Ana sayfa GÜNDEM Bilgi Yarışmasında Duatepe Sorusu

Bilgi Yarışmasında Duatepe Sorusu

546
0

Ulusal televizyon kanalı  360 TV de yayınlanan Ben Bilirim programında, Sakarya meydan Savaşının son savunma hattı Duatepe soruldu, yarışmacılar cevabı bulmakta zorlandı.

Ulusal televizyon kanalı 360 TV de yayınlanan Ben Bilirim programında Duatepe sorusu soruldu. Yarışmacılar bu soruda fazlasıyla zorlandı. Yarışmada sorulan soru; “Ankara Polatlıda Sakarya meydan Savaşının son savunma hattı üzerinde bulunan ve 2000 yılında ziyarete açılan tarihi alan nedir” şeklindeydi.  Yarışmacılar çok farklı cevaplar verdiler. Doğru cevabın bulunmasının ardından sunucu Sakarya Meydan Muharebesi ve Duatepe Anıtı hakkında seyircilere ve yarışmacılara ek bilgiler verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından Duatepe Anıtıyla İlgili Önemli Bilgiler

Sunucu, cevabın bulunmasının ardından şu bilgileri paylaştı: “Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynaklarında yer alan bilgilere göre Kurtuluş Savaşının dönüm noktası sayılan Sakarya Meydan Savaşının yapıldığı Duatepe anıtında Ekim 1999 yılında çalışmalar başlamış ve 20.000 ağaç dikilmiştir. Anıt 12 Eylül 2000 tarihinde açılmıştır. Duatepe anıtı bağlantı yolu, otopark, yürüme yolu, tören alanı ve anıt olmak üzere beş kısımdan oluşmaktadır. Anıt duvarlarında 81 şehidin adları pirinç harflerle yazılmıştır. Anıtın heykellerini yapan devlet sanatçısı ve heykeltıraş Metin Yurdanur’dur.”