Ana sayfa GÜNDEM Tunçer: “Engellilere destek verildiğinde başaramayacakları hiçbir şey yoktur”

Tunçer: “Engellilere destek verildiğinde başaramayacakları hiçbir şey yoktur”

190
0

Kaymakam Tunçer’den engelliler günü mesajı

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak engellilerin yaşam şartlarının ne denli iyileştirildiğine değindi.

İlçemiz Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kaymakam Tunçer, Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, engellilerin yaşamını kolaylaştırma adına toplumun bütün kesimlerine görevler düştüğünü belirtti. Kaymakam Tunçer, “Bizler Engelli Haftası ya da Dünya Engelliler Günü’nde değil her gün engelli bilincinin geliştirilmesini önemsiyor, çalışıyor, projeler üretiyoruz.” dedi.

“Engellilere yönelik farkındalığını arttırmak büyük önem arz etmektedir”

Engelliliğin bir eksiklik ve noksanlık olmadığına vurgu yapan Kaymakam Tunçer, imkân verildiği takdirde hayatın birçok alanında onların da büyük işler başarabileceklerine yürekten inandığını dile getirdi. Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkânı sağlayarak onları üretken ve verimli hâle getirebileceğini vurgulayan Kaymakam Tunçer, “Engelli vatandaşlarımızın engeli olmayan insanlar gibi temel hak ve özgürlüklerinin olduğunu, onların da en güzel şekilde yaşama haklarının bulunduğunu bir kez daha tüm insanlığa duyurmak istiyoruz. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda son dönemlerde, ülkemizde engelliler konusunda çok önemli adımlar atıldığı ve gelişmelerin kaydedildiği bir gerçektir.  Engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar, sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun her kesiminden bireyleri yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla toplumdaki her bireyin engellilere yönelik farkındalığını arttırmak büyük önem arz etmektedir.” dedi.

“Gurur verici başarılara imza atabilmeleri bizim için mutluluk kaynağıdır”

Engelli vatandaşların desteklenmeleri halinde neler başarabildiklerini, çok farklı alanlarda önemli başarılara şahit olduklarını ifade eden Kaymakam Tunçer, “Engelli vatandaşlarımızın gün geçtikçe toplumda önemli başarılara ve saygın projelere imza atması bu konudaki ortak bilinç ve dayanışma duygusunun ve toplumda gittikçe artan uzlaşı ruhunun bir yansımasıdır. Engellilerin, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkânlardan yararlanabilmeleri, gurur verici başarılara imza atabilmeleri bizim için mutluluk kaynağıdır. Engellilere destek verildiğinde başaramayacakları hiçbir şey yoktur.” ifadelerini kullandı.

“Hem vicdani hem de sosyal bir sorumluluktur”

Hayatı paylaşmak için engel olmadığını ifade eden Kaymakam Tunçer, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, hemşerilerimizi, engellilerimize karşı; daha bilinçli, daha duyarlı, dahası sorumlu bir anlayışla, yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını kendi sorunlarımız bilerek, yaşamaya davet ediyorum. Bu anlamda gerek kamu kurumlarının, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse bireysel olarak tüm vatandaşların engelli vatandaşlarımızın bu gayretine destek olmaları, çalışmalarına ortak olmaları ve hayatlarını kolaylaştırmaları hem vicdani hem de sosyal bir sorumluluktur. Polatlılı hemşerilerimi engellerin olmadığı bir dünya için el ele vermeye, sürdürülen çalışmaları desteklemeye çağırıyorum.” dedi.

“Türkiye’de son dönemlerde engelliler konusunda önemli adımlar atıldı”

Türkiye’de son dönemlerde engelliler konusunda önemli adımlar atıldığını belirten Kaymakam Tunçer, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümüne öncelik vermeye ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz. Devlet olarak, engelli bireylerin tüm yaşamsal aktivitelerinde kendilerine hayatı kolaylaştırıcı çalışmaları tam bir diyalog ile gerçekleştireceğimizi belirtirken, herkesin her an engelli olabileceği gerçeğinden hareketle tüm vatandaşlarımızın duyarlılığıyla engellilerimize ilgisini esirgemeyeceğine inanıyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle tüm engellilerimize sağlık, mutluluk ve engelleri aşma azmi diliyor, engellilerimize fedakâr aileleriyle birlikte sevgilerimi, onlara hassasiyet gösterip hizmet eden kurum ve kuruluşlara da şükranlarımı sunarım.” şeklinde mesajını tamamladı.