Ana sayfa GÜNDEM Yağmur Sitesinden örnek davranış

Yağmur Sitesinden örnek davranış

575
0

“Yağmur Sitesi sakinleri apartman blokları önündeki kamelyalara kedi evi şeklinde içinde bezler olan karton kutu,su ve mama kapları koyarak örnek bir çalışmaya imza attılar”

Soğuk havanın  Polatlı yı esir aldığı bugünlerde sokaktaki hayvan dostlarımız için birçok duyarlı kesim seferber olmuş durumda. Siz de bir karton kutudan ya da leğenden kedi evi yapabilir, kapınıza bir kap kuru mama koyabilirsiniz ancak yardım ederken de zarar vermemeye dikkat edelim.

Sokak hayvanlarına sahip çıkalım

İlçemizde birçok cadde ve sokakta karşılaştığımız sokak kedisi ya da köpeklerine Hayvan severler,onlara kendi imkanları doğrultusunda yardım etmeye devam ediyor ve vatandaşlara, sokak hayvanlarına sahip çıkalım çağrısında bulunuyorlar.

Hemen hemen ilçemizin her sokağında yaşamaya çalışan bir sokak hayvanı var ve yiyecek bulma konusunda oldukça uğraş verdikleri gözlerden kaçmıyor. Özellikle çöp toplama saatinden önce bırakılan çöpler köpekler tarafından karıştırılarak yiyecek bulma çabasına giriyorlar. Çevredeki duyarlı vatandaşlar de ellerinden geldiği kadar sokak kedilerine ve köpeklerine yardım ederek karınlarını doyurmaya çalışıyorlar.

Sokaklarda ki mama kabı sayısı arttırılmalı

Sokak hayvanlarına sahip çıkan vatandaşlar ilçemizde herkesin sokak hayvanlarına sahip çıkmaları konusunda fikirlerini belittiler. Vatandaşlar, ” Bu dünyada bizim kadar hayvanlarında yaşamaya hakkı var ve biz insanlar hayvanların bütün yaşama alanlarını bir bir yok ederek hayvanları daha fazla bize mahkum bırakıyoruz. Özellikle sokak kedileri çok avcı hayvanlardır ve doğada yiyeceklerini çok kolay bulabilirler. Ne yazık ki biz insanlar hayvanların doğal yaşamlarını her geçen gün daralttığımız için artık onlarda avlanacak bir şey bulamaz oldular. Bu nedenle ilçemizde birçok cadde ve sokağında sokak hayvanlarını beslemek için mama ve su kapları bırakıyoruz ki aç kalmasınlar diye. Mama satıcıları da bu konuda oldukça yardımcı oluyorlar ve hazırladıkları küçük mama kutuları ile vatandaşın bütçesini sarsmadan sokak hayvanlarını beslemelerine yardımcı oluyorlar ve hatta kendileri daha fazlasını sokak hayvanları ile paylaşıyorlar. Bu duyarlılıkları için de ayrıca onlara teşekkür ederiz. Yetkililerden sokaklarda ki mama kabı sayısını arttırmalarını istiyoruz. Ayrıca vatandaşlar mama alamıyorlarsa bile evlerinde kalan yemekleri bile sokaklarda ki mama kaplarına dökmeleri bile sokak hayvanlarının hayatta kalmasına yardımcı olacaktır” dediler.