Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz Suriye’de Türkiye’yi Oyalama Sırası Rusya’da-KÖŞE YAZISI

Suriye’de Türkiye’yi Oyalama Sırası Rusya’da-KÖŞE YAZISI

900
0

Suriye’nin kuzeyinde bir terör devletçiği kurmak için, ABD, yıllarca PKK/YPG’ye arka çıktı… Eğitim verdi, binlerce TIR silah-mühimmat sevk etti. Bütçesine ödenek koydu, Suudî Arabistan’ın, PKK’ya 100 milyonlarca lira aktarmasını sağladı.  

Türkiye, bunu engellemek, ABD’yi vazgeçirmek için yıllarca uğraştı. ABD tınmadı. Harekât kararlılığımızı gösterince, ABD, “tamam, çekiliyorum, operasyon yapabilirsin” demek zorunda kaldı.

Doğrusu, Yıllarca bir devletçik inşa eden ABD’nin, PKK/YPG’yi bir anda terk etmesi, hele onu o bölgeden çıkarmak için Türkiye’ye “yeşil ışık” yakmasını inanılmaz bulmuştum. Çok sevinmiştim. Çekilir gibi yaparak Türkiye’nin gönlünü aldı. Lâkin hesap başkaymış!

Bir kere, Amerika, “çekiliyorum” dedi ama çekilmedi. Petrol kuyularının denetiminin PKK’da kalması için, birliklerini petrol bölgelerine yığdı.

Daha önemlisi, PKK/YPG’nin “hamiliğini” Rusya’ya devretti. Hâl böyle olunca, Türkiye için pek fazla bişey değişmedi.

ABD, 120 saatlik, Rusya da 150 saatlik bir süre vermişlerdi. Niçin? Bu süre içinde, terör örgütünün bölgeyi terk edeceğini garanti ediyorlardı. Haddizatında, bir saatte yapılabilecek bir tahliye için bu süreler başlı başına oyalama-avutma süreleriydi. Rusya’nın daha fazla süre almasından, oyalama konusunda daha usta olduğuna hükmedebiliriz. ABD, çekiliyorum diyerek, “vekaleti” ve “velayeti” Rusya’ya bıraktı. Şimdi Rusya’yla muhatabız.

Rusya, 150 saatin dolmasına 5 (beş) dakika kala, “YPG unsurlarının çekildiği”ni, hem de, “süre dolmadan tamamen çekildiklerini” müjdeledi!

Peki, bu gerçek miydi?

Aradan günler geçtikten sonra, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Hayır, diyor, bölgede hâlâ terör unsurları var” diyor. Nitekim taciz atışları devam ediyor.

Başka!

Dün ajanslara bir haber düştü: “PKK’ya bağlı yayın organları, Rusya’ya ait 25 araçlık silah ve mühimmat taşıyan konvoyun YPG/PKK’ya iletildiğini duyurdu”!

Görüldüğü gibi, ABD’nin bıraktığı yerden Rusya devam ediyor.

Neden böyle?

Neden hem ABD, hem de Rusya, üstelik sık sık, “Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu” yaptıkları halde, YPG/PKK’yı korumaya ve güçlendirmeye devam ediyorlar.

Çünkü “toprak bütünlüğü” kavramından anladıkları şey, bizimle aynı değil!

Rusya bir “federasyon”… Amerika Birleşik Devletleri ise, adı üzerinde, zaten devletlerden oluşan bir “devlet bütünü”! Suriye’nin de devletlere ayrılması veya federasyonlaşması, onlar için, “bütünlüğün zedelenmesi” anlamına gelmiyor!

Oysa Türkiye, toprak bütünlüğünden, tek devleti, “üniter” devleti kastediyor!

Bu vaziyette, ABD ve Rusya ile nasıl anlaşacağız? Suriye meselesi nasıl çözülecek?

Zor! Şimdi, Rusya’nın bir oyalama dönemi başlatacağı anlaşılıyor!

Lâkin düşünmek lâzım: 8 sene evveline kadar Suriye üniter bir devletti!

Bu devleti kim çökertti?

Bu çöküşte, “Emevi camiinde Cuma namazı kılacağız” diyenlerin hiç mi payı yoktur?