Ana sayfa GÜNDEM Müteahhit olmak eskisi kadar kolay değil

Müteahhit olmak eskisi kadar kolay değil

682
0

Sistem değişti; Müteahhitler sınıflandırılacak

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, müteahhitlik sistemini adeta sil baştan yeniden şekillendiren düzenlemeye ilişkin ayrıntılı ve sektör adına dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de Müteahhitlik artık her önüne gelenin yapacağı iş olmaktan çıkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müteahhitleri yaptığı iş hacmi, yatırım ve performansına göre A dan H ye kadar belgeli olarak sınıflandırıyor. Yönetmeliğe göre “A” bu işi yapan iş gücü ve yatırımın en üst noktası olurken ‘H’ ise bu işe yeni başlamış ve değerlendirmelerde istenilen şartlara uygun olmayan müteahhitlerin içinde olacağı sınıf olarak anılacak. Bu sınıflandırma ve derecelendirme daha kaliteli ve daha iyi tasarımlar ile insan yaşamını önemseyen firma ve iş yatırımları ile kaliteli hizmet sunulmuş olacak. Ayrıca bu yeni düzenlemenin daire fiyatlarına artış şeklinde yansıyacağı da tahmin ediliyor. Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, geçtiğimiz gün basın toplantısı düzenleyerek yeni müteahhitlik sistemine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.

“Sektörümüzü zorlayacak bazı şartlar getirildi”

Artık her önüne gelenin müteahhitlik yapamayacağını belirten Dernek Başkanı Ünver, “Elbette müteahhit arkadaşlarımızı ve sektörümüzü zorlayacak bazı şartlar getirildi. Ancak aynı zamanda bu yeni uygulamalar kalitenin de artmasına neden olacak. Bunun yanında fiyatlarda da artışlar olmasını bekliyoruz, çünkü maliyetler artacak” diye konuştu. Müteahhitlerin artık sınıflandırılacağı ve bu sınıflandırma sonucuna göre müteahhitlerin hangi kategoride hangi ölçüde bina yapabileceklerinin belirleneceğini de söyleyen Ünver “Bu da sınıflandırmanın geçmişe yönelik arkadaşımızın yaptığı mesajla iş bitirmeler ister 3 yıllık, ister 5 yıllık, isterse 1 yıllık, isterse 15 yıllık olarak değerlendirilmeye alınabilecek ve bu değerlendirilmelerde yıllık baza çevrilerek arkadaşlarımız belli bir sınıfa ayrılacak. Tabii sadece iş bitirmeler değil, iş bitirmenin yanında mali durumu, ekonomik durumu, banka durumu, teknik durumu, mühendis durumu bütün bunların toplamı değerlendirecek ve arkadaşlarımıza bir sınıf belirleyecek” dedi.

Müteahhitlik Sistemi Yenilendi

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, müteahhitleri sınıflara ayıracak sisteme ve sistemin nasıl işlediğine ilişkin bilgiler verdi. Ünver “Müteahhitlik sistemi ile ilgili yeni bir yönetmelik yayınlandı. Bu 2 Mart 2019 Yılında yayınlanan bir yönetmelik. Bu yönetmeliğe göre 6 aylık bir süreç verildi ve bu 6 aylık süreç sonunda da Müteahhitlik belli bir sınıflara ve gruplara ayrılacak ve kayıtlarında tutulması sağlanmış olacak. Bu yönetmelik Eylül ayında devreye girmiş oldu. Ancak bildiğimiz kadarıyla ruhsatlarla ilişkilendirilmesi henüz yapılmadı ama yılbaşından sonra yapılacak diye biliyoruz. Yönetmeliğin içinde ne var? İçeriği şu; müteahhitler, ekonomik, mali, teknik ve mesleki açıdan sınıflandırılacak ve bu çerçevede kayıtları tutulacaklar. Bu sebeple müteahhitlerimiz A,B,C,D,E,F,G,H ve geçici olmak üzere 9 sınıfa ayrılacaklar. Geçici sınıf dediğimiz max 2 kat 500 m2’ye kadar kendi inşaatını yapacak olan insanlara 5 yıl içerisinde kullanılmak üzere bir numara verecek ve bu numara ile kendi binası yapabilecek, kendi karesine giremeyecek.  Bu geçici müteahhitler olarak adlandırılıyor.

