Ana sayfa GÜNDEM Şehitlik İlkokulunda Cumhuriyet Coşkusu

Şehitlik İlkokulunda Cumhuriyet Coşkusu

251
0
PAYLAŞ

Polatlı Şehitlik İlkokulu öğrencileri, dün okul bahçesinde büyük bir coşkuyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı.

İlçemizdeki okullarda Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün itibariyle yapıldı. Şehitlik İlkokulu minik öğrencileri de dün büyük bir coşkuyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını okul bahçesinde kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program, şarkılar, şiirler ve minik öğrencilerin gösterileri ile devam etti. Hep bir ağızdan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okuyan öğrenciler büyük beğeni topladı. Minik öğrencilerin ellerinde Türk bayraklarıyla hazırladığı gösteriler beğeniyle izlendi, büyük alkış aldı. Programa Okul Müdürü Hüseyin Altıntaş, Öğretmenler, Öğrenci Velileri ve öğrenciler katılım sağladı.

“Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 96. yaşı kutlu olsun”

Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan 2/A sınıf öğretmeni Zeynep Albayrak, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün burada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 96. Yıl dönümü kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız. Sizleri Cumhuriyetimizin coşkusuyla selamlıyorum… Bayramımız Kutlu Olsun Şairin de söylediği gibi   

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır .

Bugün ay yıldızlı bayrağımızın altında derin derin nefes alabiliyorsak, gururla yaşıyorsak ve kendimizi güvende hissediyorsak bunu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, şehitlerimize, gazilerimize ve şanlı atalarımıza borçluyuz… Sevgili çocuklar… Çocuk demek cumhuriyet demektir.. Çünkü sizler bizim geleceğimizsiniz… Bu ülkenin teminatısınız… Sizlerden çok şey bekliyoruz…

Vatan diye adlandırılan bu şanlı coğrafya, bedeli ağır ödenmiş bir topraktır.

O öyle bir ruhtur ki , düşman mandasında yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhuydu. Çanakkale’de elde ettiğimiz zafere rağmen vatan topraklarımız işgal edildi.

Mustafa Kemal Anadolu İnsanını düşmana direnişe çağırmak için Samsun’a hareket etti. Ve şehir şehir, dalga dalga halk direnişe geçti.

19 Mayıs 1919’da M. Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadele Türk Milletinin inanç ve azmi sonucunda başarıyla sonuçlanmış, 29 Ekim 1923 tarihinde de Cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Bu güzel devleti bizlere armağan eden Atalarımızın bizlerden tek isteği Cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyetinin adını başarılarla yad ettirmek olacaktır. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak, bu ülkenin gerçek sahibi olan gençlere düşmektedir. Türkiye Cumhuriyetini kurup bizlere armağan eden M. Kemal Atatürk silah arkadaşlarını ve Cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anıyor; hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 96. yaşı kutlu olsun…”