Ana sayfa GÜNDEM Avcı: “Engelli dostlarımızı bir gün değil, her gün hatırlamamız gerekmektedir”

Avcı: “Engelli dostlarımızı bir gün değil, her gün hatırlamamız gerekmektedir”

284
0

Avcı: “Engelleri engelli vatandaşlarımızın desteği ile hep birlikte aşacağız”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

CHP İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Avcı, bu günün amacına dikkat çekerek oluşturulması gereken farkındalığa ilişkin konuştu. Avcı, engellilerin yaşam şartlarının daha da iyileştirilmesi için yapılması gerekenleri sıraladı. Başkan Avcı, mesajında şunları söyledi:

“Engelli vatandaşlarımız birçok alandan başarılar göstermeye devam etmektedir”

“3 Aralık; Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir. 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür. Dolayısıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlanacak veya bayram yapılacak bir gün değil, karşılaşılan sorunların gündeme getirileceği ve bunların çözümü için yapılabileceklerin ele alınacağı bir tarihtir. Ülkemizde hayatın her alanında fırsatlar sunulması gereken engelli dostlarımızı sadece bir gün değil, her gün hatırlamamız gerekmektedir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık yaratmak ve birer engelli birey olma potansiyeli yaşadığımızı unutmamamız gereken bir gündür, engelli vatandaşlarımız toplumun her alanında karşılarına çıkan tüm engelleri yıkarak spordan, sanata, ticaretten, eğitime birçok alandan başarılar göstermeye devam etmektedir.”

“Engelli hakları için verilen mücadeleye devam edeceğiz”

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak geçtiğimiz dönemde ve bu dönemde engelliler ve engelli hakları için verilen mücadeleye devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler tarafından sorumluluk alanlarında engelli yurttaşlarımız CHP’li yerel yönetimlerimizin imkânları ve sorumluluk alanlarında engelli yurttaşlarımızın hayatın her alanında bizlerle omuz omuza olmalarına yönelik çalışmalar memnuniyet verici ve örnek teşkil edici, önümüzdeki yerel seçimlerde tüm Türkiye’de CHP’li yerel yönetimlerle öncelikle düşüncelerdeki engelleri kaldırarak, engelli vatandaşlarımıza daha çok imkânlar sunulacaktır. Engelli yurttaşlarımızın azimleri sayesinde aşılamayacak hiçbir engelin olmadığı bilincindeyiz, sokakta, işte, okulda, hastanede, evde ve daha da önemlisi toplumun zihnindeki tüm engelleri engelli vatandaşlarımızın desteği ile hep birlikte aşacağız.”

ENGELSİZ BİR TÜRKİYE İÇİN;

“Eşit, Adil ve Herkesin Mutlu olduğu bir Türkiye için, Daha fazla çalışacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurulduğumuz günden bugüne her zaman haksızlığa uğrayan, dezavantajlı toplum kesimlerinin yanında olduk. Eşit, Adil, herkesin mutlu olduğu ve insanca yaşadığı bir Türkiye umudumuzu gerçekleştirmek için bu zamana kadar çalıştık ve daha fazla çalışmaya kararlıyız. Türkiye’de kaç engelli olduğu, ne oranda iş gücüne katılabildiği, katılanların ve katılamayanların mesleki, eğitimsel ve cinsiyet dağılımlarının ne olduğu güncel olarak bilinmemektedir. Resmi rapor ve istatistiklerde birbirinden çok farklı sayılar açıklanmaktadır. Türkiye’de nüfusun %5,5’i görme sorunu, %4,7’si işitme sorunu, %4,5’inin yürüme sorunu yaşadığı saptanmıştır. Türkiye nüfusunun % 12,29’u engellidir.

Yurttaşların eşitliği Anayasa hükmüdür ve fakat engellilerin diğer bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden mahrum edildikleri küresel düzeyde kabul edilmektedir. Evde bakım ücreti akrabaların geliri nede bakılarak bağlanmaktadır. Bu düzenleme hatalıdır. Bu hatalı düzenleme nedeniyle on binlerce engelli ve yaşlının geliri kesilmiştir. Haksız kesilen gelirler geri bağlanmalı ve 7/24 bakım hizmeti sunan anneler sigortalı yapılmalıdır.”

Geleceğe umutla bakabildiğimiz bir gün olsun…

“Ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınma düzeylerinin en önemli ölçütlerinden biri, engellilere yönelik oluşturduğu yaşam standardıdır. Sağlık, eğitim ve istihdam politikalarında engellilere yönelik bütüncül bir planlama engellilerin bağımsız yaşaması için koşulları oluşturmakta ve yoksulluğu azaltan en önemli faktör olmaktadır. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü birinci önceliğimiz olmalıdır. Ülkemizde engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılıyor olsa da, henüz bu istediğimiz seviyeye gelmiş değildir. Fakat bu, gelecek için umutlu olmamızın önünde bir engel de değildir. Bizler; kararlı bir şekilde durarak, ne istediğimizi bilerek, kimsenin “yapamazsın” önyargısına kulak asmayarak ve tüm zorluklara rağmen hayatın içerisinde daha çok yer alarak, bu engellilik durumunu ortadan kaldırabiliriz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, kendi yapabileceklerimizin ve gücümüzün farkında olduğumuz bir geleceğe umutla bakabildiğimiz bir gün olsun…”