Ana sayfa GÜNDEM Her Vakitte Namaz Kılınamaz

Her Vakitte Namaz Kılınamaz

231
0

Diyanet takviminde yer alan faydalı bilgileri gün gün sizlerle paylaşıyoruz. Bugünün konusu; “Her vakitte namaza kılınamaz”

Bazı vakitlerde bir kısım ibadetlerin yapılması yasaklanmıştır. Bu vakitlere kerahet vakitleri yani mekruh vakitler denir. Bunlardan şu üç vakitte hiçbir namaz kılınamaz:
a. Güneşin doğmasından itibaren, 40-50 dakika sonrasına kadar, 
b. Güneşin, tam tepede bulunduğu vakit (Öğle vaktinin girmesine yaklaşık 10 dakika kalmasından öğle vaktinin girmesine kadar),
c. Güneş batmadan önce, yani gözleri kamaştırmaz hale gelmesinden batmasına kadar olan vakit (Güneşin batmasına 40-50 dakika kalmasından itibaren akşam namazı vakti girinceye kadar olan zaman), Güneşin batmasından önceki kerahet vaktinde, sadece o günün ikindi namazının farzı kılınabilir. Fakat mazeretsiz olarak ikindi namazını bu vakte kadar geciktirmek mekruhtur.

Bunların dışında şu  vakitlerde de sadece nafile namaz kılmak mekruhtur:
a. Sabah namazının sünneti hariç olmak üzere imsak vakti girdikten sonra, güneş doğuncaya kadar olan sürede,
b. İkindi namazını kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar olan sürede,
c. Akşam namazı vakti girdiğinde farz kılınmadan önce,
d. Cuma günü hatibin minbere çıkmasından sonra.

SÖZÜN ÖZÜ

Kibir, bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur.
Hacı Bayram-ı Velî
Para, adamı pek çabuk rezil eder.
Feriduddin Attar

GÜNÜN DUASI: “Ey Kitab’ı (Kur’an’ı) indiren, bulutları gökyüzünde gezdiren ve düşman saflarını darmadağın eden Allah’ım, şu düşmanı perişan et ve bizi onlara karşı muzaffer kıl!” (Buhârî, Cihâd, 112) (Kaynak: Diyanet Haber)