Ana sayfa Doğru Kalem DUATEPE VE MASTER CHEF-KÖŞE YAZISI

DUATEPE VE MASTER CHEF-KÖŞE YAZISI

732
0

13 Eylül 1921  Polatlı / Ankara’da Türk’ün şahlanarak Viyana önlerinde başlayan çekilmeye DUR !  Dediği Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi’nin tarihidir. Emperyalizmin Anadolu topraklarında yediği tokat ile 9 Eylül 1922’de İzmir’de denize döküldüğü tarihin başlangıcıdır. Askeri başarı ile sonlanan bu süreçten, ekonomik başarıya hızla koşan YENİ Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı yerdir DUATEPE ve POLATLI. Bütün bu gerçekleri görerek yaşayan Polatlı Halkı, Türk Milleti işte bu zaferini kutlamak için on binler, yüz binler olup; su misali kıvrım, kıvrım akarak, Sakarya gibi yokuş çıkarak senelerce Dua tepe’ye ulaşmışlardır.

İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;

Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

‘’ Milli Mücadele tüm halkın katıldığı bir savaştır. Topyekûn savaştır ve nefsi müdafaadır. Emperyalizmden kurtulmanın teorisyeni ise Gazi Mustafa Kemal’dir. 1919’da başlayıp 1922 yılına kadar yapılan savaş vatan kurtarmasıdır, onur savaşıdır. O nedenle parolası ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ olmuştur. Sakarya Savaşı düşmanın durdurulduğu yerdir. Yunan ordusu buradan İzmir’de denize dökülmüştür. 5713 şehidin verildiği Sakarya’dan sonra kurulan ve bize üniter yapı olarak devredilen Türkiye’yi gelecek kuşaklara üniter bir şekilde devretmek zorundayız.”

Şehit kanıyla sulanmış bu Tepe her sene 13 Eylül’den başlayarak Polatlılı, Ordulu, Giresunlu ve Yurdun çeşitli yerlerinden gelmiş insan tarafından ziyaret edilir, Şehitlere Dua edilir.

…Topların köpüren, azan, çıldıran ilahileri arasında bir şey işitilmez oldu. Bakıyorum, Fevzi Paşa’nın omuzları dua eder gibi bütün bütün eğilmiş. Başkumandan’ın mavi gözleri yükseklere bakıyor. , göğe akıyor gibi. İsmet Paşa’nın siyah gözleri sabit birer ateşe benziyor.

Ey ulu Tanrı! Bir an için Türk’ün sesini dinle! Sana İbrahim’in İsmail’i kurban ettiği günlerden beri hangi millet kanını uğrunda ırmaklar gibi böyle akıttı? Hangi millet senin takdis ettiğin istiklal ve senin verdiğin aziz iman için bu kadar ebedi bir meşakkat ve işkence içinde daima gözlerinde iman şulesiyle senin için öldü?

Dua Tepe ‘’ İkinci Viyana muhasarasında Kalenberg tepesinde başlayan iki buçuk asırlık bir inişin sona erdirildiği , Türk’ün makûs talihinin yenildiği yerdir. ‘’

Bu kutsal mekânda Cumhuriyet’in 96 yıl onuruna bazı Gazilerin iştiraki ile Acun’un TV’sinde yayınlanan Master Chef programının çekimi yapıldı. Polatlı adının her ne hikmetse geçirilmediği programda Sakarya Meydan Muharebesi konusunda gerçek uzman olan Emekli Albay Kadim Koç ve Sayın öğretmen kimliğiyle konuya tam vakıf Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı da göremedik . Gördüğümüz kadarıyla izleyenlerde Dua Tepe imajı olarak, Gazimizin yüzünü ekşiterek yemek zorunda kaldığı zeytinyağlı enginar, karnıyarık, tepsi böreği ve beyaz renkli Höşmerim tatlısı kaldı.

Gordion olarak, Gordion AVM’ye, Sakarya Zaferi olarak Adapazarı’na gitmeyin. Bu iki yerde Ankara’ya 74 km. Uzaklıkta, Eskişehir yolu üzerinde Ankara’nın bir türlü il yapılmayan ilçesi Polatlı’dadır.  Ankara’nın doğusundaki Kırıkkale rahmetli Özal tarafından il yapılmıştı. Sakarya zaferiyle Cumhuriyetin temellerinin atıldığı , Friglerin başkenti Gordion’un bunduğu Polatlı’nın il olması için illa ki ikinci bir Özal’ın gelmesi mi bekleniyor ?

Saygılarımla,