Ana sayfa GÜNDEM Ticaret Odasında “Dijital Dönüşüm” toplantısı

Ticaret Odasında “Dijital Dönüşüm” toplantısı

498
0

Aydın, E Belge Dönüşümde Yapılması Gerekenleri Kalem Kalem Anlattı

Polatlı Ticaret Odası ve Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Polatlı Temsilciliğinin ortaklığı ile Polatlı Ticaret Odası eğitim salonunda “e- dönüşüm bilgilendirme toplantısı” yapıldı.

Polatlı Ticaret Odası her konuda olduğu gibi üyelerini gelişen ve değişen sistemler ile alakalı da bilgi sahibi yapmak ve üyelerinin olası değişiklikler sonrası mağduriyet yaşamaları için bilgilendirme  toplantıları organize etmeye devam ediyor.  Polatlı Ticaret Odasında geçtiğimiz gün düzenlenen toplantı ile ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, 2020 yılına sayılı günler kala yılbaşında başlayacak e-dönüşüm uygulamalarına yönelik sunum gerçekleştirdi. ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, Muhasebe sektöründe yıl başında başlayacak dijital dönüşüm uygulamaları hakkında bilgi verdi. ASMMMO Polatlı İlçe Temsilcisi A. Semih Aydın tarafından Polatlı Ticaret Odası eğitim salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında 2019 yılı Vergi Usul Kanunu 509 Nolu tebliğe göre E-fatura, E-arşiv, E-defter ve E-irsaliye geçiş tarihleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldı. E- faturaya geçen ilgili firmaların son başvuru tarihi 31 Aralık 2019.Bu tarihe kadar e-dönüşüme geçmeyen firmalar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından cezai yaptırıma maruz kalacak.

E Dönüşümün Detayları Masaya Yatırıldı

Yoğun bir katılım ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında; Yeni yıldan itibaren e-fatura zorunluluğunda değerlendirilen firma satış işlemlerinin anlaşılabilmesi ve bu kapsama dahil olacak reel sektör temsilcilerinin uyması gereken prosedürlerle ilgili bilgiler aktarıldı. Elektronik olarak yapılmaya başlanacak işlemler aslında belli bir süre sonra tüm mükellefleri kapsayacak ve uyulmaması halinde belli cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınacaktır. Sunumda e-fatura, e-arşiv fatura, e-irsaliye, e-smm, e- müstahsil makbuzu, e gider pusulası, e- defter, e sigorta poliçesi gibi konular hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama vergisi ve Değerli konutlar vergisi konularında bilgilendirmeler yapıldı. Program katılımcıların sorularının cevaplanması ile son buldu.

“Mükelleflerin Dijitalleşme Süreçleri Hızlanmıştır”

Aydın ayrıca şu bilgileri verdi: “19.10.2019 tarihinde yayınlanan 509 nolu VUK Tebliği ile ticarette yeni bir dönem başlıyor. Mükelleflerin  yaptıkları ticari işlemleri belgelendirmeleri noktasında bildikleri her şey neredeyse değişiyor. Günümüzde bilişim teknolojileri, sağladıkları verimlilik ve maliyet avantajı gibi nedenlerle büyük bir hızla ilerlemektedir. Başkanlık; ekonomik aktiviteleri elektronik ortamda izleme, analiz etme, raporlama, elektronik ortamda denetim alt yapısını oluşturma, kâğıt defter ve belge kullanımından kaynaklanan maliyetleri (kâğıt, tasdik, baskı, arşivleme, iletim, muhafaza, ibraz, muhasebe entegrasyonu ve benzeri) azaltma, belgelerde standart formatı oluşturma, düzenlenen belgenin tarafları (düzenleyen ve alıcı) arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturma, kamu hizmeti kalitesinin artırma, mükelleflerin işlem yapma hızını artırma, mükelleflerin vergi kanunlarına uyumlarının artırılması ve kayıt dışılığın izlenerek önlenmesi amacıyla, yasal mali belgelerin elektronik ortamda elektronik belge olarak oluşturulmasına, düzenlenmesine, iletilmesine, muhafazasına ve ibrazına ilişkin usul ve esasları içeren tebliğler yayımlamıştır. Bu gelişmeler neticesinde 509 nolu VUK tebliği doğmuş ve mükelleflerin dijitalleşme süreçleri hızlanmıştır.

Peki Bu Nedir Bu Dijitalleşme Süreci?

Mükelleflerimizin ticaretlerini belgelendirmek için kullanmış oldukları faturaların , irsaliyelerin , müstahsil makbuzlarının kısacası yapılan ticarete dair belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesine imkan sağlanmıştır.

Kimler Bu Sürece Dahil Olacak ?

Kullanılacak her bir belgenin geçiş süreci için belli hadler ve süreler mevcuttur. Şimdi tek tek bu belgeleri kimler kullanacak kimler hangi tarihte geçiş sağlayacak inceleyelim

Başvuru Sürelerinin Kaçırılması Halinde Bizi Neler Bekliyor?

Bu hiç istemediğimiz bir durumdur. Örneğin  E-fatura düzenlenmesi gerekirken kağıt ortamında bir fatura düzenlenmesi halinde bu fatura hiç düzenlenmemiş sayılır ve usulsüzlük cezasına tabidir. Veya E-defter uygulamasına geçmesi gereken bir firma eğer geçmemiş veya başvuru süresini kaçırmış bunun yerine kağıt ortamında defter tasdik ettirerek iş hayatına devam etmiş ise kağıt ortamında tutulan bu defterler yok hükmündedir hiç tutulmamış sayılır.

Bu yeni dönemde mükelleflerimizin Mali Müşavirleri ile daha koordineli bir şekilde çalışarak istenilenleri eksiksiz yerine getirmeleri onların faydasına olacaktır.. Çünkü öngörülen cezalar çok yüksek olup işletmeye ciddi zararlar verebilir.

E-Dönüşüm İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’ na elektronik başvuru yapmadan önce tüzel kişi mükellefler www.kamusm.gov.tr adresi üzerinden bir mali mühür edinmesi gerekir. Gerçek kişi mükellefler ise edinecekleri mali mühür veya e-imza ile https://ebelge.gib.gov.tr adresi üzerinden başvurularını tamamlayabilirler.

E-Dönüşüm Sürecine Geçişini Tamamlamış Mükellefler Kâğıt Ortamında Fatura Kesebilecekler mi?

E-fatura veya E-Arşiv faturaya dahil olan mükellefler kağıt ortamında fatura kesemeyecekler. Ancak sadece Milli Savunma , İstihbarat ve güvenlik amaçlı mal veya hizmet alımlarına ilişkin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan özel izin alan kurumlara kağıt ortamında fatura düzenleme izni verilebilir”