Ana sayfa GÜNDEM Ticaret Odasından “Müşteri İlişkileri” Eğitimi

Ticaret Odasından “Müşteri İlişkileri” Eğitimi

244
0

Polatlı Ticaret Odası üyelerinin hizmet kalitelerini artırmak ve işletmelerin hizmette çıtayı yükseltmelerine katkı sağlamak amacıyla eğitim seminerleri düzenlemeye devam ediyor.

Bugüne kadar eğitim amacı ile sayısız kez düzenlediği eğitim seminerleri ile üyelerine ciddi katkılar sağlayan Polatlı Ticaret Odası, üyelerine 25 Ekim Cuma günü ‘Müşteri Odaklılık Ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimine’ ev sahipliği yapacak. Eğitmen Dr. Emine Algül tarafından verilecek eğitime hizmette kalitesini artırmak ve müşterileri ile iletişimi kuvvetlendirmek isteyen üyelerini Ticaret Odası eğitime davet ediyor.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağında müşterileri ile iletişimini kuvvetlendirmek ve ilişkilerini doğru yönlendirmek isteyen üyeleri için Polatlı Ticaret Odası eğitim düzenliyor. Eğitmen Dr. Emine Algül tarafından 25 Ekim cuma günü saat 14.00’te Polatlı Ticaret Odası eğitim salonunda düzenlenecek ‘Müşteri Odaklılık Ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimin’de Müşteri beklentilerinin anlaşılması, kaliteli hizmet verebilmenin boyutları, müşteri sadakati ve şikâyet yönetimi ile müşterilerle etkili iletişim kurabilmelerine yönelik bilgi ve beceriler gibi konular hakkında detaylı bilgiler verilecek.

Müşteri Odaklı İletişimin Metotları Ele Alınacak

 Müşteri ile kaliteli iletişimin yol ve metotlarının paylaşılacağı bilgilendirme seminerinin  Eğitim İçeriği Müşteri Kimdir ve Neden Önemlidir? Değişen Müşteri, Pazarlama ve Satış Anlayışı, müşteri için değer yaratma,kurumsal imaj müşteriye nasıl yansır? her temasta müşteri algısı yönetimi, müşteri beklentileri, müşteri kazanma ve tutma, kaybedilen müşterinin geri kazanılması, müşteri şikayetlerinin ele alınması, müşteri karar sürecini belirleyen unsurlar gibi konular olacak. Kayıt &Bilgi : (0312)623 10 84-116