Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya: “Herkes rahat olsun, bu saatten sonra bu su gelir!”

Yıldızkaya: “Herkes rahat olsun, bu saatten sonra bu su gelir!”

461
0

Yıldızkaya: “Hizmet sadece borçlanarak yapılmaz”

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, haftalardır süren “SU” tartışmalarına son noktayı koydu.

Gerçekleşmesi ile Polatlı’ya temiz içme suyu getirilmesini sağlayacağı da söylenen ASKİ borçlanma talebi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde AK Parti ve MHP oyları ile reddedilmişti. Bunun üzerine CHP ve İyi Parti’den karara tepki gösteren açıklamalar yapıldı. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, geçtiğimiz akşam gerçekleştirilen Polatlı Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısında tartışmalara son noktayı koydu. Yıldızkaya, parti grup başkanvekilleri ile bizzat görüşeceğini, konunun takipçisi olacağını, gerekli girişimlerde bulunarak suyun Polatlı’ya gelmesini sağlayacağını söyledi. Borçlanma talebi reddedilse de Polatlı’nın sağladığı kaynaklarla bunun yapılabileceğini belirten Yıldızkaya; “Büyükşehir belediyesi Polatlı’dan elde ettiği kaynaklarla bu suyu getirecek” dedi.

“Ankara, Polatlı’yı su açısından geniş geniş besleyebilir”

Başkan Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu şehrin bir numaralı sorunu su sorunudur, trafik sorunudur, altyapıdır, yollardır. Bunların tamamının sorumluluk alanı da Büyükşehir Belediyesidir. Önümüzdeki süreçte bunların hepsinin çözüleceği kanaatini taşıyorum. Kullandığımız suyun kalitesi belli, yıllar önce getirilmiş arıtılamayan sert bir su var. Bu suyu kimsenin içmediğini ve evlerimizdeki elektronik cihazlara zarar verdiğini biliyoruz. Polatlı’nın bu suya ihtiyacı var. Geçen dönem Ankara’nın suyunun Polatlı’ya getirilmesi konusunu ilk defa gündeme biz taşıdık. Seçim arifesinde de bütün Büyükşehir Belediye Başkan Adayları aynı çizgide konuşarak içilebilir bir su getirmeyi vaat ettiler, sözler verdiler. Ankara’ya bakıldığında Polatlı %2’lik bir pay eder ki bu rakam hiçbir şey ifade etmez, yani Ankara Polatlı’yı su açısından geniş geniş besleyebilir.”

“Üzerime düşen her sorumluluğu yapmaya gayret gösteriyorum”

“Ben hem bu vaatlerin takipçisi olmak hem de içilebilir bir su için üzerime düşen her sorumluluğu yapmaya gayret gösteriyorum. Belediyelerin hizmet yapabilmeleri için mevcut kaynaklarını doğru kullanmaları ve kaynak üretmeleri gerekir. Borçlanma, Belediye Başkanlarının ihtiyaç duyduklarında başvurdukları bir yöntemdir. Mecliste onaylanmadığında talep ettik vermediler ödeyemeyiz demek de doğru olmaz. Ben geçen dönemin başında benzer durumlarla karşılaştım, borçlanma taleplerim geri döndü, satış kararlarıma retler verildi. Daha sonraki süreçte mazeret üretmeksizin hizmetlerimizi yerine getirdik. Verdiğimiz bütün sözleri de tutmuş olduk. Sayın Başkan da borçlanma yetkisi verilmese de bu suyu getireceğini söyledi. Bu önemli bir gelişme, olaya bir de buradan bakmak lazım. Su gelmeyecek gibi bir algı oluşturmak tamamen siyasi bir hesaptır. Muhalefet bunu bir siyasi malzeme yaparak köpürtüyor. Her borçlanmaya engel olmak demek, o hizmetin yapılamayacağı anlamına gelmez. Burada bir borçlanma talebi var ama özellikle Polatlı’nın içme suyu ile alakalı bir borçlanmadan bahsedilmiyor. Keşke reddedilmesiydi, keşke muhalefete bu malzeme verilmeseydi. Toplantıya katılamadım ama orada olsaydım grup başkanları ile görüşür ikna etmeye çabalardım.”

“Meclis aldığı kararı bir başka oturumda değiştirebilir”

“Belediye Meclis kararları nihai kararlar değildir, meclis aldığı kararı bir başka oturumda değiştirebilir. Önümüzdeki günlerde bu konuyu bütün grup başkanvekilleriyle görüşeceğimi belirtmek istiyorum. Sonuç ne çıkar bilemem ama özellikle sosyal medya üzerinden bir algı operasyonuyla insanları linç ettirmeye çalışmak hiç doğru bir yöntem değildir. Bu şehre hizmet etmek bizim öncelikli görevimizdir, bizim varlık sebebimiz de hemşerilerimizdir. Malumunuz Büyükşehir Yasası ilçe belediyelerine birçok yük getirdi, yetkilerini aldı. Küçük ilçelerin Büyükşehir Belediyesine yük oldukları söylenebilir. Polatlı özelinde konuşursak, Polatlı’nın imkanları, kaynakları, ödemiş olduğu vergiler, harçlar, su paraları vs bizim Büyükşehir Belediyesine yük olmadığımızı gösteriyor. Hizmet sadece borçlanarak yapılmaz. Bizden elde edilen kaynaklar Polatlı için harcanırsa suyun geleceğini düşünüyorum.”

“Sen ret verince iyi, başkaları verince kötü, böyle bir anlayış olabilir mi?”

“Dönem başında bizim de borçlanma talebimiz olmuştu, CHP’li arkadaşlarımız iyi hatırlayacaktır; siz o zaman ne yapmıştınız? Reddetmiştiniz. O gün oy çokluğu ile 13 milyon borçlanma yetkisi aldık, 9’unu kullandık, 4’ünü ihtiyacımız yoktu kullanmadık. Daha sonra arsa satışlarını gündeme taşıdık, ret verdiniz. Siz bu ret kararlarıyla, borçlanmaya hayır diyerek Polatlı’ya hizmeti engellemek mi istediniz? Biz de böyle mi diyelim? Sen ret verince iyi, başkaları verince kötü, böyle bir anlayış olabilir mi? Borç yiyen kesesinden yer, ödeyecek olan ilgili belediye başkanıdır. Az önce satış getirdim, bilerek bugün oyladım. Tencere dibin kara lafının burada cuk diye oturduğunu düşünüyorum. Muhalefet kanadının, malzeme bulduk kullanalım diye sevindiklerini gözlemliyorum. Köpürtelim, vatandaşa su gelmesinler diyorlar diyelim. Keşke bu karar alınmasaydı da size bu malzeme verilmemiş olsaydı. Herkes rahat olsun, bu saatten sonra bu su gelir! Nasıl ben bu şehre yaptığım hizmetleri kendi kesemden yapmamışsam, Büyükşehir belediyesi de Polatlı’dan elde ettiği kaynaklarla bu suyu getirecek. Halkımız müsterih olmalı, bu konuyu yeniden düşünmeli. Ben özellikle önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili girişimlerde bulunacağım. Tabi ki tek sorunumuz su değil. Büyükşehirde iktidar olan partiye şunu da sormak isterim; Polatlı’nın hangi sorunu için önerge verdiniz, hangi konularda takipçisiniz? Yollar, trafik, bunları çözmesi gereken büyükşehir belediyesi değil mi?”