Ana sayfa GÜNDEM Başkan Kıymaz’dan esnafa müjdeli haber

Başkan Kıymaz’dan esnafa müjdeli haber

177
0

Kıymaz: “Her şey Esnaf ve Sanatkarımız için”

Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz, kredilerin azami vadelerinin 1-3 ay olan geri ödemelerin yanında 6 aylık ödeme döneminin getirileceğini, 4 yıla kadar olan vade süresinin 5 yıla çıkarılacağını, %2 olan Banka komisyonunun Tüm kredilerde %0,5’e düşürüldüğünü söyledi.

Antalya’da TESKOMB tarafından geçtiğimiz hafta düzenlenen eğitim ve istişare seminerine katılan Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatif başkanı Ertuğrul Kıymaz’dan Esnaf ve sanatkarları yakından ilgilendiren gelişmeler hakkında müjdeli haberler geldi. Esnaf ve Sanatkarın içerisinde bulunduğu sıkıntılı süreci yakından takip ettiklerini ifade eden Başkan Kıymaz Bölge birliği yönetiminde yaptıkları çalışmaların Esnaf ve sanatkar için oldukça önemli çalışmalar olduğunu belirtti.

“Esnaf ve sanatkarımıza hayırlı olsun”

Esnaf ve sanatkarın günümüz koşullarında zor bir dönemden geçtiğini belirten Başkan Kıymaz konu hakkında yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “TESKOMB Genel Başkanımız ve aynı zamanda Ankara Bölge birliği başkanımız Sn. Abdulkadir Akgül’ün önderliğinde Antalya’da düzenlenen eğitim ve istişare toplantımızda Esnaf ve sanatkarımızı çok yakından ilgilendiren önemli çalışmalara imza attık. Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan, Ticaret bakanlığı esnaf ve sanatkarlar kooperatifçilik genel Müdürü Necmettin Erkan’ın da katıldığı Eğitim semineri sonrasında esnaf ve sanatkarımıza müjdeli haberler ile döndük. Ankara Bölge birliği yönetimi olarak Başkanımız ve aynı zamanda Genel Başkanımız sayın Abdulkadir Akgül ile birlikte, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda Esnaf ve sanatkarımıza katkı sunmak adına önemli çalışmalara imza attık. Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan hanımefendi tarafından T.C Halk bankası kaynaklarından kooperatiflerimiz vasıtasıyla kullandırılan kredilerin azami vadelerinin 1-3 ay olan geri ödemelerin yanında 6 aylık ödeme döneminin getirileceğini, 4 yıla kadar olan vade süresinin 5 yıla çıkarılacağını, %2 olan Banka komisyonunun Tüm kredilerde %0,5’e düşürüldüğü, yani diğer bir ifade ile yüzde yarım olarak 23.10.2019 Tarihi itibarı ile belirlenmiştir. Esnaf ve sanatkarımıza hayırlı olsun.”

Kıymaz “Yapılandırma Yok”

Esnaf Kefalet kooperatiflerine borcu olan Esnaflar için borçların yapılandırılması konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Kıymaz yakın zamanda borçların yapılandırmasının söz konusu olmadığını ifade ettiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi. Başkan Kıymaz “Buradan Esnaf ve sanatkarımıza yapılandırma konusunda da bilgi vermek istiyorum. Değerli Esnaf ve sanatkar kardeşlerim sizlerinde bildiği gibi daha önce 3 defa yapılandırma yaparak esnaf ve sanatkarımızın faiz yükünden kurtulması sağlanmıştı. Fakat Yapılan istişareler ve alınan kararlar neticesinde önümüzdeki dönemde yapılandırma olmayacak. Esnaf ve Sanatkarımız bundan sonra yapacakları ödemelere dikkat etmeliler. Çünkü önümüzdeki süreçte kredi puanlama sistemi ile Esnaf ve Sanatkara kredi temini yapılacak. Kredi borcunu düzgün ödemeyen Esnaf ve Sanatkarımızın puanı düşük olduğu için kredi talebi kabul edilmeyecek. Yani önümüzdeki dönemde yapılacak olan puan sistemi sonucunda 1200 puanın altında puanı olan Esnaf ve Sanatkarlarımızın kredi talebi Banka tarafından reddedilecektir. Buradan Tüm Esnaf ve sanatkar kardeşlerime kullanmış oldukları kredileri vaktinde geri ödeme konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyorum.”dedi.

Kıymaz “Kredi Faizlerini düşürmek için çalışıyoruz”

Kredi faizlerinin düşürülmesi yönünde çalışmaların olduğunun ipucunu veren Başkan Kıymaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu direktifler doğrultusunda, TESKOMB Genel Başkanımız ve Ankara Bölge Başkanımız sayın Abdulkadir Akgül’ün önderliğinde çalışmalarımıza başladık. Antalya’da 1050 Kooperatifimiz ile birlikte almış olduğumuz kararlar Esnaf ve Sanatkarımız açısından oldukça önem taşımaktadır. Diğer yandan Esnaf ve Sanatkarımızın daha uygun şartlarda kredi kullanabilmesi için Yılbaşından itibaren Kredi Faizlerin %8’den %5 düşürülmesi konusunda da önemli çalışmalarımız bulunmaktadır. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimize, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a, TESKOMB Genel başkanımız ve Ankara Bölge Birliği başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül ve Ticaret bakanlığı esnaf ve sanatkarlar kooperatifçilik genel Müdürü Sayın Necmettin Erkan beyefendiye esnafa sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ederim. Esnaf ve Sanatkarımıza Hayırlı olsun.” Dedi.