Ana sayfa GÜNDEM Bağışlanan her organ, filizlenen bir can…

Bağışlanan her organ, filizlenen bir can…

254
0
PAYLAŞ

3 – 9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Polatlı Belediyesi, Polatlı Kent Konseyi ve Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi ortaklığında Organ Bağışı Farkındalık Yürüyüşü gerçekleştirildi.

3 – 9 Kasım Organ Bağışı Haftasında Organ Bağışı’nın önemine dikkat çekmek amacıyla Polatlı Belediyesi, Polatlı Kent Konseyi ve Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi ortaklığında yürüyüş gerçekleştirildi. Polatlı Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin farkındalık projesi kapsamında gerçekleştirilen yürüyüşe Polatlı Özel Can Hastanesi ve Polatlı Şifa Tıp Merkezi de destek verdi. Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi’nin önünden başlayan Organ Bağışı Farkındalık Yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Daha sonra katılımcılar burada bulunan stantta organ bağışı kartlarını aldı. İlk organ bağışı yapan isim ise Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli oldu. Programa ayrıca Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler ve Belediye Meclis Üyeleri de katılım sağladı. Program sonunda Şifa Tıp Merkezinde Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle katılımcılara maske dağıtıldı.

Dr. Alper Cem Ünal, organ bağışı hakkında bilgi verdi

Polatlı Can Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alper Cem Ünal, programda bir konuşma yaparak; Organ nakli nedir? Organ bağışı nedir? Nakil yapılabilecek doku ve organlar hangileridir? Her ölümden sonra organlar alınabilir mi? Bir organ herkese nakledilebilir mi? Kişi ölmeden organ nakli kararı alınabilir mi? Dinen bir sakıncası var mıdır? Nereye-nasıl organ bağışı yapabilirim? Her organ bağışı yapanın organları mutlaka alınır mı? Organları alınan kişinin cenazesinin vücut bütünlüğü bozulmadan teslim edilmesi mümkün müdür? Sorularına cevap verdi, merak edilenleri açıkladı. Ünal daha sonra 2-8 Kasım Lösemili çocuklar haftası olması dolayısıyla kansere yakalanmamak için uzak durulması gerekenleri sıraladı, çeşitli uyarılarda bulundu.

İyilikleri öldükten sonra da sürdürmek organ bağışı ile mümkün

Daha sonra Şifa Tıp Merkezinden Esra Bilir Bilgiç konuşma yaptı. Kendisi şehir dışında olan Şifa Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nejdet Güler’in selamını ileterek konuşmasına başlayan Bilgiç; “İnsan yaşadığı süre boyunca iyi işler yaparak topluma faydalı bir birey olabilir. Bunu öldükten sonra da sürdürmek organ bağışı ile mümkün. Şifa Tıp Merkezi olarak bu organizasyonda bulunmaktan dolayı mutluyuz. Ayrıca Şifa Tıp Merkezi olarak 8 Kasım Lösemili çocuklar haftasında bu farkındalığa, lösemili çocuklarımızın hissettiklerini kısa bir süre de olsa hissettirmek için maske dağıtacağız. Polatlı Belediyesi ve Kent Konseyine de bu güzel organizasyondan dolayı teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

10 yıl boyunca böbrek nakli bekledi…

Sonrasında Polatlı Kent Konseyi Engelli Meclis Başkanı Hatice Kabasakal konuşma yaptı. Kendisi de bir organ nakilli olan Kabasakal, diyalizle geçen günlerinden böbrek nakli olmasına kadar olan süreçteki yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı. Kabasakal, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “3-9 kasım organ bağışı haftası nedeniyle düzenlemiş olduğumuz etkinliklerimize hepiniz hoş geldiniz. Böylesine önemli ve farkında olmamız gereken bir konuda duyarlılık gösterip yanımızda olduğunuz bizleri desteklediğiniz  için çok teşekkür ediyorum. Organ bağışı haftası ile ilgili etkinliğimizin yeri bende çok özel. Çünkü ben bugün burada Polatlı kent konseyi engelli meclisi başkanı olmaktan çok organ nakilli bir birey olarak konuşuyorum. Organ nakli bekleyen ve organ nakli olmuş arkadaşlarımın adına buradayım. 10 yıl boyunca böbrek nakli bekleyen biri olarak sizlerin yapacağı bağışların ne kadar önemli olduğunu ve bu konunun çok fazla duyarlılık gerektirdiğini biliyorum. Keşke bütün arkadaşlarımız benim 2 senedir yaşadığım duyguyu yaşasa ve diyalize bağımlı olarak kalmasa. Ülkemizde birçok insan hayatlarına hayat katacak organlar beklemektedir. Bir insanın sağlığına kavuşmasına vesile olmanın, hayat kalitesini artırıp, candan cana can bağışlamanın ne denli güzel bir duygu olduğunu düşünmenizi isterim. Allah herkese sağlıklı uzun ömürler versin. Ama yaşamımızın son bulduğu noktada gelin, bir babaya karaciğer, bir evlada böbrek, bir anneye kalp, bir toruna göz olun. Hayattaki en önemli varlık olan insanlara en güzel miraslarınızı bırakın. Bugün burada elimizden geldiğince sesimizi duyurmaya çalıştık. En büyük temennim toplumumuzda organ bağışı konusunda duyarlılığın daha fazla oluşması ve bağışların artmasıdır. Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi organ nakli birimimizin de bu konuda çok güzel çalışmaları vardır. Kendileri de bugün burada stantlarını açmış olup, bilgi verip bağışları kabul edecektir. Organ nakli birimimize ve bizlere bilgi veren hekimlerimize de çok teşekkür ediyorum. Bugün bizimle birlikte yürüdüğünüz, destek olup , bir yürek olup, bu konuda duyarlılık gösterdiğiniz için sonsuz teşekkür ediyorum.”