Ana sayfa GÜNDEM Bu Belge Olmadan Evinizi Satamayacaksınız

Bu Belge Olmadan Evinizi Satamayacaksınız

237
0

Yılbaşı Gelmeden Enerji Kimlik Belgenizi Alın

Öz-Bay Yapı inşaat sahibi Bayram Gödel Enerji kimlik belgesinin 31.12.2019 tarihine kadar mutlaka alınması gerektiği aksi takdirde 2020’de uygulanacak yaptırımlar konusunda uyardı.

2020’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların satışı veya kiralanması yapılamayacak. Belgesi olmayan binalar için ayrıca cezai yaptırım uygulanacak. Bu konu hakkında Bayram Gödel Polatlı halkını bilinçlenmesi için uyardı. Bayram Gödel, son günlerde çok konuşulan Enerji Kimlik Belgesi hakkında konuştu. Enerji kimlik belgesi 5627 sayılı Enerji verimliliği kanunudur.18 Nisan 2007 ‘de yürürlüğe girmiştir. 2011 yılından önce yapılan binaları kapsamaktadır. 1999’da 17 Ağustosunda binaların ne kadar yetersiz olduğu ortaya çıktı. Çalışmalar yapılarak binalar daha güvenli ve sağlam oldu. Binaların da tıpkı bir insan gibi kimlikleri olmalı Enerji verimliliği Kanunu aslında yer altı kaynaklarının doğalgazın, kömürün, elektriğin verimli kullanılmasını amaçlar. Param var diye istediğiniz kadar enerji kullanamazsınız çünkü yer altı kaynaklarının eşit düzgün tasarruflu kullanılması bundan sonraki nesillere de yetecek kadar kullanılması gerekmektedir. Enerji verimliliği kanunun birinci amacı budur. Bunun için 10 yıl bir süre verilmişti 2 Mayıs 2017 de bu süre dolmuştu fakat bakanlığın altyapı çalışmaları nedeniyle yeterli derecede firma sayısı olmadığı için bu belgenin alınması süresi 2 yıl kadar uzatılmıştı. Bakanlığın çalışmaları ve firma sayısı artınca da firmalara yetki verildi bu yetkiyle firmalar enerji kimlik belgeleri vermeye başladılar.

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu

Gödel; “Enerji kimlik belgesinin alınmasının birçok açıdan faydası var binanınız kontrol altında bulunuyor devlet tarafından kayıtlı oluyor enerjiyi nasıl kullandığınız biliniyor belgenin TC kimlik numarası var  bunu bakanlık sitesinde görebiliyorsunuz  bu belge binalara veriliyor kat maliklerin yazılı beyanı bu belgeyi almada yeterlidir tapu fotokopisiyle bize gelmeleri yeterli geri kalan işlemleri biz yapıyoruz. Bu belge iskân raporu almak içinde belediyeden isteniyor.
31.12.2019’da bu belgenin alınma süresi sona eriyor. Yeni yıla girdikten sonra 2011 yılından önce yapılan binalar alınıp satılamayacak, bankadan ipotek alınıp kredi kullanılmayacak, bankalar enerji sınıfına göre de krediyi verecekler enerji kimlik belgesinde ayrı ayı sınıflar var  sınıfı ne olursa olsun her bina enerji kimlik belgesi almak zorunda” dedi.

Gödel;”1500-2000 daireye enerji kimlik belgesi verdik”

Gödel; ” 2019 eylül ayı verilerine göre 2011’den önce yapılan on milyon bina var bir milyonu enerji kimlik belgesi almış dokuz milyonu almamış bu kadar da fazla açık var insanlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum biz Özbay yapı firması olarak 2014 yılından beri Polatlıda bu belgeyi tanıtıyoruz insanları bilgilendirdik 2017 yılında yaklaşık 1500-2000 daireye enerji kimlik belgesi verdik bunları yetkili firmalar aracılığıyla yaptık biz Ankara da bulunan bakanlığın tam yetki onaylı bu belgeyi veren Reform Enerji firmasının Polatlı bayisiyiz” ifadelerini kullandı. Bayram Gödel, ilerleyen günlerde Reform Enerji firmasıyla Polatlıspor sponsorluk anlaşması yapacağız Polatlıdan Reform Enerjiye belge yaptıranların gelirinin bir kısmı Polatlıspora  gelir olarak gelecek yakın zamanda firma yetkililere Polatlıya gelecek ve bizde orada olcağız bir lansman gerçekleştireceğiz bu haberi de buradan duyurmak istedik bu belge yılbaşından önce alınmazsa alım satımlarda çok sıkıntı olacak tapu dairesi bu belgeyi isteyecek bakanlığının açıklamasına göre bu süre artık uzamayacak insanların bunu hemen alması gerekiyor bize müracaat  etmeleri halinde biz yardımcı olacağız bu belgelerin  10 yıl süreyle geçerlidir Polatlı halkına sesleniyorum sokakta bunu herkes veriyor gibi görünüyor sahte belgeler piyasada var faturalarını mutlaka istemeleri gerekiyor “dedi.