Ana sayfa GÜNDEM Topçu Okulunda ilk Yedek Astsubaylar yemin etti

Topçu Okulunda ilk Yedek Astsubaylar yemin etti

372
0
PAYLAŞ

Topçu Okulunda 1087 asker and içti

Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığında dün düzenlenen tören ile 194 Yedek Subay Adayı, 785 Yedek Astsubay Adayı ve 108 Uzman Erbaş yemin etti. Törende ant içen yedek astsubay adayları, Topçu ve Füze Okulunda yeni askerlik sisteminin yemin eden ilk yedek astsubayları oldu.

Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığında dün düzenlenen tören ile 1087 asker yemin etti. 377’nci Dönem Yedek Subay Adayı 194 asker, 1’inci Dönem Yedek Astsubay Adayı 785 asker ve 2019/10’uncu Dönem Uzman Erbaş 108 asker’in yemin ettiği törende ant içen yedek astsubay adayları, Topçu ve Füze Okulunda yeni askerlik sisteminin yemin eden ilk yedek astsubayları oldu. Törene; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Türker, Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çataloğlu, 58. Topçu Tugay Komutanı Albay İbrahim Camcı, Kurum Amirleri, Gaziler ve İstiklal Madalyalılar Dernekleri, Askeri Erkan ve çok sayıda asker ailesi katıldı. Töreni yaklaşık 3000 kişi izledi.

Mehmetçik Babalarına ödül

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören programı, sancağın tanıtılması, andın anlamının arzı ve askerlerin yemin etmesi ile devam etti. Sonrasında birliğe ilk katılan ve başarılı personeller ödüllendirildi. Askerlerin ödüllerini almaları sırasında aileleri de yanlarında yer aldı. Ardından vatani görevini Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yapmış olan Mehmetçik babalarına Tuğgeneral Türker tarafından ödülleri verildi. Ödül alan Mehmetçik babaları; Yedek Subay Adayı Alican Tuğanalp’in babası Mehmet Tuğanalp 1992-1993 yılları arasında, Yedek Astsubay Adayı Enes Topal’ın babası Mehmet Topal 1984 yılında, vatani görevini Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaptılar. Hediyelerin verilmesinin ve konuşmaların ardından, topçu marşı okundu. Topçu Marşının okunması ve Tören geçişi ile Yemin Töreni sona erdi. Tören sonunda askerler, aileleri ile bir araya gelerek özlem giderdi.

Türker: “Bu beyanın teminatı şeref ve namustur”

Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Türker, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kutsal vatan hizmetini yapmak üzere güzel yurdumuzun dört bir yanından birliğimize katılan gençlerimizin ant içme törenini gururla ifa ettik. Törenimizi onurlandıran siz değerli misafirlerimize Topçu ve Füze Okul Komutanlığı adına gönülden teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum. Değerli misafirlerimiz unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz. Sizlerle birlikte bu törene Türkiye Cumhuriyetini temsilen şanlı al bayrağımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimizi temsilen şanlı sancağımızda şahittir. Çanakkale’de, Sakarya’da, Güney Kore’de ve Kuzey Kıbrıs’ta Fırat Kalkanı, Zeytin dalı ve barış pınarı harekatında teröristle kahramanca mücadele ederek canlarının aziz vatana feda eden bütün şehitlerimiz de şahittir. Silahlı Kuvvetlerimizin saflarına katılan kahraman gençler. Bu yemin ile sizler milletimize sadakatle hizmet edeceğinizi emirlere ve amirlerinize mutlak itaat edeceğinizi ulusumuzun güvenine layık olacağınızı ve Atatürkçü Düşünce Sistemine gönülden bağlı kalacağınızı beyan ettiniz. Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava kadar su kadar toprak kadar kutsaldır.”

“Türk askeri olmak bir onurdur”

“Sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza parolanızın vatan bayrak ve şeref olacağına dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize yürekten inanıyorum. Kıymetli Mehmetçiklerim. Asla unutmayınız ki dünyanın en güçlü ordularından birisi olan Silahlı Kuvvetlerimiz gücünü Atatürkçü Düşünce Sisteminden, mutlak itaate dayalı disiplin anlayışından, sarsılmaz birlik ve beraberlik ruhundan ve daha da önemlisi bağrından çıktığı yüce Türk Milletinin ona olan güveninden ve sevgisinden almaktadır. Türk askeri olmak bir onurdur. Askerlik anılarınız ileride çocuklarınıza bırakacağınız manevi bir mirastır. Artık kutsal görev sırası sizde. Sizlere güveniyor ve iyi birer asker olacağınıza yürekten inanıyorum. Ettiğiniz bu kutsal ant’ın sizlere ailelerinize Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Değerli misafirlerimiz saygı değer anne ve babalar. Kıymetli evlatlarınızı vatan borçlarını ödemeleri için bizlere emanet ettiniz. Bizler de bir evladın ne kadar zor yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden nizamiyeden asım attıklarından itibaren onlar bizimde evladımız olmuşlardır. Bizler emanetlerinizin sadık bekçileriyiz. Değerli misafirlerimiz bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken başta ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmetle, yaşayan gazilerimizi minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Kıymetli evlatlarım. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”