Ana sayfa GÜNDEM Lokantacılar Odasından Bilgilendirme Toplantısı

Lokantacılar Odasından Bilgilendirme Toplantısı

498
0

Polatlı Lokantacılar Fırıncılar Kahveciler Odası Başkanı Hıdır Çavuş Başkanlığında dün Saat 15.00 de Kent Konseyi Toplantı Salonunda  Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Kent konseyi toplantı salonunda yapılan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketletme Ve Tüketicileri bilgilendirme toplantısına İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Lokantacılar Fırıncılar Kahveciler Odası Başkanı Hıdır Çavuş, Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli ve çok fazla lokanta  restaurant işletmecisi katıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü;”Bize verilen etiketlerde ki değişiklilikle ilgili 2 yıllık süre 2020 itibariyle sona eriyor. İlçe tarım müdürlüğü olarak işletmelerin daha sağlıklı gıda sunmasını işletmesini güzel bir şekilde ayakta durması için  her türlü desteğe vermeye hazırız” dedi.

İlçe tarım müdürlüğü yetkilileri gıda işletmeleri uyulması gereken mevzuatta bahsetti;”Polatlıdaki firmaları ele alıyoruz. Yemek firmaları, lokantalar üretmiş oldukları ürünlere numune saklamaları gerekiyor. Denetimlerde bunları söylüyoruz. Küçük işletmeler bunu yapmıyorlar zehirlenme şikâyeti gelmesi durumunda numuneleri olup olamadığına bakıyoruz. Numune saklamaması durumunda cezai işlem uygulamak zorunda kalıyoruz, olay adli boyuta geçiyor ve bizde bu durumda insiyatif kullanamıyoruz bunun için ürünlerin numuneleri saklamaları gerekiyor” dediler.

Gıda İşletmelerinde Çalışanların Hijyen Belgeleri Almaları Gerekiyor

Yetkililer, gıda işletmelerin de çalışan herkesin gıda hijyen belgelerinin olması gerekiyor. Bu belgenin bir defa alınması yeterli oluyor. Bu belgeyi almak için halk eğitim kurslar veriyor yeterli sayı olursa kurs açılıyor. Denetimler bazen bizim dışında gerçekleşebiliyor, il müdürlüğünden yetkililer geliyor bakanlığın çapraz denetim programları olabiliyor.Örneğin ; Antalya da ki bazı ekipler Polatlıdaki işyerlerini denetleyebiliyor mevzuata bakılarak işlem yapılıyor.Bu belge uygun fiyatlarda alınıyor bu yüzden mutlaka herkesin alması gerekiyor. Diğer konu ise çalışanların iş kıyafetlerine dikkat etmeleri gerekiyor. İşletmelerde  alınan ürünlerin mutlaka fatura, irsaliye ,fiş,evrak,ve belgelerinin olmaları gerekiyor.

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri toplantının asıl konusu olan  Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği hakkında bilgi verdi . “Yönetmelik 2017 yılında değişti işletmelerin buna uyum sağlamaları için 2 yıllık süre verilmişti bu yılın sonunda bu süre doluyor 1 Ocakta itibaren işletmeler yeni yönetmeliğe göre hareket etmek zorundalar. Etiketleme yönetmeliğinde tüm işletmeler mevzuat hükümlerine dâhil oldu. Satış yeri toplu tüketim yerleri bütün işletmelerin uyması gerekiyor mevzuat gereği etiketlemenin sorumlusu ürünü ürettirendir. Ürünün içerisinde sorun çıkarsa üreten ve ürettiren de sorumlu oluyor.

Yeni yönetmeliğe göre 14 tane alerjen ürün bulunmaktadır Ürünleri şu şekilde sayabiliriz;

Alerjiye neden olan maddeler

1-Gluten içeren tahıllar

2-Kabuklular

3-Yumurta ve Yumurta Ürünleri

4-Balık ve Balık Ürünleri

5-Yer fıstığı ve yer fıstığı ürünleri

6-Soya ve soya ürünleri

7-Süt ve Süt Ürünleri

8-Sert Kabuklu Meyveler

9-Kereviz ve Kereviz Ürünleri

10-Hardal ve hardal ürünleri

11-Susam tohumu ve susam tohumu ürünleri

12-Kükürt dioksit ve sülfitler

13-Acı bakla ve acı bakla ürünleri

14-Yumuşakçalar ve yumuşakçalar ürünleri

Ambalajlı ürün üreten işyerleri ise, ürünlerinin ambalajlarında beslenme bildirimini yazmaları gerekmektedir. Bu bildirimde belirtilecektir

1-Enerji Değeri

2-Yağ Miktarı

3-Doymuş Yağ

4-Karborhidrat

5-Şeker

6-Protein

7-Tuz 

31.12.2019 tarihinden önce üretilmiş ve piyasaya sunulmuş ambalajlı gıdalar son tüketim tarihine kadar piyasada bulunabilir.