Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Dilenci ve Turganyev-KÖŞE YAZISI

Dilenci ve Turganyev-KÖŞE YAZISI

643
0

Bugün sizlerle yine iki kısa hikâyeyi paylaşıyorum. İlk hikâyemiz paradan daha değerli olan manevi duygularımızı irdelerken, diğer hikayemizde hayatın anlamını farklı bir bakış acısı ile göreceksiniz.

Dilenci ve Turganyev

Büyük Rus yazarı Turgenyev, soğuk bir akşamüstü evine doğru yola çıkmış. Yolda bir dilenci kendisinden para istemiş. Bütün ceplerini kurcalayan Turgenyev, ne yazık ki hiç para bulamamış. Bunun üzerine kendisine uzatılan soğuk elleri kendi elleriyle ısıtarak: “Kusura bakma kardeşim sana verecek bir şeyim yok” demiş. Dilenci “Verdiniz ya efendim” demiş, “Bana kardeşim dediniz ve ellerimi ısıttınız.”

Nasıl Bir Hayat

Bir zamanlar bir dağın yamacında yalnız başına yaşayan bir bilge varmış. Maddi ve manevi dertleri olanlar dünyanın birçok bölgesinden bu yöreye gidip bu bilgini ziyaret ediyor, ona akıl danışıyorlarmış. Bir gün genç bir adam kafasına takılan bir soruyu sormak için buraya gelmiş. Küçük bir kulübe olarak düşündüğü bu yer adeta bir saray yavrusuymuş. İçeride birçok insan soru ve sorunları için uzun bir kuyruk oluşturmuş. Bu genç de sıraya girmiş.

Sıra ona gelince sorusunu sormuş: “Bana yaşamı özetler misin? Nasıl bir hayat en iyi hayattır?”

Bilge cevap vermiş: “Bu soruya vereceğim cevap uzun olacak, sıranın bitmesini beklemelisin ki rahat rahat konuşalım. Sen bu arada benim evimi gez. Bir de sana bir kaşık sıvı yağ veriyorum. Sakın onu dökmeyesin.”

Genç, elinde yağ dolu kaşıkla odaları dolaşmış. Uzun bir süre sonra tekrar bilginin karşısına çıkmış. Bilge adam sormuş:

“Evimi dolaştın mı?”

“Evet” cevabını alınca devam etmiş:

“Peki, halılarımın desenlerine dikkat ettin mi hangi şekiller var?”

“Hayır dikkat etmedim”. “Peki, kitaplarım, kitaplığım nasıl, duvar resimlerimi inceledin mi?” Genç karşılık vermiş:

“Ama ben yağ dökülür endişesiyle onlara dikkat edemedim.”

“Peki, o zaman şimdi git evimin eşyalarını iyi tanı ki beni de tanıyasın. Bu arada yağa dikkat et.”

Genç, evi dolaştıktan sonra tekrar gelmiş ve evdeki bütün eşyalar hakkında ayrıntılı bilgiler vermiş.

“Çok güzel gerçekten çok dikkatli incelemişsin, peki ama yağ ne alemde yağa dikkat ettin mi?” diye sormuş bilge adam. Genç şaşkın, kaşığa bakarak “Eyvah… Evi incelerken yağı unutmuşum, yağ dökülmüş”

Bilgin, gencin ilk sorusunu gülümseyerek cevaplamış:”Anlamlı hayat şudur: Elindeki iki damla yağı dökmeden etrafını inceleyebilmektir.”

Sevgiyle….