Ana sayfa GÜNDEM Polatlı ve Haymana’da Seracılık yapılabilecek

Polatlı ve Haymana’da Seracılık yapılabilecek

667
0

Polatlı’da ilk; Seracılık ve Turfanda sebze yetiştiriciliği semineri

Üreticileri Sanayicileri Destekleme Geliştirme Aydınlatma Derneği (ÜSTAD) dün Atom Enerji Şirketi ve Genozon Akdeniz Bölge Müdürlüğü ile birlikte, çiftçilere yönelik Seracılık üzerine bilgilendirme semineri gerçekleştirdi.

Polatlı ve Haymana’da seracılık ve turfanda sebze yetiştiriciliği yapılabilme ortamı oluşturulabilmesi için dün ilk defa Polatlı’da çiftçilere yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi. Üreticileri Sanayicileri Destekleme Geliştirme Aydınlatma Derneği (ÜSTAD) dün Atom Enerji Şirketi ve Genozon Akdeniz Bölge Müdürlüğü ile birlikte ilk defa Polatlı’da düzenlenen seminerde Seracılık, Güneş Enerjisi Sistemleri ve bitkisel üretimde ozon kullanımı konularında çiftçilere bilgi verildi. Bu konudaki devlet destekleri anlatıldı. Toplantıya; ÜSTAD Genel Başkanı Mehmet Ak, ÜSTAD Genel Başkan Yardımcısı İlyas Bozdağ, ÜSTAD Konya İl Başkanı Serdar Bozdağ, ÜSTAD Ankara İl Başkanı İbrahim Avcı, Atom Enerji Şirketi Genel Müdürü Kemal Alaydın, Genozon Akdeniz Bölge Müdürü Zeki Kavlak, çiftçiler, ziraat odalarından temsilciler ve banka yetkilileri katıldı.

“Konya’da ve Isparta’da yaygın bir şekilde seracılığa başladık”

Polatlı ve Haymana’da seracılık yapılması için gerekli şartlar ile devlet desteklerine ilişkin bilgi veren ÜSTAD Genel Başkan Yardımcısı İlyas Bozdağ, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Emekli Ziraat Mühendisiyim. Konya Tarım İl Müdürlüğü Kastamonu ve Van’da görev yaptım. Tarım İl Müdürlüğü dönemimizde Antalya’daki seracılığı Konya’yı, bu bölgeleri gördüğümüzde dedik ki bu işletmeleri buraya taşımanın yollarını aradık. Her yerden olumsuz rapor gelmesine rağmen biz çalışmalarımıza devam ettik. Bugün Konya’da ve Isparta’da yaygın bir şekilde seracılığa başladık. Konya’da özellikle Tuzlukçu’da Jeotermal seralarla topraksız tarım yapılabilen Türkiye’nin ender sera işletmesini kurduk. Bu bize bir ışık oldu. Üstad derneği ile beraber çıktığımız bu yolda dedik ki ne yapabiliriz çiftçilerimize ne verebiliriz ben kendi mesleğim kendi işim bunu anlatmaya çalıştım. Ve çiftçi ziyaretlerinden özellikle İbrahim Bey’e teşekkür etmek istiyorum. Çok utangaç bir şekilde çok nazik naif bir şekilde seracılık yapma imkanımız var mı burada İlyas bey dediğinde hepimizin gözleri fal taşı gibi açıldı. Dedik ki tabi devletin imkanları var nasıl yapılır ne olur kazancı nedir artısını eksisini çok kaba bir şekilde oturup konuştuktan sonra Haymana bölgesine gittik.”

“Sakarya Meydan Muharebesi alanlarında mükemmel bir seracılık yapıldığını gördük”

“Haymana bölgesinde tüylerimiz diken diken oldu. Sakarya Meydan Muharebesinin başladığı yerlerin bize ışık tuttuğunu toprak yapısıyla iklimiyle bu bölgede mükemmel bir seracılık yapıldığını gördük. Arkasından devam ettik. Polatlı’nın bazı bölgelerini gezdiğimizde belli kısımlarda sıcak suyun çıktığını seracılık için olmazsa olmaz değil ama olduğu zamanda çok güzel işler yapabileceğimizi gösteren bir done yakaladık. Arkasından dedik ki biz bu nasıl anlatılır nasıl yapılır çiftçilerimizin durumu belli herkesin bankalara borcu var herkesin sağa sola bir sürü sıkıntısı var. Arazilerde çok fazla. Bir türlü bunu gelire yansıtamıyorlar. Dedik ki bin dekar yer ekmektense beş dekar yerde seracılık yapmanın daha gelir getirici daha mantıklı olduğunu biz teknik teşkilat olarak gördük. Şimdi de çiftçilerimizle bunu paylaşmak için burada bulunuyoruz. Antalya’da seracılık çok güzel yapılmaktaydı. Ama son dönem turizmin gelişmesiyle birlikte sera alanları otellere dönmeye başladı. Kalan seralarda da daha çok yüksek gelir getirici çünkü turizmle rekabet etmek zorunda seralar. Çiçekçiliğe döndü bunun yerine sebze üretimi için alternatif aranmaya başlandı. Biz Tarım İl Müdürler toplantısında dile getirdik. Toprağın daha temiz olduğu bölgeler Konya ve Isparta bölgesini önerdik. Ankara hiç aklımıza gelmedi o dönemde. Belki Ankara daha politik bir şehir olduğu için belki başkent olduğu için belki ulaşılamaz diye ama diğer yerlerde ulaştık. Çok güzel bir şekilde üretim oralarda yapılmaktadır. İnşallah ilk temelini Haymana bölgesinde İbrahim Beyin bölgesinde atacağız. Bir seranın proje çalışmasını yapıyoruz şuanda.”

