Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz O Firmaya Çok Öfkeliyim

O Firmaya Çok Öfkeliyim

1422
0
PAYLAŞ

Bir market firmasından Lenovo marka bilgisayar aldım. Lenovo adını, ilk defa, Firmanın mağazalarına astığı reklam afişlerinde gördüm. 9000 mağazası olan bu dev firmaya güvenerek Lenovo markasını satın aldım. Ancak cihaz 8’nci gün açılmadı. “15 gün içinde kullanılabilen ŞARTSIZ İADE hakkından yararlanmak” için, cihazı satın aldığım mağazaya götürdüm.

Mağazada başıma gelenleri, hemen o akşam (30 Kasım 2019, saat 20:13’te), firmanın Twitter hesabına şöyle anlattım: “21 Kasım 2019 tarihinde, İzmir-Bayraklı/Taşkent şubenizden Lenovo bilgisayar aldım. Bilgisayar 8’nci gün açılmadı. Halen açılmıyor. İade için aldığım şubeye götürdüm. İlgili, SERVİS RAPORU alınması gerektiğini söyledi. Araştırdık, İzmir’de Lenovo’nın yetkili servisi yok. Mağaza yetkilisi Lenovo müşteri temsilcisini aradı. Hafta sonu olduğu için çalışmıyorlarmış. Ortada kaldığım duygusuna kapıldım. Nasıl iade edeceğim? Yardımcı olur musunuz?”

Benden, fatura ve fişlerin görsellerini ve telefon numaramı istediler. Gönderdim. Aradan haftalar geçti. Ne arayan var, ne ilgilenen, ne bir şey bildiren!

Buraya kadar, firmanın birinci iletişim kanalıyla ilgili şikâyetimi anlattım.

Şimdi, ikincisini, ÖNERİ-ŞİKÂYET kanalını anlatayım. 06 Aralık 2019 tarihinde, firmanın internet sitesinden BİZE ULAŞIN bölümünü buldum ve oradaki formu doldurdum.

Aradan günler geçiyor. TIK yok!

13 Aralık’ta tekrar yazdım. Yine Tık yok!

15 Aralık Pazar günü, “Ben bunları kime yazıyorum? Orada kimse yok mu? Sesimi duyan var mı?” diye feryat edince; 3 saat kadar sonra arandım. İzmir’deki, nöbetçi bölge müdürü, bendenizi arayarak, “acilen arama talimatı aldığını” söyledi. Tabii bir şeyden haberi yok. Derdimi bir de ona anlattım.

Ortada kalmış mıyım, kalmamış mıyım?

Bu durumda, siz olsanız, öfkelenir misiniz, öfkelenmez misiniz?

Firma için müşteri ne anlama geliyor? Müşteri memnuniyeti, müşteri şikâyeti, müşteriye saygı gibi kavramlarla ilgili düşünceleri nelerdir?

15 gün içinde şartsız iade garantisi, 2 Yıllık cihaz garantisi ne ifade ediyor?

Görünmeyeni Satmak adlı kitabında, “Hiçbir garanti yeterli değildir, çünkü hiçbir garanti müşterinin yitirdiği zamanı, uğradığı hayal kırıklığını, yaşanan problemden ötürü başvuru sırasında çektiği sıkıntıyı karşılayamaz” diyen Harry Beckwith, benim sıkıntılarımın sadece çok küçük bir bölümünü dile getiriyor. Şu 20 günde yaşadığım sıkıntıların hepsini yazmaya kalksam roman olur.

Bunları, firmadan artık bir şey beklediğim için değil, bu dev firmaya ve diğerlerine MÜŞTERİ kavramını hatırlatmak ve siz değerli okuyucularla da hem dertleşmek, hem de sizleri uyarmak maksadıyla yazdım.