Ana sayfa GÜNDEM PERPA, POLMEK kurslarına tahsis edilecek

PERPA, POLMEK kurslarına tahsis edilecek

236
0
PAYLAŞ

PERPA İş merkezi, kurs binası olacak

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ekim ayı son meclis toplantısında PERPA kule bölümünün İŞKUR ve ASKİ hariç tamamının POLMEK kursları için tahsis edileceğini açıkladı.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın seçim vaatlerinden bir olan POLMEK meslek edindirme kursları için yer belli oldu. Yıldızkaya, ekim ayı son meclis toplantısında kurs binası olarak PERPA kule bölümünün İŞKUR ve ASKİ hariç olmak üzere tamamının tahsis edileceğini açıkladı.

Arpaç: “Bazı belediyeler bu kursları ticarethaneye çevirmişler, ücret alıyorlar”

Toplantıda CHP Meclis Üyesi Sırrı Arpaç söz alarak kürsüye çıkmış ve belediye tarafından açılan kursların Milli Eğitim ile işbirliği yapıp yapmadığı konusunda sorular yöneltmişti. Bunun üzerine açıklama yapan Başkan Yıldızkaya, faaliyet gösteren kurslarda bu işbirliğinin yapıldığını söyledi. Arpaç; “Belediyemizin açtığı çeşitli mesleki ve kültürel kurslar faaliyet raporunda yer alıyor. Bu konu ile ilgili geçmiş zaman çok mücadele verdim. Sendika başkanlığım zamanında zamanın ABB Başkanı Melih Gökçek ile davalık olduk. Davayı kazandık ve artık belediyeler Milli Eğitimle işbirliği yapmak zorunda kaldı. Türkiye genelinde Belediyelerin açmış olduğu kursların %80’i korsan ve yasadışıdır. Kanunda şunu der; kamu kuruluşları, belediyeler, sivil toplum örgütleri ve buna benzer yerler Milli Eğitim Bakanlığının denetim ve gözetiminde kursları açar, der. Belediyeler daha evvel spor adı altında veya başka şekilde dernekler kurarak bunu açıyorlardı. Daha sonra bu kursları ticarete çevirdiler. Polatlı Belediyemizde de aynı sorunla karşılaştım. Halk Eğitim merkezi ile çok az kısımda işbirliği yapılmış ve diğer kursların tümünü belediye kendisi açmış. Milli Eğitim Bakanlığı Belediyelerle bir protokol yapmış. Belediyeler sağ olsunlar bu kursları açıyorlar. Fakat bazı belediyeler bu kurslardan ücret alıyorlar. Ayrıca bu kurslar açıldığı zaman kursların başında yüksek okul mezunu biri olacak. B kursları kim açıyor nasıl açıyor bunu milli eğitim görecek. Milli Eğitim yetkilileri bu kursları denetlemek zorunda olacak. Bu kurslarda hangi dersler hangi müfredata göre veriliyor, bunlar da belli değil. Ben bunları burada inceledim, halk eğitim merkezine gittim, aile yaşam merkezine gittim. Aile Yaşam Merkezini bir görseniz, kimin hangi derse girdiği, kim hangi bölümü bitirmiş, kimin ne olduğu belli değil. 2020 yılında bu eğitim kursları yasalara daha uygun olarak verilirse, Halk Eğitim ve Milli Eğitimle işbirliği yapılırsa daha iyi olacağını düşünüyorum.”diye konuştu.

Yıldızkaya: “KOSGEB kurslarını ilk defa yapan belediye biziz”

Başkan Yıldızkaya, verdiği cevapta şunları söyledi: “Biz o bazı belediyeler kulvarına girmiyoruz. Etüt merkezimiz Milli Eğitim Bakanlığı denetimindedir. Müfredatını da programı da onlar belirliyorlar. Buradaki öğretmenlerin tamamı pedagojik formasyon sahibi branş öğretmenleridir. Meslek kurslarımızı da Milli Eğitim ile beraber ücretsiz yapıyoruz. Hassasiyetinizi anlıyoruz. Bu hizmetlerin ücretsiz olduğunu ve Milli Eğitim ile işbirliği içersinde yaptığımızı bilmenizi isterim. Allah nasip ederse, seçimde de vaadimizdi; POLMEK kursları açmak niyetimiz vardı. Arkadaşlarımız Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla işbirliği halinde çalışmalarını yapıyorlar. PERPA binasının kule bölümünü alt kattaki İŞKUR ve ASKİ hariç tamamını POLMEK Kurslarına tahsis edeceğiz. Özellikle hanımefendilerin ve genç kardeşlerimizin meslek sahibi olmalarını çok çok önemsiyoruz. Hem milli eğitimin hem de şahsımın imzaladığı belgeler veriyoruz. Mesela KOSGEB kurslarını ilk defa yapan belediye biziz. Bunu bilmenizi istiyorum.”