“Hali hazırdaki müteahhitlerin müteahhitlik belgeleri ve numaraları iptal edilmiş olacak”

Diğer müteahhitler için de H grubundan başlamak üzere A grubuna kadar yükseliyor. H grubunda olan müteahhitler için de sınırlama şu; bodrum kat hariç 2 katı geçmeyen toplamda 500 m2’yi geçmeyen yılda bir tane olmak üzere bina yapabilirler. Müteahhitlere verilecek olan gruptur H grubu. Sonra diğer gruplarda yukarıya doğru sınıflandırılıyor. Burada mevcut olan hali hazırda müteahhit arkadaşlarımız var. Bu gruplarda gruplandırılmış olacaklar. Yani şöyle hali hazırdaki müteahhitlerin müteahhitlik belgeleri ve numaraları iptal edilmiş olacak. Hepimiz yeniden numara almak durumundayız. Bu aşamada sınıflarımıza göre numaralandırılacak. Burada herkes detayları yönetmelik içerisinde görebilir. Müteahhitler derneğinin bir sayfası var www.pimder.com.tr  adresinde yönetmelik mevcut.  Orada duyurular bölümünde müteahhitler sınıflandırılacak bölümünde yönetmeliğe ulaşabilir ve detayları öğrenebilirsiniz. Bu işlem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüğü tarafından yürütülecek. Ve İl Müdürlüğünün kurduğu komisyonlar tarafından değerlendirilecek. 

Bu komisyonlarla alınan değerlendirmeler sonucunda arkadaşlarımız sınıflandırılmış olacak. Bu da sınıflandırmanın geçmişe yönelik arkadaşlarımızın ister 3 yıllık, ister 5 yıllık, isterse 1 yıllık, isterse 15 yıllık olarak değerlendirilmeye alınabilecek ve bu değerlendirilmelerde yıllık baza çevrilerek arkadaşlarımız belli bir sınıfa ayrılacak. Tabii sadece iş bitirmeler değil, iş bitirmenin yanında mali durumu, ekonomik durumu, banka durumu, teknik durumu, mühendis durumu bütün bunların toplamını konuşsak değerlendirecek ve arkadaşlarımıza bir sınıf belirleyecek” dedi.

Sınıflandırma her 5 yılda bir yapılacak

Ünver “Peki, bunu her yıl mı yapacak? 5 yılda bir yapılacak. 5 yılda bir arkadaşımız gidip müracaat ettiğinde değerlendirilmeye alınacak ve 5 yıl geçeri olacaktır. 

Arada tekrar gidip müracaat etse bile 5 yılda bir sınıf değiştirebilecek. Yeniden değerlendirilmeye gittiğinde hangi sınıf çıktıysa o sınıfı almış olacak. Yönetmelik diyor ki 5 yılda bir yeniden değerlendirilecek. Yani B grubunda olan birisi E’ye inebilir, E grubunda olan birisi A’ya çıkabilir. O değerlendirilmeyle alakalı 5 yıllık süreçle tabii burada başka kriterlerde var cezai müeyyidelerde giriyor. Mesela arkadaşlarımızın ruhsatı alıp bitirme süresi yani ne zamana kadar bir süre alış ruhsatı ve bu süre içerisinde iskân alıp teslim etmiş mi? Bunlara dikkat ediyor. SSK borçları ödenmiş mi bunlara bakıyor. Belgeli usta çalışmış mı zaten bundan sonra belgesiz usta da çalıştırılmayacak. Bunlara da bakıyor. 

Birde mühendis var mı? A grubunda şu kadar mühendis B grubunda şu kadar mühendis diye orada kriterlere de bakılabilir. Sonuçta durum şu herkes müteahhit olamayacak. Hali hazırdaki müteahhitler de eğer müracaat etmezlerse H grubundan başlayacaklar. Yani ne demek 500 m2 ile başlayabilecekler. Ve yılda 1 tane inşaat yapabilecekler” diye konuştu.

Yeni sistem  Polatlı’da İnşaatların Kalitesini Etkileyecek

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, yeni sistemin Türkiye ve Polatlı genelinde neler getireceğine yönelik de tespitler bulunarak “Türkiye geneline baktığımız zaman benim anladığım kadarıyla kayıtların tutulması ve bir takım olumsuzlukların ortadan kalkması ve tam kontrollü hâline gelmesi için iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Polatlı için de belki iyi bir uygulama olabilir ancak şöyle Polatlı da benim gördüğüm kadarıyla A sınıfı b sınıfı çıkmaz gibi görüyorum ama diğer gruplarda çıkabilir. C,E,D gruplarında arkadaşlarımız çıkabilir. Bence iyi bir uygulama en azından herkes müteahhit olamayacak. Ve ya hali hazırdaki müteahhitlerde bir takım kriterleri sağlamadığı için devam edemeyecekler. İnşaatların kalitesi açısından bence iyi bir uygulama diye düşünüyorum” dedi.

