Ana sayfa GÜNDEM Kanguru Matematik Sınav Merkezi Polatlı Amerikan Kültür oldu

Kanguru Matematik Sınav Merkezi Polatlı Amerikan Kültür oldu

346
0

Kanguru Matematik Sınav Merkezi Polatlı’da

Polatlı Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu, Uluslararası Kanguru Matematik Sınav Merkezi oldu.

Polatlı Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu, Polatlı ‘da Kanguru Matematik Sınav Merkezi olarak Dil Eğitimindeki Başarısını Matematikte de Uluslararası seviyeye taşıdı. Dünyanın en prestijli sınavlarından biri olan Kanguru Matematik artık Polatlı Amerikan Kültür Dil Kursunu sınav merkezi olarak ilan etti.

Kanguru Matematik Nedir?

Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli “Kangourou Sans Frontieres” Derneğine bağlı olarak 80 ülkede uygulanıyor. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçilerden oluşuyor. Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler, Matematik Dernekleri, akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize ediliyor. Türkiye’de Kanguru Matematik Sınavını Organize edenler yine farklı üniversitelerden ve okullardan akademisyen ve öğretmenlerden oluşuyor.

Amaç; Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Dünya Matematik Olimpiyatları kadar önemli bir yarışma

Polatlı Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu Müdiresi Çağla Turgut, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO) 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.”

Turgut: “Sınava kurumumuzda girenlere ayrıca kurslarımıza %50 indirimli kayıt olma imkanı sağlıyoruz”

“Uluslararası Düzeyde Bir Matematik Sınavı Düzenlemekle Beraber Sınava Polatlı Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursunda Girenlere Ayrıca Kurslarımıza %50 indirimli kayıt olma imkanı sağlıyoruz. Yani hem Matematikte hem de İngilizcede Öğrencilere Uluslararası düzeyde bir fırsat sunuyoruz”