Ana sayfa GÜNDEM Tartışmalara neden olan o madde yeniden mecliste

Tartışmalara neden olan o madde yeniden mecliste

321
0

İşte o oylamanın iç yüzü

İçerisinde Polatlı’ya Gerede suyunun getirebilmesi çalışmalarını da kapsadığı söylenen ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi 24 Kasım tarihli toplantısında AK Parti ve MHP oyları ile reddedilen ASKİ borçlanma talebi yeniden meclis gündeminde, konu bugün yapılacak meclis toplantısında görüşülecek.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 24.11.2019 gün ve 1645 sayılı kararı ile reddedilen “ASKİ Genel Müdürlüğünün Borçlanma yoluyla 350.000.000.00.-TL kredi kullanımına ilişkin konunun Belediye Meclisinde yeniden görüşülmesine ilişkin Başkanlık yazısı mecliste. Konunun bugün yapılacak olan Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında görüşülmesi bekleniyor. Daha önce reddedilen maddenin Polatlı’ya temiz içme suyu sağlamaya yönelik çalışmalar ile de ilgili olduğu söylenmiş ve AK Parti ve MHP’nin ret oyu vermesi Polatlı Belediye Meclisi ve muhalefet kanadında büyük tepki çekmişti.

Oylamanın iç yüzü belli oldu

O oylamanın iç yüzü belli oldu. Edinilen bilgilere göre ASKİ borçlanma talebi maddesinin toplantıda ilk olarak görüşülmesi gerekirken ertelendi ve son meclis toplantısında gece geç saatlerde en son maddeler arasında görüşüldü. Bu görüşme öncesinde AK Partili bir Meclis Üyesi söz alarak Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 200 günlük icraatlarında söz ettiği 300 milyon lirayı aşkın tasarrufun burada kullanılmasını düşündüklerini, plan bütçe komisyonunda 350 milyon liralık ek ödeneğin onaylanması kararı olmasına rağmen bütçe komisyonunda yer alan kişilerin kararını değiştirerek ret verdiklerini ve bu yüzden de gerek Ak Parti gerekse MHP grubunun bu önergeye ret vereceğini orada bulunan meclis üyelerine söyledi. Zaten toplam meclis üyesi sayısının yarıdan fazlasının AK Parti’ye ait olması da MHP ret vermese bile tek başına reddedebilecek çoğunluğa sahip. Bu durum da meclis aritmetiği açısından önemli bir bilgi olarak öne çıkıyor. Diğer bir durum da şöyle; bu madde meclise geldiğinde sadece ASKİ borçlanması deniyor ve Polatlı’ya Gerede suyu getirilmesi ifadesi de geçmiyor. Bu sebeple Polatlılı Meclis Üyelerinin de ret verdiği, oylamanın ardından Polatlı’ya temiz içme suyu getirilmesi hakkında konuşulduğu öğrenildi. Polatlı’dan MHP’li meclis üyeleri, Polatlı Belediye Meclis toplantısında da ifade ettikleri gibi bu maddenin Polatlı ile ilgili olduğunu bilmedikleri bir nevi sehven verilen bir oy olduğunu söylemişlerdi. Yani meclis üyelerimiz verdikleri oyun sadece ASKİ ek ödemesine dair olduğunu düşünüyorlardı.