Ana sayfa GÜNDEM Tarım Meclisi Köseoğlu ile devam

Tarım Meclisi Köseoğlu ile devam

288
0
PAYLAŞ

Tarım Meclisi Genel Kurulu Yapıldı

Polatlı Kent Konseyi Tarım Meclisi Genel Kurulu geçtiğimiz gün Kent Konseyi Konferans salonunda yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Kent Konseyi Tarım Meclisi Genel Kurulu Kent Konseyi Konferans salonunda yapıldı. Polatlı Kent Konseyi Tarım Meclisi Başkanı yapılan genel kurul ile yeniden Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan genel kurulda ilk olarak Divan Kurulu belirlendi.

Genel kurul yoğun katılımla gerçekleşti

Divan Kurulu; Divan Başkanı Esra Bilgiç, Başkan Yardımcısı Sadık Turacı, Kâtip Adem Köse isimlerinden oluştu. Yetkili divanın huzurunda faaliyet raporunun okunması ile gerçekleştirilen Genel Kurulda; Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu Polatlı Kent Konseyi Tarım Meclisi Başkanlığı’na yeniden seçildi. Polatlı Kent Konseyi Tarım Meclisi Genel Kurulu’na; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Belediye Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, çiftçiler, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Kurum Amirleri, Siyasiler, STK temsilcileri ile kent konseyi üyeleri katıldı. Tek listeyle yapılan genel kurulda Kent Konseyi Tarım Meclisi yeni yönetimi belirlendi.

Kent Konseyi Tarım Meclisi Yürütme Kurulu listesinde şu isimler yer aldı:

Zekai Köseoğlu (Başkan), Burhanettin Sütçü, Mehtap Akdoğan, Filiz Gök, Harun Reşit Beşer, Tahsin Sevinçel, Mehmet Erhan Alpaydın, Alp Erhan Bilgin, Süleyman Yıldırım, Özcan Şeker, Arif Önder Kayran, Dilek Yüksel, Abdullah Soytürk, Ertuğrul Kömez, Serkan Koyuncu, Y.Murat Çelik, Abdulkadir Yaman, Barbaros Kızıltaş, Ferit Akkurt, Sinan Berber, Selçuk Öcal, Ferruhkoç Gencer, Birol Gökçe, Sevgi Coşkun, Erhan Bilgiç.

Tekeli: “Kuru soğan üretiminde ülkemiz ihtiyacının %30’unu Polatlı çiftçisi karşılamaktadır”

Genel Kurul toplantısının açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Polatlı; 3.540 Km2’lik yüz ölçümü ile 1.558.133 dekar kuru, 320.040 dekar sulu olmak üzere 2.200.000 dekar ekilebilir tarımsal araziye sahiptir. 11.000 aktif çiftçinin üretim yaptığı şehrimiz son 15 yılda tarım ve hayvancılıkta hızla büyümekte; 100.000’e yakın büyükbaş 250.00’e yakın küçükbaş hayvan varlığıyla bir milyon ton bitkisel üretim, 600 bin ton sebze ve meyve, 25 bin ton kırmızı et, 25 bin ton beyaz et, 5 bin ton yağlık bitki üretmektedir. Kuru soğan üretiminde ülkemiz ihtiyacının %30’unu Polatlı çiftçisi karşılamaktadır.”

“Polatlı Belediyesi, tarımsal potansiyelimizi arttıracak bir Tarım Üniversitesi’nin kurulması için bir süredir gayret göstermektedir”

“Son yıllarda hayvancılık konusunda büyük gelişmeler kaydeden Polatlı aynı zamanda bölgenin en büyük Canlı Hayvan Pazarı’na sahiptir. Ankara, Eskişehir ve Konya gibi üç büyük şehrin üçgeninde ülkemiz tarımına büyük katkılar sunan şehrimiz; tarım, hayvancılık ve turizm konusunda ilerleyebilmek için artık daha büyük hedeflere sahiptir. Polatlı Kent Konseyi Tarım Meclisimizin gerçekleştireceği çalışmalarla Polatlımızı bu hedeflere götürme hususunda büyük katkıda bulunacağına inancım tamdır. Polatlı Belediyesi şehrimizde kendi alanında uzman, Türk tarımının sorunlarına çözüm üretecek, tarımsal potansiyelimizi arttıracak bir Tarım Üniversitesi’nin kurulması için bir süredir gayret göstermektedir. Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya’nın girişimi ve Kent Konseyimizin gayretiyle kurulması planlanan Tarım Üniversitesi; Ziraat Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Tarımsal Mekanizasyon Araştırma Merkezi, Organik Tarım ve Ürün Çeşitliliği Merkezi,  Sürdürülebilir Tarım Teknolojileri ve Çiftçi Eğitim Merkezi ile Polatlımızda bilimsel gelişmelerin teknolojiye, üretime ve yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesini sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Polatlı Kent Konseyi Tarım Meclisi Genel Kurulumuzun şehrimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, görev alan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Genel Kurulumuzda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Köseoğlu: “Polatlımız, Ülkemiz gıda ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır”

