Ana sayfa GÜNDEM Türker: “Büyük bir özlem, şükran ve minnetle anıyorum”

Türker: “Büyük bir özlem, şükran ve minnetle anıyorum”

269
0
PAYLAŞ

Polatlı Belediyesi CHP Meclis Üyesi Canan Türker, 10 Kasım Atatürk’ün 81’inci vefat yıl dönümü nedeniyle mecliste konuşma yaptı.

Polatlı Belediyesi CHP Meclis Üyesi Canan Türker, Kasım ayı son meclis toplantısında gündem dışı söz alarak kürsüye çıktı. Türker, 10 Kasım Atatürk’ün 81’inci vefat yıl dönümüne ilişkin anma konuşması yaptı. Türker, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kurtuluş Savaşı’nın önderi, özgürlük ve bağımsızlığın simgesi, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının yıl dönümünde büyük bir özlem, şükran ve minnetle anıyorum.”

“Coğrafyamızda emelleri olan emperyalizmin bütün planlarını bozmuştur”

“Atatürk, “Milletin istiklalini, milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek milli mücadelenin liderliğini üstlenmiş, yalnızca Türk milletine değil, aynı zamanda emperyalizmin sömürü çarklarında ezilen bütün milletlere bağımsızlık cesareti vermiştir. Ülkemizin emperyalizmin kıskacına düştüğü bir dönemde “Ya İstiklal, Ya Ölüm” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan bağımsızlık mücadelemiz coğrafyamızda emelleri olan emperyalizmin bütün planlarını bozmuştur. Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin değeri her geçen gün toplumumuzun tüm kesimlerince daha iyi anlaşılıyor, kan ve barut kokusunun hâkim kılınmaya çalışıldığı coğrafyamızda özgür ve onurlu yaşamak isteyen milyonlara ilham vermeye devam ediyor. Atatürk’ün bağımsızlık bilinci ve milli egemenliğe kayıtsız bağlılıkla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri ve kuruluş değerleri, mazlum milletler için kendilerini barışa, huzura, adalete ve demokrasiye ulaştıracak pusula olma görevini sürdürüyor.”

“Cumhuriyet sayesindedir ki ülkenin gerçek sahipleri bir kişi, bir aile veya bir zümre değil, milletin kendisidir”

“Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet sayesindedir ki ülkenin gerçek sahipleri bir kişi, bir aile veya bir zümre değil, milletin kendisidir. Cumhuriyetimizin temeli olan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesi, milli egemenliğin güvencesi ve karşı karşıya bulunduğumuz adaletsizliklerin, haksızlıkların, ekonomik ve sosyal sorunların çaresidir. Bu nedenle özgür ve onurlu yaşamak isteyen her yurttaşımız, Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine kararlılıkla sahip çıkma ve Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma, ülkemizde mutlak adaleti sağlama mücadelesinin parçasıdır. Atatürk , “ülke işgal edilmedikçe savaş cinayettir” diyen ve “Yurtta barış, dünyada barış” sözünü dünyaya yazdıran eşsiz bir liderdir. Atatürk, daha Fransız kadınının seçme ve seçilme hakkı yokken 1934′ de bu hakkı Türk kadınına veren bir liderdir. Atatürk, Çanakkale’de ölen Anzak askerlerinin annelerine “Siz rahat uyuyun sizin evlatlarınız bu topraklarda ölmüş, gömülmüş ve bizim de evlatlarımız olmuşlardır” diyebilen bir koca yürektir. Bu duygu ve düşüncelerle aramızdan ayrılışının 81. Yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, vatanımız için şehit düşmüş tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum; tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”