Ana sayfa GÜNDEM Hafriyat gelirleri Polatlı’ya verilir mi?

Hafriyat gelirleri Polatlı’ya verilir mi?

330
0

6360 sayılı Büyükşehir yasasıyla Büyükşehir Belediyesine geçen hafriyat gelirlerinin yeniden Polatlı Belediyesine verilmesi konusu ayın son meclisinde gündeme geldi.

Ekim ayı son meclis toplantısında söz alarak kürsüye çıkan CHP Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz, Hafriyat gelirlerinin ciddi bir gelir kaynağı olduğunu ve bu konuda bir çalışma yapılmasını önerdi. Bunun üzerine açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, konuya ilişkin talebin ilgililere iletildiğini bilgisini verdi. Yıldızkaya ayrıca Büyükşehir Yasası ile ilgili bazı değişikliklerin gündemde olduğundan bahsetti.

“Bugün çok büyük hafriyat geliri yok ama verirlerse alırız”

Başkan Yıldızkaya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “6360 sayılı Büyükşehir yasasıyla birçok gelir ve yetkiler büyükşehre devredilmiş durumda. 2019 yılının Şubat ayında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi bunu birkaç taşra ilçeye vermiş ama Polatlı’ya verilmemiş nedense. Hafriyat gelirlerinin Polatlı’ya verilmesi konusundaki talebimizi hem Sayın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza hem de ilgililere duyurdum. Bugün çok büyük hafriyat geliri yok ama verirlerse alırız. Ben biliyorum ki hafriyat gelirlerini kontrol etmek ABB için hem problem hem zarardır. Bizim burada kurulu düzenimiz var, bu işi çok daha rahat yapabiliriz.”

“İnşallah bu tasarı ilçe belediyelerinin lehine gelişir”

“Büyükşehir yasası kaynaklı sıkıntılarımız var. Geçen 5 yılda görüldü ve anlaşıldı ki bu yasada aksayan çok şey var. Bunların yeniden düzenlenmesi amacıyla şu anda bir hazırlık yapılıyor. Sanırım iktidar partisi bu konuyla ilgili hazırlık yapıp meclise getirecek. Ben de partim de bazı gelirlerin şehirlerin kendinde kalmasını ısrarla savunuyoruz. İnşallah bu tasarı ilçe belediyelerinin lehine gelişir. İller Bankası payının %40’ı da Büyükşehre gidiyor. Her ay yaklaşık 5 milyon civarında su parasını da Büyükşehir alıyor. Kazı bedellerini alıyor, bazı harçların bir kısmını alıyor, bu bizim açımızdan adil bir durum değil.”