Tarım Meclis Başkanı Köseoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ankara’mız tarımsal arazi varlığı olarak ülkemizin ikinci büyük ili, Polatlı’mız ise tarımsal arazi varlığı olarak Ankara’nın en büyük ilçesi  11,000 aktif çitçisi ile  2.200.000  dekar tarımsal arazisi 1.200.000 bin dekar cayır ve merasıyla; 100 bine yaklaşan büyükbaş; 230 bine yaklaşan küçük baş hayvan varlığıyla; Ülkemiz gıda ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Çiftçimiz; Ankara Şeker fabrikasına 367.000 ton, Ilgın Şeker fabrikasına 70.000 ton, Özel fabrikalara 5.000 ton olmak üzere; 70.000 dekara yakın bir alanda pancar üretimi yapmakta. Ankara Şeker fabrikası kotasının %70 ini Polatlı çiftçisi karşılıyor.”

“Ülkemizin en kaliteli buğdayını Polatlı çiftçisi üretiyor”

“Ülkemiz soğan üretiminin %30 ini Polatlı çiftçisi üretiyor ülkemizin ve insanımızın sosyal ve ekonomik hayatına çok büyük katkı sağlıyor. Soğanın çapasında 400.000 kişiye bir günlük iş veriyor; Sökümü ve çuvallaması için 800.000 kişiye bir günlük iş veriyor. Nakliyesi için 30.000 kamyona bir günlük iş veriyor. Kış döneminde temizlenmesi ve paketlenmesi için günlük 500 kişiye iş veriyor. Ortalama yıllık 400.000 ton buğday üretimimiz var ülkemizin en kaliteli buğdayını Polatlı çiftçisi üretiyor.”

“Çok sorunlu sıkıntılı ve önemsenmeyen bir sektör”

“Toplamda; Bir milyon  ton bitkisel üretim, 600 bin ton sebze ve meyve, 25 bin ton kırmızı et, 25 bin ton beyaz et, 5 bin ton yağlık bitki üreten, Bunların yanı sıra ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatına, çok büyük katkı veren bir sektör. Ülkemiz tarımı öylesine büyük sektör ki ürettiği ürünlerle birçok sektörün doğmasına yaşamasına vesile olmuş. Ülkemizde; 200.000 Bakkal Ve Market; 75,000 Kahvehane; 50,000 Lokanta; 113 Ticaret Borsası; 722 Un Fabrikası; 400 Yem Fabrikası; 90 Bulgur Fabrikası; 33 Bisküvi Fabrikası; 30 Şeker Fabrikası; 25 Makarna Fabrikası; Ekmek fırınları tekstil sektörü tarımsal makine üreten sanayi sektörü tarımla ilgili devasal kuruluşlar insanlarımızın ekmek kapısı olmuş en önemlisi 83 milyon insanımızın 40 milyon turistin 3 milyon mültecinin karnını doyurmasıdır. Böylesine önemli bir sektör olmasına 83 milyon insanı doyurmasına rağmen çok sorunlu sıkıntılı ve önemsenmeyen bir sektör.”

“Çiftçimiz bu sene 70 kuruşa ürettiği soğanı 50-60 kuruşa satıyor”

“Tarım bakanımız göreve başladığı ilk günlerde bir açıklamasında çiftçimiz çok çok çalışıyor az az kazanıyor bunun genel kanunu ne yazık ki böyle dedi. Örnek verecek olursak çiftçimiz bu sene 70 kuruşa ürettiği soğanı 50-60 kuruşa satıyor. Çiftçimiz tüm zorluklara rağmen üretiyor ama pazarlayamıyor pazarlama aşamasında herkes riski olamadan karını alırken sadece zarara uğrayan zarar eden çiftçimiz oluyor. sürekli zarar gören çiftçimiz tarımı ve hayvancılığı bırakıyor.Her yıl ülkemizde %1.5 çiftçimiz tarımı bırakıyor. Önlem alınmaz ise çiftçimiz zarar etmeye devam ederse ülke tarımı büyük şirketlerin eline geçer. Bunun için ülkemiz tarımı 2,200,000 çiftçimizin derdi olmamalı 83.000.000 milyonun kaygısı olmalı. Bu kaygıyı yaşayan belediye başkanımız Kent konseyi çalışma gurubunu kurdu serpil hanım tekin hocam Salih başkanımda şimdiye kadar emek verdiler kendilerine teşekkür ediyorum. Bundan sonrada bizler Çiftçimiz köyünden kopmasın diye ürününü en iyi şekilde pazarlasınlar diye gayretin ve azmin içerisinde olacağız. Polatlı  kent konseyi tarım meclisi adına bizlere bu görevi layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum hepinizi saygıyla selamlıyorum.”