Ana sayfa Doğru Kalem TANK PALET FABRİKASI – NEDEN ?-KÖŞE YAZISI

TANK PALET FABRİKASI – NEDEN ?-KÖŞE YAZISI

675
0
PAYLAŞ

Gazeteniz Polatlı İstiklal ’de daha geçen gün ‘’Yok edilen Milli Değer TELETAŞ ve VLSI ‘’ konulu yazımda Türkiye’ye telekomünikasyon alanında çağ atlanan 1983 ten başlayarak  on sene içinde zamanının  2200 mühendis ve çalışanı ile özelleştirmeye öncü olan ilk kamu ortaklığı şirketinin  nasıl yok edildiğini ve Türkiye’nin teknolojik gelişiminin nasıl önlendiğini yazdım. Dün TELETAŞ için nasıl olsa altın hisse , dolaysıyla yönetim bizde diyenlerin , bir süre içinde şirketin Ümraniye tesislerinin yerinde  AVM’nin yükseldiğine canlı olarak şahit oldular.

Bugün de Tank Palet Fabrikasında oynanan oyunun bundan farkı yok , biz şirketin sadece işletme hakkını devrettik , tapusu nasıl olsa devlette diyen politikacıların ;  yirmi beş senelik işletme hakkı kullanımında neler olacağının garantisini kim verebilir.  Teletaş’ta rahmetli Özal ile başlatılan ve Sayın Çiller ile altın hissenin devri ile sona eren süreçte Milli Şirketimiz  ABD’li ITT’nin Avrupa kolu Bell Telephone Manufacturing Company ( Alcatel ) ‘e satılıp yok edilirken ;  bu defa da süreç aynı ekolden gelen AKP yönetimi ile Tank Palet Fabrikasında  da devam etmektedir. Sadece  Alcatel’in yerini KATAR almaktadır. Korkarım ki bu   hastalık ülkenin stratejik öneme sahip savunma sanayi şirketlerine de sirayet etmesin.

Sakarya’da yerli ve milli üretim yapan Tank Palet Fabrikası’nın iş adamı Ethem Sancak ve Katar ortaklığındaki BMC’ye devrinde muhalefet “Türk savunma sanayiinin Katar ordusuna verildiğini” savunurken Erdoğan “Özelleştirme yok, işletme devri var” diyor .

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde yer alan, zırhlı araç üretimi ve tank modernizasyonunda 45 yıldır milli tecrübe ve bilgi birikimini kullanan Birinci Ana Bakım Merkezi Müdürlüğü Fabrikası’nın ya da kamuoyunda bilinen adıyla Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine yönelik tartışmalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yanıt geldi. 

Ancak bir aydır devam eden tartışmalar yeni bir soruyu gündeme getirdi: Özelleştirme ve işletme hakkını özel bir şirkete devretmek arasındaki fark nedir? 

Bu sorunun cevabını vermeden önce CHP ve İYİ Parti’nin “satılacak” diyerek karşı çıktığı, Erdoğan’ın bunun bir özelleştirme olmadığını anlattığı sürecin nasıl başladığını anlatmakta fayda var.

Tank Palet Fabrikası nedir? 

Tank Palet Fabrikası, Arifiye ilçesinin Hanlıköy Mahallesi’nde 1 milyon 804 bin metrekarelik geniş bir arazi üzerinde yer alıyor. 

Milli Prodüktivite Merkezi’nin son 10 yılda üç kez “En Verimli İşyeri” olarak tescil ettiği fabrika, dünyada ilk beş arasında. 

Dünyanın en uzun süre dayanıklı tank paletlerini yüzde 100 milli kaynakla üreten, gündüz ve gece görüş dürbünleri ile Leopard 1 ve 2 tanklarının modernizasyonunu yapan fabrikanın en önemli ürünü zırhlı araç, Fırtına Öbüs’ün azami menzili 40 kilometre. 

Fabrikada halen bir albayın komutasında 29 subay, 50 astsubay, 22 uzman çavuş, 112 memur ve 714 işçi çalışıyor. 

Yasada nasıl yer aldı? 

Savunma sanayiinde stratejik öneme sahip tesisin hukuki durumundaki değişiklikle ilgili ilk resmi beyan 20 Aralık 2018 Tarihli ve 30631 Sayılı Resmî Gazetede yayımlandı. 

481 sayılı Özelleştirme İdaresi ile ilgili, Erdoğan’ın imzasıyla çıkan Cumhurbaşkanlığı kararında şu ifadeler yer aldı: 

“…Fabrika, özelleştirme ile hedeflenen genel amaçların karşılanmasının yanı sıra; milli savunma sanayinde ülke kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasının sağlanması ile fabrikanın işletme verimliliğinin artırılması ve yeni iş/üretim imkânları oluşturmaya yönelik yatırımların özel sektör tarafından yapılması amacıyla; 

Özelleştirme kapsam ve programına alınmasına,

Özelleştirme uygulamasının, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 yıl olarak belirlenmesine, 

Fabrikada Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik mal ve hizmet üretiminin devamlılığının sağlanması ile Milli Savunma Bakanlığı’nın kontrolünde yeni yatırımların yapılması da dâhil olmak üzere, ihale dokümanında ve işletme hakkı sözleşmesinde yer alacak hususların

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve MSB tarafından belirlenmesine,

4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Kanunu’nun üçüncü ve geçici 29’uncu maddeleri gereğince karar verilmiştir.” 

Karara göre özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlanacak.

Ülke açsından stratejik öneme sahip  dev şirketin , işletme hakkının devri ile başlatılan belirsizlik içinde  sonunun ne alacağını TELETAŞ örneğinde olduğu gibi tahmin etmek zor değil .

Saygılarımla,