“Daha kaliteli daha çok meyve üretiyoruz”

“Sera iklim şartlarını kontrol altına alarak yapılan üretim şeklidir. Yani işte burası çok soğuk seracılık olur mu ya da buranın güneşi şöyledir dışarıda şöyle böyle yetişiyor tolere etmek için biz bunu örtü altına alarak üretim yapıyoruz. Örtü altına aldığımızda en önemlisi daha hijyenik daha temiz daha iyi meyve üretiyoruz. Daha kaliteli daha çok meyve üretiyoruz. Özellikle Haymana bölgesinde Turfanda sebzecilik yapmak istiyoruz. Erken ilkbahar ve geç sonbahar. Erken İlkbahar Antalya’daki seraların bittiği başlamadığı bizim buradakinde çıkmadığı bir dönemde o ara dönemde Mart Nisan döneminde domates ve hıyar yetiştirebilmeliyiz. Yetiştirmeliyiz ki ne kadar para kazanacağımızı göreceğiz. Bu iş bittikten sonra bizim tarladaki İç Anadolu bölgesinde tarlada çıkan domateslerden sonra biz o dönemi ölü döneme geçiriyoruz. Fide dönemine giriyoruz. İkinci dönemde tarladaki bitkiyi Antalyadaki çıkmadan önce o ara dönemi ikinci ürün olarak değerlendiriyoruz. Şimdi tarlaya ektiğimiz domatesle ortalama dekardan beş ton alım iken seralarda yaptığımızda bu 20ton bir dekardan 20ton ürün alıyoruz. Bugün en basit bir hesapla bir liradan verseniz 20bin lira eder. İkinci dönemde de aynı şekilde ben en alttan bahsediyorum. 20binde oradan aldığınızda 40bin lira eder bir dekardan aldığımız. Kışın öbür tarafta marul ıspanak yeşil sebze üretimi yapıyoruz. Buradan da bir miktar aldığımızda ortalama 40-45-50bin lira civarında bir para kazanıyoruz.”

Polatlı’da en ideal bölge Karahamzalı

“Polatlı bölgesinde ki ekolojik değerleri meteorolojik değerleri kontrol ediyoruz. Bilgilerini alıyoruz değerlendiriyoruz. Buradaki yapının daha kuvvetli olması lazım çünkü rüzgar yükü kar yükü ona göre zarar görmemeli. Dolayısıyla bütün bu değerleri aldığımızda dekar 50bine çıkıyor. Yani tarımda yaptığınız yatırımın bir yılda amorte edildiği hiçbir tesis işletme yoktur. Onun için özellikle diyorum ki 50 dekardır 100dekardır 1000dekardır tarlanız olabilir. O tarlaları daha dar alanda hepimiz artık gençler şehirlere kaçıyor köylerde kalanlarda yaşlı. Hem o gençleri çekebilmek için küçük yerlere çekebilmek için hem de yaşı benim gibi olan insanların biraz daha az çalışmasını sağlamak için bu tür işe girişiyoruz. Şimdi Polatlı’daki durum biraz daha farklı benim gezdiğim yerlerde özellikle Karahamzalıda çiftçi toplantısı yaptık. Küçük çapta bir çiftçi toplantısıydı belki ama heyecanlıydı. Şimdi orada sıcak suda olduğu için daha bir farklı sıcak suyu nasıl kullanırız. Hamamda kullanıyorlarmış artan su 32 derecede dışarıya atılıyormuş. Düşünün ki evlerimizde doğal gazla ısıtıyoruz. Kaloriferlere baktığımız zaman 32 derece evi ısıtıyor yani optimal 20-22 derece civarında bir ısı sağlıyor evin içerisine. Bunu serada da yapabiliriz serada ikinci kat naylon örtüsü yapmak suretiyle dışta bir kat içinde ikinci kat kışında bu üretimi yapabiliriz. Yani Polatlı Bölgesi Haymanadan bir puan daha önde gibi gözüküyor. Bu her yerde olmaz herkesin bahçesinde olması mümkün değildir. Özellikle devletin uyguladığı teşvikler var. Bu %50 hatta genç çiftçi olursa artı 10 puan daha vermek suretiyle %60 teşvik sureti yani siz serayı atıyorum 150 bin liraya yaptırdığınız zaman eğer genç girişimciyseniz %60 90 bin lirasını geri alıyorsunuz.  Yani 60 bin liraya mal etmiş oluyorsunuz 150bin liralık serayı. Devletin ikinci imkanı banka kredisiyle Ziraat Bankası bu konuda sıfır faizli imkanlar sunarak 7 yıl gibi bir sürede ödeme imkanı getiriyor.”