Ana sayfa GÜNDEM Polatlılı Çölyak hastalarından “Halk Ekmek” talebi

Polatlılı Çölyak hastalarından “Halk Ekmek” talebi

474
0

Polatlılı Çölyak hastaları Başkan Öztürk ile görüştü

Mehmet Akif Mahallesi Derneği Çölyak hastalarının sorunlarının çözümü için İyi Parti İl Başkanı Yetkin Öztürk’ü ziyaret etti.

Mehmet Akif Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Dereköy, Mehmet Akif Mahallesindeki ve Polatlının diğer mahallelerinde ikamet eden çölyak hastalarından oluşan temsilci heyeti ile birlikte İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Çölyak hastalarının sorunları ve ihtiyaçlarının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından çözülmesi ve karşılanması hususunda isteklerini bir dosya halinde İl Başkanı Yetkin Öztürk’e ilettiler.

Hastalar, Ankara Büyükşehir Belediyesinden isteklerini ilettiler

Mehmet Akif Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Dereköy Mehmet Akif Mahallesinde ve diğer mahallelerde ikamet eden ve şu anda tespit ettikleri yaklaşık 60 kadar çölyak hastasının olduğunu ve bu hastaların Ankara Büyükşehir Belediyesinden bazı istekleri olduğunu bu konuda destek istediklerini ifade etti. Dereköy; “Nüfusu 120.000 üzerinde olan bir şehirde çölyak hastaları maalesef glütensiz ürünlere ulaşmakta zorlanıyor. Kısıtlı imkanlarla ürünlere ulaşsa bile bu ürünlerin pahalılığı nedeniyle Çölyak hastaları alım güçlerinin olmaması nedeniyle bu ürünleri  alamıyorlar. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkarılan glütensiz ürünlerin ekmek, simit ve diğer ürünlerin Polatlıda ikamet eden çölyak hastalarına ulaştırılmasını istiyoruz.”dedi.

Halkekmek Fabrikasının ürettiği glütensiz un, simit ve benzeri ürünlere Polatlı’dan ulaşım istiyorlar

Oğlu Çölyak hastası olan Özlem Dömeke ise; “Polatlı Belediyesi  üç ayda bir sekiz kalem üründen oluşan bir paketi  bizlere ulaştırıyor, yalnız bu çok yetersiz. Biz Büyükşehir Belediyemizden günlük Ekmek, simit, un ve benzeri gıdaları almak istiyoruz. İzmir, Gaziantep Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi gibi bazı belediyeler Çölyak Hastalarına zengin bir paket halinde Glütensiz ürün paketleri hazırlamakta ya da maddi destek sağlamaktadır. Devletimizin ortalama 100 TL civarında olan nakit yardımı temel gıda olan un ve makarna alımına bile yetmemektedir. Örneğin çocukların çok sevdiği glütensiz bir çubuk krakerin bile fiyatının 13 TL olduğu ülkemizde bu maddi yardımın ne kadar yetersiz kaldığı ortadadır. Biz Çölyaklı bireyler olarak Ankara Büyükşehir Belediyemizin bu hastalıkla mücadelede bizlere destek olmasını istiyoruz. Özellikle Ankara Halkekmek Fabrikasının ürettiği glütensiz un, simit ve benzeri ürünlere Polatlı’dan ulaşmamızın kolaylaştırılması ya da bu ürünlerin bizlere ulaştırılması öncelikli talebimizdir. Çünkü sabah erkenden tükenen simit ve unlara çoğu zaman ulaşamıyoruz.  Sosyal hayatımızı zorlaştıran Çölyak Hastalığı ile mücadelemizde sizlerin yanımızda olduğunu görmek bizleri mutlu ve güçlü kılacaktır.”şeklinde konuştu.

Öztürk: “Konunun takipçisi olacağız”

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ise  sağlık konusunda duyarlı olduklarını ve ellerinden gelenin fazlasını yapmaya hazır olduklarını ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Öztürk; “Sayın Mansur Yavaş Başkanımızın ilçelerde Halk Market uygulamasına yakın bir süreçte geçecek. Bu marketlerde çölyak hastalarının ihtiyacı olan ürünlerin çıkması konusunda gerek Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş gerekse Halk Ekmek Genel Müdürü ile bu konuyu görüşeceğiz ve konunun takipçisi olacağız.”dedi. Öztürk, ayrıca bu marketler açılana kadar Polatlı’da ikamet eden Çölyak hastalarının ihtiyacı olan ekmek, simit, un ve benzeri gıdaların çölyak hastalarına günlük veya haftalık bir şekilde ulaştırılması konusunda gerekli girişimlerde bulunacağını ifade etti.