Ana sayfa Doğru Kalem BİRLEŞİK KAPLAR KURALI

BİRLEŞİK KAPLAR KURALI

849
0

Fizikte birleşik kaplar kuralı ya da yasası var. Kaplar, birleşikse, kapların sıvı düzeyinde fark oluşmaz, su tüm kaplarda aynı düzeyde kalır; düzey yükselir ve alçalır. Bu fizik kuralı ya da yasası, aynı zamanda toplumsal bir kural, bir toplum yasasıdır. Halkın bilgi, kültür, algılama düzeyi, değer yargıları politikanın, bürokrasinin eğitim kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin, medyanın hatta sanat yaşamının düzeyini, kalitesini belirler. “Her toplum layık olduğu hükümetle yönetilir” gözlemi, fizikteki  birleşik kaplar kuralının, toplum yaşamına yansımasıdır. Halk aydınlanır, bilgi, kültür genelde eğitim düzeyi yükselir, algılama yeteneği gelişir, değer yargıları sağlıklı hale gelirse bu seviye yüksekliği yönetime, bürokrasiye, politikaya, eğitim kurumlarına medyaya, tüm toplumsal örgütlere, hatta iş yaşamına yansır. (Öztin Akgüç23.03.2012 Cumhuriyet)

Türkiye’nin en önemli sorunu olan ;  Eylül ayında işsizlik oranı yüzde 13.8 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamasına göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,4 puanlık artış ile %13,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile %16,4 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4,5 puanlık artış ile %26,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 2,4 puanlık artış ile %14,1 olarak gerçekleşti.

Tok açın halinden anlamaz siyanür satışlarının yasaklanmasından sonra borçlarını ödeyemeyen, evine ekmek götüremeyen  insanlar bu defa da ölmek için başka yöntemler deniyor. Bir günde genç yaşta dört kişi işsizlik ve yoksulluk nedeniyle Kocaeli , Konya 2  ve Çorumda  canına kıydı.

‘’Kanal İstanbul’a bileşik kaplar usulüyle bakın .Tuzlu su , az tuzlu su ..Bunlar bir araya geldiği zaman ortaya ne çıkar? Bunun bir ortalaması çıkar .Karadeniz’in tuz oranı nedir ? Marmara’nın tuz oranı nedir ? Olaya buradan bakılması lazım .Buradan bakarsanız , ortalamasını yakalarsınız.

Sayın Cumhurbaşkanının Kanal İstanbul ile ilgili bu açık , seçik izahatından sonra Kanal İstanbul projesine karşı çıkmak mümkün mü ?

Trakya bölgesinde , bölgenin doğal yapısını bozacak her türlü girişim bir kişinin inisiyatifine bırakılamayacak kadar hayati öneme haizdir. Öncelikle konuyla ilgili olarak sayın Savunma bakanı kurmaylarıyla toplanıp yapılacak kanalın bölge savunması üzerinde yapabileceği olumsuz etkileri tespit ettirmelidir. Olay sadece Türkiye’nin savunması değil , NATO’nun savunması ile de ilgilidir.

Montrö anlaşması nedeniyle Rusya’nın savunması  bu kanal açıldığında tehlikeye girecek, ABD gemileri Karadeniz’de cirit atabilecek , egemen güç haline gelecektir. Rusya’da bu kanalla ilgili olarak kendisini güvence altına alabilecek isteklerde bulunacaktır.

Kanal İstanbul ; İstanbul’un su kaynaklarını olumsuz etkileyerek susuz kalmasına , çevre sorununa neden olabilir. Bu nedenle konuyla ilgili uzmanların görüşü alınarak sonuçta REFERANDUMA gitmek en doğru ve  demokratik yol olacaktır.

Bugün için başta işsizlik olmak üzere bunca sorun varken ‘’Ehem mühimme müreccahtır .’’Diyerek sayın Ak Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başta genç işsizler olmak üzere işsizliği önleme seferberliğine girişerek daha ciddi sorunlara odaklanması devlet adamlığı gereğidir.

Saygılarımla,