Ana sayfa GÜNDEM Aşıbol: “Kadının yer almadığı siyaset, bütün toplum için büyük bir eksikliktir”

Aşıbol: “Kadının yer almadığı siyaset, bütün toplum için büyük bir eksikliktir”

329
0

Aşıbol: “Kadınlarımız haklarını kısıtlama olmadan kullanmaya AK Parti döneminde başlamışlardır”

Polatlı Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan AK Parti Meclis Üyesi Seda Aşıbol, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü nedeniyle bir konuşma yaptı.

AK Parti Meclis Üyesi Seda Aşıbol, Polatlı Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında gündem dışı söz alarak kürsüye çıktı. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümüne ilişkin konuşan Aşıbol, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Burası kadınların tarihe altın harflerle yazdırdığı bir coğrafya. At üstünde cengaver Alp kadınlarıyla başlayan bu ruh Kurtuluş destanında da şekil değiştirdi. 3 Nisan 1930’da kabul edilen belediye kanuna göre kadınlar ilk defa siyasi haklarını belediye seçimlerinde oy kullanma ve belediye meclislerine seçilme de kullandılar. Ardından 1933 yılında köy kanunda yapılan değişiklikler ile kadınlar artık muhtar ve heyetlerine seçme ve seçilme hakkını kazandılar. Kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkını veren yasa 1934 yılında anayasa ve seçim kanununda değişiklik yapılması sonucu gerçekleşti ve 1935 yılında 18 kadın milletvekili meclis kürsüsünde kadınların sesi oldu. Kadınların siyasette ki yükselişi İl Belediye Başkanı, Genel Başkan, Bakan, Meclis Başkan Vekili, Bakan, Vali, Kaymakam ve Başbakan olarak seçilmesiyle devam etti. Günümüzde toplam da 102 kadın milletvekilinin 53’ünün AK Parti’den olması, Ankara’nın 25 ilçesinden biri olan Polatlımızda kadın İlçe Başkanı en güzel örneğidir.”

“Ülkemiz kadınları 1934’de elde ettikleri haklarını hiçbir kısıtlama, hiçbir mani olmadan kullanmaya AK Parti döneminde başlamışlardır”

“Bugün de kadınlarımızın siyasetin her kademesinde var olmaları, sosyal, ekonomik, siyasal tüm alanlarda etkin rol almaları o toplumun ilerlemesinin vazgeçilmez bir gereğidir. Ülkemiz kadınları 1934’de elde ettikleri haklarını hiçbir kısıtlama, hiçbir mani olmadan kullanmaya AK Parti döneminde başlamışlardır. AK PARTİ 2002’den bu vana kadınlarımızın hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de karar alma aktif rol alabilmeleri için reform niteliğinde adımlar atmış, Cumhurbaşkanımızın büyük teşvikleriyle kadın milletvekili sayısı önemli ölçüde gelişme göstermiştir. Anayasa’nın 10’uncu maddesinde kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ilkesi getirilmiş ‘Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanunu çıkarmıştır. Medeni Kanun İş Kanunu ve Ceza Kanunu’nda kadınlar lehine düzenlemeler yapılmıştır. Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımlarının güçlendirilmesi için 2018-2023 yıllarını kapsayan kadının güçlenmesi strateji belgesi ve eylem planı hazırlanmaktadır.”

“Teşkilatımız kadın siyasetçilerin yetişmesinde adeta bir siyaset okulu”

“AK PARTİ Teşkilatımız kadın siyasetçilerin yetişmesinde adeta bir siyaset okulu vazifesi görmüş ve ülkemizde kadınların güçlü sesi olmaktadır Aslında bizim kadınlarımız ne kadar güçlü olduklarını Kurtuluş Savaşı’nda cephe gerisinde olduğu kadar cephede de göstermiş oldukları mücadeleyi 15 Temmuz gecesi tankların karşısında da cesur duruşlarıyla tüm dünyaya göstermiş ve tarihte unutulmaz yerlerini almıştır. Peygamberimizin insanlığa son seslenişi olan Veda Hutbesi’nde ‘Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Kadınlar, size Allah’ın emanetleridir.” Diyerek dinimizde de Kadın Haklarının önemini belirtmiştir.”

“Toplumumuzda tesettürlü kadınlarımıza yapılan şiddeti lanetliyoruz kınıyoruz”

“Köklü bir medeniyete sahip olan bizlerin, kadın-erkek hep birlikte geleceğimizi inşa edeceğimize inanıyor, konuşmama Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle son vermek istiyorum: “Kadının yer almadığı siyaset, kadınları dışlayan bir yönetim anlayışı sadece kadınlar için değil, bütün toplum için büyük bir eksikliktir. Kadınların omuz vermediği, sahip çıkmadığı bir demokrasinin başarıya ulaşması mümkün değildir. Kadın elinin değmediği bir edebiyat; incelikten, zarafetten, derinlikten mahrum kalmış demektir.” Ayrıca son olarak Ak Parti grubu olarak meclisimizde kadın vekilimize yapılan saygısızca davranışı  ve toplumumuzda tesettürlü kadınlarımıza yapılan şiddeti lanetliyoruz kınıyoruz. Toplum da kılık kıyafet ayrımı yapmadan her türlü düşünceye saygı duyması gereken bir millet olmalıyız ve gündemi bu konularla meşgul etmemeliyiz.”