiş,  1950 yılında çok partili rejime geçilince iktidara gelen Demokrat Parti Hükümeti Başbakanı Adnan Menderes ile nihai karar olarak caminin bugünkü yerine karar verilmiştir.

Bazı gecikmelerden sonra ilk temel 1963 yılında Diyanet İşleri Başkanı Hasan Hüsnü Erdem tarafından atıldı. 1964 yılında, projenin Diyanet İşleri Başkanlığı hizmet binası ile ilgili bölümü bitirildi.

*Bu dönemlerde Başbakan kimdi? İSMET İNÖNÜ. Şu camileri kapatıp, sözüm ona ahır yaptıran, insanları din ile aldatanların hedefindeki adam.

Kocatepe Camii’nin fikir planında düşünülmesinin üzerinden uzun yıllar geçmiş, Başkent Ankara milyonluk bir şehir olmuştu. Teknik ve maddi imkanlar artmıştı. Bu düşüncelerle 1967 yılında açılan yarışmayı Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin’in projesi kazandı. Bu projenin temeli, 30 Ekim 1967 tarihinde, önü Mirac Kandili olan bir günde, o zaman Diyanet İşleri Reisi olan Ali Rıza Hakses tarafından atıldı. 29 Ekim 1969 tarihinde ve yine Mirac Kandili’ne rastlayan manalı bir günde, mabedin beş bin kişilik alt katı ibadete açıldı. Geçici açılıştan sonra cami ve külliyenin diğer bölümlerinin inşaatı sürdürüldü. 1981 yılına gelindiğinde revaklı avlu, konferans salonu, otopark, süpermarket, idari bürolar, kütüphane, gasilhane gibi külliyeyi oluşturan bölümler hariç caminin kaba inşaatı bitirilmişti. CAMİİ’NİN İBADETE AÇILIŞI 1981 Yılında Kocatepe Camii’nin kaba inşaat dışındaki yan bölümler, camiin fevkalade pahalı ve ince işçiliği gerektiren iç dekorasyonu için devlet katkısı, halkın bağışları gibi kaynaklar artık yetersiz kalmaya başlamıştı. Bu sebeple inşaatın tamamlanması giderek yavaşladı. Artan mali güçlükler sebebiyle 15 Mart 1981 tarihinde toplanan Türkiye Diyanet Sitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Genel Kurulu, İsmail Hakkı Yılanlıoğlu başkanlığındaki idare heyetinin teklifine uyarak, derneğin feshedilmesine ve Kocatepe Camii inşaatı dahil bütün mal varlığının alacak ve borçlarıyla birlikte Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmesine karar verdi. Türkiye Diyanet Vakfı imkanlarını Kocatepe inşaatına seferber ederek, inşaata hız verdi. 1986 yılı Ramazan ayında caminin “Harem” kısmı, Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç tarafından ibadete açıldı. Diğer müştemilat ve bölümlerinin inşasına ise devam edildi. Cumhuriyet döneminin en büyük mabedi olan Kocatepe Camii 28 Ağustos 1987 tarihinde, Ramazan ayında bitirilerek resmi açılışı yapıldı. Açılışa merhum Başbakan Turgut Özal, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu, çok sayıda bakan ve parlamenter ile kalabalık bir vatandaş kitlesinin yanısıra, kardeş İslam ülkelerinin temsilcileri de katıldılar. Kocatepe, civar il, ilçe ve bölgelerden koşup gelen müminlerle dolup taştı. Bu koşuş, Türk Milletinin büyümeye ve bütünleşmeye olan hasretini ifade ediyordu. ‘’

Siyaset adına dini kullanarak yapılan bu kadar iftiradan sonra ben Müslüman olarak bu Muhteşem yapıda saf durduğum zaman yüzüm kızarır…

Ölümünün kırk beşinci yılında Kurtuluş Savaşımızın büyük Komutanlarından , İnönü savaşları kahramanı , İkinci Cumhurbaşkanımız , Türkiye Cumhuriyetinin ilk Başbakanı  ve çok partili sisteme geçerek demokrasinin gelişmesini sağlayan İsmet Paşa’yı saygı ile anıyorum. Mekanı Cennet Olsun.

Saygılarımla…