Ana sayfa GÜNDEM Avcı: “Yerli üretimi ve tüketimi destekliyoruz. Üreticimizin yanındayız”

Avcı: “Yerli üretimi ve tüketimi destekliyoruz. Üreticimizin yanındayız”

201
0

Avcı: “Yerli malı haftası, paylaşmanın güzelliğini çocuklara veren bir haftadır”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Yerli Malı Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yerli malı kullanmanın önemine dikkat çekti. Başkan Avcı, Yerli Malı Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında şunları söyledi:

“Yerli Malı Haftası, ya da Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında geçen resmi adı ile Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, ülkemizde tüm okullarda kutlanan belirli gün ve haftalardan bir tanesidir. Her yıl 12 ve 18 Aralık tarihleri arasında kutlanır. Bu hafta boyunca çocuklar, yerli üretim ile elde edilmiş ürünleri kullanmanın önemi konusunu işler, hatta evden getirdikleri yeri üretim ürünleri sınıfta birbirleri ile paylaşırlar. Ayrıca israf etmenin ne kadar yanlış olduğunu öğrenirler. Tutumlu olmanın önemi ile ilgili konuşmalar sadece yiyecek maddeleri ile ilgili değildir. Aslında her şeyden çok daha değerli olan zamanın da israf edilmemesi gerektiği konusunda bilinçlendirilirler.  Kısacası hem milli değerleri, hem yerli üretimin önemini hem de paylaşmanın güzelliğini çocuklara veren bir haftadır.”

İzmir İktisat Kongresinde, yerli üretim ve kullanım hakkında konuşuldu

“I. Dünya Savaşı yeni sona ermişti. Osmanlı Devleti’nin küllerinden yeniden doğan genç Türkiye Cumhuriyeti, imparatorluğun son yıllarında kötüleyen ve savaşla tamamen bir darboğaza giren ekonomi ile mücadele ediyordu. Bunun üzerine bir de, Osmanlı Devleti’nin mirasçısı olmanın getirdiği borçlar, ödenmesi gereken kapitülasyonlar vardı. Bu yıllarda henüz kendini kanıtlama aşamasında yeni bir devlet olan Türkiye, sermayeye ihtiyaç duyuyordu. Yerli sermayenin yabancı ülkelere gitmesini engellemek adına, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı.İzmir İktisat Kongresi, 17 Şubat  ve 4 Mart 1923 tarihlerinde toplandı. Dönemin ekonomik sorunlarını konuşmak üzere bir araya gelen 1135 delege, İzmir’deki tarihi Banka Han’da bir araya geldi. Ülkenin bağımsızlığını koruyabilmek için, sadece askeri alanda değil, sosyal ve ekonomik alanda da yerli yapılanmanın önemli olduğu düşünülüyordu. Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında toplanan İzmir İktisat Kongresi, yerli üretim ve kullanım hakkında konuştu. Kongrede alınan kararlar içerisinde hammadde üretimi ve işlenmesinin yurt içerisinde yapılmasını teşvik etmek vardı. Ayrıca, küçük atölyelerde sınırlı sayıda sürdürülen üretimin, büyük ölçeğe taşınması planlandı. Devlet kurumlarının bu anlamda güçlendirilmesi, ulaşım ve bankacılık gibi ekonomik faaliyetleri destekleyecek alanlara yatırım yapılmasına karar verildi.”

“Bu konuşma 12 Aralık 1929’da yapılmıştı”

“İzmir İktisat Kongresi’nin ardından gelen yıllarda, dönemin Başbakanı İsmet İnönü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir konuşma yaptı. Kongrede alınan kararlar ile aynı çizgide olan bu konuşma; ulusal ekonomiyi güçlendirmenin önemi, yerli malı kullanmanın faydaları ve tutumlu olmanın gerekliliği hakkındaydı. Bu konuşma 12 Aralık 1929’da yapılmıştı. Dolayısıyla bu konuşmada dikkate getirilen noktaların unutulmaması ve yeni nesillere de aktarılması adına, Yerli Malı Haftası kutlanmaya başlandı. 1946 yılında Yerli Malı Haftası olarak adlandırılan bu süreç, 1983′ te Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak bugünkü adını aldı. Şimdi günümüze geri dönelim… Artık, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıllardakinden çok daha farklı bir dünyada yaşıyoruz. Küreselleşen ekonomi, giderek liberalleşsen sermaye piyasaları ve ülkelerin hammadde ve üretimde birbirleri ile koparılamaz bağları… Bugünün ekonomik dünyasını bu kavramlar şekillendiriyor olsa da yerli üretim ürünleri satın almak, yerli üreticiyi desteklemek gerekiyor.”

“Üreticimize  sahip çıkılması temel arzumuzdur”

“Ülkemiz bir zamanlar “kendi kendine yetebilen ülke” olarak anılırdı. Farklı iklim özelliklerinin ve bitki örtüsünün görüldüğü, farklı madenlerin çıkartıldığı ve farklı doğal kaynakların bulunduğu zengin coğrafyamız; Hala oldukça değerli ürünleri piyasaya sunuyor. Her ne kadar kimi ürünlerde dışa bağımlılık arttıysa da, bazı ürünlerde Türkiye, dünyanın en büyük üreticilerinden birisidir. Ülkemizin üretiminde bir numara olduğu ürünler ;Fındık, Antep Fıstığı kiraz,İncir, Kayısı,Ayva ve Karpuz üretiminde dünyada söz sahibiyiz. Ülkemizin geleceğinin kararmaması için kaynaklarımızın verimli kullanılması,yerli üretimin ve tüketimin desteklenmesi  mutlu, huzurlu ve güvenli bir gelecek için milli programların hazırlanması  ve üreticimize  sahip çıkılması temel arzumuzdur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak  yerli üretimi ve tüketimi destekliyoruz. Üreticimizin yanındayız.”