Müteahhitlerle toplantı yapılacak

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, yakın zamanda tüm müteahhitleri bir araya getirecekleri ve yeni sistem hakkında bilgiler verecekleri bir toplantı düzenleyeceklerini de belirtti. Ünver “Arkadaşlarımızla biz sürekli bilgilendirme yapıyoruz mesaj yoluyla, kendi sitemiz yoluyla ya da sosyal yardımlaşma yoluyla ya da birebir arkadaşlarımız ile görüşmeler yapıyoruz. Tabii bu konuyla ilgili bir toplantımız olacak. O toplantılarda da detaylı yönetim sağlayacağız. Tam bir ruhsat tarla eşleştirilmesi yönünde bir bilgi gelirse o yönde bizde yürüyeceğiz. Ben Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüyle görüştüğümde Türkiye çağında yoğun bir müracaatın henüz olmadığı aslında biraz da insanlarımız soğuk kaldılar.  Nedendir bilmiyorum şimdi biraz da ülkenin bulunduğu ekonomik durumdan dolayı da 2. Plana atılmış olabilir. Bu durumlar ancak bu yönetmelik var ve yönetmelikle uygulanacak. Eylül ayının başında Polatlı Belediyesi İmar Müdürlüğünden yazı geldi. Bu yönetmelik uygulanacak. Sonra onlarda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’yle görüşmeler sonucunda yılbaşına kadar ruhsatlarla ilişkilendirilip komisyon olduğu için şuanda durdu” dedi.

Yılsonu itibariyle herkes kayıt altına alınacak

Ünver “Herkes kayıta alınacak herkes sınıfını bilecek. Benim çok param var. Ben şu kadar bina yaparım. Hayır. Eskiden nasıldı dışarıdan biri geldi bir yerlerden paranız geldi. Hiç size sormadan bir yerden bir yeri satın alırsınız. Yüzlerce daire yapabilirdiniz. Kimse size engel değildi. Ama şimdi öyle bir şey yok. İsterse dünyalar kadar paranız olsun başlangıçtaysanız yeni başlıyorsanız 500 m2’den fazla inşaat yapamazsınız. Tabii oda kriterleri sağlamak koşuluyla. Ve yılda bir tane olmak koşuluyla. Bu şekilde bir bağlayıcılar geldi. Tabii cezai müeyyidelerde var. Mesela diyor ki bir müteahhit müşterisinden herhangi bir şekilde şikayet almışsa bu şikâyetlerinde mahkemeye götürmüş mahkemede de kanıtlanmışsa o müteahhittin belgesi iptal edilir. Müteahhitlik yapmasına müsaade edilmez. Kötü bir durum yani. Müteahhit arkadaşım böyle bir ceza almışsa müteahhitlik belgesi iptal ediliyor ve 10 yıl gibi bir sürede müteahhitlik yapmasına izin verilmeyecek. Bir müteahhit arkadaşımız SSK borcunu ödememişse en az 1 yıl müteahhitlik iptal edilir. Tabi daha değişik kriterlerde var bunlar örnek olsun diye söyledim. Gerçekten yoğun bir yönetmelik kayıt altına tutulması açısından teknik açıdan, mesleki, mali açıdan insanların değerlendirilmesi ve belli bir yere koyması açısından iyi ir uygulama gibi düşünüyorum. İnşallah hepimize hayırlısı olur. Gerçekten önemli bir uygulama. Bütün müteahhit arkadaşlarımızın camiasının müracaatlarla ilgili belgeler yönetmeliğin sonunda bir link var oradan bakabilirler. Gerekli belgelerin neler olduğu orada yazıyor. Ve o belgeler doldurulup il müdürlüklerine götürülecek. Belgelerin tamamıyla dosya oluşturulup müracaat edilecek. 12-13 tane belge var o ek belgeler doldurulup İl Müdürlüğüne müracaat edilecek” dedi.

Kalite Artacak Maliyetler Yükselecek

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, yeni uygulama ile müteahhitliğin ve konutların kalitesinin artacağını ancak maliyetlerdeki artışla fiyatlarda da artış beklediklerini dile getirdi. Ünver “Yani bir kere kalite gelecek. Maliyetler birazda artabilir. Bina daire fiyatları artabilir. Yani maliyet artışı getirecek. Buda tabii ki yansıyacak. Ne kadar olur bilmiyorum. Ama artış olacağı kesin. Çünkü bünyede mühendis çalıştırılması isteniyor. Şuan da mühendis çalıştırılmadan müteahhitlik yapan arkadaşlarımız var. Yani müteahhitlik o kadar rahattı. İnsanlar ustasını vs. bulup yapabiliyordu. Ama şuanda mühendis çalıştırmak gerekiyor. Bunların maliyetini biliyorsunuz. Sigortası çalıştırılması, ücreti belli bunu da neye yansıtacaksınız inşaat maliyetine yansıtacaksınız gibi” dedi.