Ana sayfa GÜNDEM Sizin En Hayırlılarınız Kur’ân’ı Öğrenen ve Öğretenlerdir

Sizin En Hayırlılarınız Kur’ân’ı Öğrenen ve Öğretenlerdir

226
0

Diyanet takviminde yer alan faydalı bilgileri gün gün sizlerle paylaşıyoruz. Bugünün konusu; “Sizin En Hayırlılarınız Kur’ân’ı Öğrenen ve Öğretenlerdir”

Kur’an’ı-Kerim Allah tarafından Peygamberimiz (s.a.s.)’e gönderilen son ilahi kitaptır. Kur’an’ın muhatabı bütün insanlar, gayesi de insanlığın dünya ve âhiret mutluluğunu sağlamaktır.

Kur’an okumak en faziletli ibadetlerden biridir. Peygamberimiz, Kur’an’ı ilk öğrenen, ilk okuyan ve ilk yaşayan insandı. O, Kur’an eğitim-öğretimine büyük önem verirdi. Bir hadiste “Allah’ın evlerinden bir evde, Allah’ın Kitabı’nı okuyan ve kendi aralarında onu araştırıp öğrenen bir topluluk üzerine sekinet iner, onları ilâhî rahmet bürür, etraflarını melekler sarar ve Allah, onları huzurunda bulunanlara anar.” (Müslim, Zikir, 38) buyurmuştur.

Kur’an’ı sadece okuyan ve okutanlar değil, onu ezberleyenler de Peygamberimiz tarafından övülmüştür. Bir hadiste; Kur’an’ı okuyup ezberleyen, helâl kıldıklarını helâl sayan ve haram kıldıklarını haram kabul edip uzak duran hafız kimselerin de cennete gireceklerini ve Kur’an sayesinde ailelerine şefaatçi olabileceklerini bildirmiştir. (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’ân, 13)

SÖZÜN ÖZÜ

Cahilsin; okur öğrenirsin. Gerisin; ilerlersin. Adam yok; yetiştirirsin, günün birinde meydana çıkıverir. Paran yok; kazanırsın. Her şeyin bir çaresi vardır. Fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur.

Ahmet Hamdi Tanpınar

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Kötü ahlaktan, nefsani arzulardan, kötü işlerden ve ayıp şeylerden beni uzaklaştır.” (İbn Hibban, Ed’ıye, No: 960) (Diyanet Haber)