Ana sayfa GÜNDEM Mecliste Ovacık – Erturun tartışması

Mecliste Ovacık – Erturun tartışması

544
0

Ankara Büyükşehir Belediyesinde AK Parti ve MHP oyları ile reddedilen ve içerisinde Polatlı’ya Gerede suyunun gelmesini sağlayacağı söylenen ASKİ borçlanma talebi, Polatlı Belediyesi Meclis Toplantısında tartışmalara neden oldu.

Polatlı Belediyesi Meclis Toplantısında, ASKİ borçlanma talebinin reddedilmesine ilişkin konuşan bir isim de AK Parti Meclis Üyesi Kürşat Erturun oldu. Konuşmasında CHP Meclis Üyelerini hedef alan Erturun’a cevap gecikmedi. Ankara Büyükşehir ve Polatlı Belediyesi CHP Meclis Üyesi Selami Ovacık söz alarak kürsüye çıktı. Ovacık ve konuşması esnasında kendisine müdahale eden Erturun arasında tartışma yaşandı.

Erturun: “Herkese saldırmaktan ziyade orada çıksaydınız kürsüye konuşsaydınız”

Meclis Üyesi Erturun, CHP’li Meclis Üyelerine “Neden eleştirilerinizi Büyükşehir meclis kürsüsünden yapmadınız” şeklinde soru yöneltti. Erturun; “Burada birçok kişiyi itham ediyorsunuz. Ben Büyükşehir Meclis Üyesi değilim, buradaki birçok arkadaşım değil. Konuşmalarınızı Büyükşehir kürsüsünden yapmanız isterdik. Polatlı’yı Ankara’da temsil eden CHP’li üyelerimizi canlı yayında bunu yaparken izlemek isterdik. Burada basın açıklamalarıyla herkese saldırmaktan ziyade orada çıksaydınız kürsüye konuşsaydınız. Belki böylesi daha hayırlı oldu. Borçlanma olsaydı kesin gelecekti diyebilir miydik? Su bundan sonra kesin gelir. Gelmezse de getirmesini biliriz.”şeklinde konuştu.

Ovacık: “Benim burada konuşmamı kimse engelleyemez, haddini bil otur!”

Konuşmasının başında Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ bütçe rakamlarından bahseden Ovacık; “Borç yükü anlamında Ankara Büyükşehir Belediyesinde Mansur Başkanımız maalesef enkaz devraldı.”dedi. Ovacık sonrasında Ankapark’a yapılan yaklaşık 750 milyon dolarlık yatırımdan bahsetti. Bunun üzerine Erturun “Gidin bunları Büyükşehir kürsüsünden konuşun” deyince ortam gerildi. Erturun’un bu müdahalesi üzerine Ovacık; “Benim burada konuşmamı kimse engelleyemez, haddini bil otur!” dedi. Sonrasında Başkan Yıldızkaya’nın da Erturun’a müdahalesinin ardından Ovacık konuşmasına devam etti. Meclis Üyesi Ovacık; “Bugünün parasıyla 4 katrilyon gereksiz yere Ankapark’a yatırım yapılmıştır. Ankapark hurdalık haline geldi. Bir şirkete verildi, şirket de şu anda borcunu ödeyemiyor. Aylık 20 küsur trilyon kirası var onu da ödeyemiyor. Ankara’daki gereksiz yatırımları söylemeyecek miyiz? 24 yılda Ankara kırsalındaki hangi ilçenin sorunlarını çözdünüz? Bunları elbette söyleyeceğim. Ankara Büyükşehir Belediyesi neden borçlanma gereği hissediyor? Ankara Belediyemize 400 trilyon SGK alacağından dolayı hacizler geliyor. Bu bizim borcumuz mu? Mansur başkan 100 günde 136 milyon, 200 günde 387 milyon tasarruf yaptı. Bu tasarruflar nereye gidiyor sanıyorsunuz? Yatırıma gitmiyor, borç ödemesine gidiyor. Keyfe keder bir borçlanma talebi yok. ASKİ borçlanması zorunlu bir borçlanmaydı, arkadaşlarımızın yanlış anlamalarını da makul karşılıyorum. Borç yükünden dolayı Ankara Büyükşehir Belediyemiz tasarruf ediyor, etmeye de devam edecek.”diye konuştu.