Ana sayfa GÜNDEM Polatlının Su Dedektifleri Göreve Hazır

Polatlının Su Dedektifleri Göreve Hazır

253
0
PAYLAŞ

Su İzleme Günü Eğitimlerine Katılan Öğrenciler Sertifikalarını Aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü “2019 Yılı Su İzleme Günü Etkinlikleri” kapsamında Sevim Aras ilkokulu öğrencilerine dün 13 Eylül kültür merkezinde su dedektifi sertifikaları verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “2019 Yılı Su İzleme Günü Etkinlikleri” kapsamında ilkokul  öğrencilerine eğitim verildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü uzman personeli tarafından su kaynaklarının korunması, su kirliliği ve izlenme konusunda geçtiğimiz günlerde Sevim Aras ilkokullunda 3. sınıf öğrencilerine  farklı deneyler ve yarışmalarla suyun önemi, suyun kirliliğinin nasıl gözlenebileceği, hangi parametrelerin kullanılacağı hakkında bilgi verildi. Eğitim kapsamında öğrencilere suyun önemi, kullanım alanları, suyun izlenmesi, sularda hangi parametrelerin izleneceği ve izleme yöntemleri uygulamalı olarak anlatılmıştı. Eğitimin ardından dün 13 Eylül Kültür Merkezinde öğrencilere sertifikaları verildi.

İlk etap 2 Aralık’ta gerçekleşti

13 Eylül Kültür merkezinde gerçekleştirilen sertifika törenine; İlçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediyesi Başkan Vekili Veli Keskin, Belediye Meclis Üyeleri, Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tunçay, Sevim Aras İlkokulu Müdürü Selahattin Ünsal, eğitim veren öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Sevim Aras İlkokulu Müdürü Selahattin Ünsal açılış konuşmasını yaptı. Ünsal; “Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan okulumuzda ilk etabını 2 Aralık da gerçekleştirdiğimiz etkinlikte şimdi de buradayız” dedi ve  desteklerinden dolayı Kaymakam ve Belediye Başkanına teşekkürlerini iletti.

“Susuz Yaşam Olmaz “

Ardından Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tunçay günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Tunçay ; “Tarım Bakanı Bekir Pakdemir adına hepinizi selamlıyorum biz burada çocuklara suyun değerini anlatmak için varız önümüzdeki yıllarda yeni nesil adına suyla ilgili kaygılarımız yavaş yavaş azalıyor. Tuncay, su yeryüzünde hayatımızı devamlılığımızı sağlayan en önemli unsur su gezegenlerde yaşayan bütün  canlılar için en önemli unsur susuz yaşam olmaz canlılar için suyun vazgeçilemez olduğunu resimlerde öğrencilerimiz anlattığı için ben bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum ben burada Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü olarak neler yaptığımızdan bahsetmek isterim:” Suyun korunması için çok önemli çalışmalar yapıyoruz su kaynakların miktar ve kalitesine yönelik çalışmalarımız var özellikle bu çalışmalarımızı yaparken bunları çocuklarla paylaşmak istiyoruz.”dedi. Tunçay;” Su izleme gününü çocuklarlarla paylaşmak istiyoruz su kaynaklarının korunması için farkındalık yaratmak istiyoruz 2006 yılında başlayan bu yolculukta bir çok eğitim düzenlendi yüzlerce öğrenci su dedektifi ünvanı aldılar su dedektifleri geleceğin gerçek sahipleri olacak artık suyun önemi bu çocuklar biliyor suyun kirli ya da temiz olduğunu artık biliyorlar bundan sonra artık suya sahip çıkacaklarını biliyorum” dedi. Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tunçay, destekleri için Polatlı Kaymakamı, Belediye Başkanına ve okul yönetimine teşekkürlerini iletti. Program, Su izleme günü video etkinliğiyle devam etti, ardından öğrenciler halk oyunları gösterilerini yaptılar. Program sonunda su izleme etkinliğine katılan öğrencilere hediye ve sertifikaları; Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediyesi Başkan Vekili Veli Keskin, Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tunçay tarafından verildi. Tören sonunda Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tunçay destekleri için Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer’e plaket takdim etti.