Ana sayfa Doğru Kalem SARIKAMIŞ 1914

SARIKAMIŞ 1914

697
0
PAYLAŞ

Dede dedi. Sırtıma binebilirsin . Senelerin yorgunluğuyla torununa baktı , ister istemez kabul etti. Artık ayakları zayıflamış olan vücudu dahi taşımaktan acizdi. Torun dedesini kapıda beklemekte olan taksiye kadar sırtında taşıdı . Dev adam ne kadar da hafifti.

Semerci İbrahim. Amasya’da Sel ağzında küçük bir dükkanda semercilik yapıyordu . Savaş çıktı dediler. Seferberlik dediler. Henüz on yedisinde daha bıyıkları terlemeden askere aldılar. Sonra Tokat , Sivas üzerinden Erzurum.

10’uncu Kolordu , Başkomutanlık emri gereğince bir tümeniyle İd ( Narman ) yönünden ve iki tümeniyle Tortum bölgesinden kuzeye yürüyerek Oltu’ya gidecekti. İd ( Narman ) yönüne gönderilen Albay Hasan Vasfi Bey komutasındaki 31’inci Tümen geceleyin sis ve Fırtına içinde Kireçli Dağı’nı aştı. Semerci İbrahim Kurtköy Muharebesinde öldürdüğü Rus subayının çizmelerine rağmen soğuğu ayaklarında hissediyordu. Oysa arkadaşlarının çoğunda sadece çarık vardı . Yollar o kadar karla örtülü idi ki dağ toplarını bile geriye bırakarak yalnız piyade alaylarıyla Totan’da düşman üzerine atıldı. Sis içinde neye uğradığını anlayamayan Ruslar perişan bir biçimde İd ( Narman ) doğusundaki sırtlara kadar çekildiler . Bıyıklarıyla iki askeri rahatlıkla kaldırabilecek güce sahip Albay Hasan Vasfi Bey Rusları şiddetle izledi. Ruslar İd’in doğusunda bir savunma hattı işgal etmişlerdi. Özverili bir savaş başladı . Bu sırada Şekerli’den 28’inci Tümen önünden kaçan Ruslar Türklerin yalnız Tortum tarafından değil , Koşa ( Toygatlı ) tarafından da saldıracakları haberini getirince düşmanın İd müfrezesi fazla direnmeyerek Yeniköy yönüne doğru geri çekildi. 10 Aralık sabahı tümen komutanı Hasan Vasfi Bey erkenden Oltu üzerine yürüyerek düşmanı şiddetle izlememiz için emir verdi. Yolumuz üzerinde Oltu yakınlarına kadar bulduğumuz Rus Kuvvetlerini o kadar şiddetli bir biçimde sıkıştırdık ki kaçmayı başaramayan bir Rus albayı ile 750 Rus eri ve 4-5 mitralyöz ve daha sonra 4 top ele geçirmiştik…..

Hava soğuk , kış o kadar şiddetli ki , göz yaşı düşmeye fırsat bulamadan donuyor , savaşın şiddetinden ayaklarımdaki hissizliği anlamıyordum. Gecenin ayazında birliğimiz gittikçe azalıyordu. Kışın tipi altında gözlerimizde uyku , sonsuzluğun habercisi olarak kendini gösteriyordu. Uyumak , sonsuza kadar uyumak ….Bir anda güçlü bir elin beni karın içinden alıp sırtladığını hissettim. Dayan , sakın uyuma , uyursan ölürsün , az kaldı hastane şu tepenin yamacında . Kürt gelininin sırtında sahra hastanesine geldiğimizde neredeyse gün ağarmıştı. Alman doktorun donmuş çizmelerimi bıçakla kesmesini dahi hatırlayamadım. Gözlerimi açtığımda doktorun : ‘’ İbram senin ayakların donmuş , ikisini de diz kapaklarından keseceğiz , aksi takdirde kangren olur , yaşamını yitirirsin.

Gözünde yaş biriken semerci İbrahim , Alman doktorla pazarlığa girişir . ‘’ Sadece donan yerleri kesseniz , bakın ayaklarımın üst kısmını hissedebiliyorum. Peki İbrahim , ama diz kapağının altından kesmezsek ileride bu senin başına daha büyük işler açabilir , haberin olsun . Donan ayak tabanları ve parmakları kesilir . Buna da şükür . Üç ay sahra hastanesinde kalır semerci İbrahim , sonra iki bastonla , önce Erzurum , oradan Sivas , Tokat ve Amasya’ya gelir. O şanslıdır , Tümeninin neredeyse tamamına yakını donarak ölmüş , onu da son anda bir Kürt gelini donmaktan kurtarmıştır.

Kurşun atamadan 90 bin askerin donarak öldüğü Rus kara propagandası zamanımıza kadar gelmiştir. Eğer ordu iyi sevk ve idare edilebilseydi Ruslar tarihlerinin en büyük hezimeti ile karşılaşabilirlerdi. Buna rağmen bir çok cephede mağlubiyete uğratılmışlardır.

Haydarpaşa GATA’ya geldiklerinde Tabip Albay Amasyalı olduğunu öğrendiği dedemi , Ankara GATA’ya sevk eder  . Hem memleketine yakın , hem de orada bu tip operasyonlar daha iyi yapılıyor .

Semerci İbrahim semercilik işine 1968 yılına kadar devam etti . Ankara GATA’ da Aralık 1914 yılında Alman doktorunun teşhisi doğrulanmıştır . İki ayağı diz altından kesilen İbrahim , altmış dört sene sonra Sarıkamış’ta donan arkadaşlarına kavuşmuştur. Sarıkamış Şehitleri Vatan Size Minnettardır. Sizler en zor şartlarda dahi sadece Beyaz düşmana mağlup oldunuz. Ruhunuz Şad , mekanınız Cennet Olsun.

Saygılarımla,