Ana sayfa GÜNDEM Beslenme Dostu Okul Kriterleri anlatıldı

Beslenme Dostu Okul Kriterleri anlatıldı

367
0

İlçedeki okullara sağlıklı eğitimler

İlçemizdeki tüm resmi ve özel okul yetkililerine Polatlı Okul Sağlığı birimi görevlileri tarafından beyaz bayrak, beslenme dostu ve sıfır atık eğitimleri verildi.

İlçemiz bünyesindeki tüm resmi ve özel okullara beyaz bayrak, beslenme dostu ve sıfır atık eğitimleri verildi. İlçemiz Okul Sağlığı birimi görevlileri Elif Toprakçıoğlu ve Nuray Yücel tarafından verilen eğitimlerin ilk basamağında okul ve kurum idarecilerine, daha sonra okullardaki Okul Sağlığı ekiplerinde görevli öğretmenlere eğitim verildi. 

Beslenme Dostu Okul Kriterleri ve başvuru süreci

Beslenme Dostu Okullar Programı Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel; okul öncesi (anaokulu), ilkokulu, ortaokul ve liseler ile meslekî eğitim merkezleri, özel eğitim uygulama ve iş eğitim merkezlerini kapsamaktadır. Okul/Kurumun programa başvurabilmesi için “Beyaz Bayrak” sertifikası sahibi olması gerekmektedir. Sertifika güncel (süresi dolmamış) olmalı ya da okul/kurum Beyaz Bayrak denetimi geçirmiş, sertifikası henüz basılmamış ise de sertifika almaya hak kazanmış okul/kurum olmalıdır. Okul/kurum, Beslenme Dostu Okullar Programı’na başvuruda bulunmadan önce bir “başvuru dosyası” hazırlamalıdır. 

Başvuru dosyası içinde; Beyaz Bayrak sertifikasının örneği, Okul Sağlığı Yönetim Ekibi üye listesi, ekip tarafından hazırlanan okul/kuruma özgü, yıllık BDO planı ve plan kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere ait belgeler (fotoğraf, kayıt/katılım listeleri, afiş, broşür vb.) yer almalıdır.  Dosya hazırlığını tamamlayan okul/kurum başvuruda bulunabilir. Başvuru dosyası hazırlamayan okul/kurumun başvurusu kabul edilmeyecektir. İlkokul ve ortaokul olarak eğitim veren bu okullar bir okul ilkokul için ayrı, ortaokul için ayrı başvuruda bulunacak şekilde dosya hazırlıkları yapmalıdır. Denetim ekibince doldurulacak formlar da her eğitim öğretim programı için ayrı ayrı doldurulacaktır. 

En az 75 puan alan okul Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanıyor

Beslenme Dostu Okul olmak için başvuruda bulunan ve başvuru dosyasının içeriği tam ve uygun olan okul, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nden ikişer yetkilinin katılımı ile oluşturulan denetim ekibi tarafından Beslenme Dostu Okul Denetim Formu (Beslenme Dostu Okullar Programı Uygulama Kılavuzu EK-2) ile okulların açık olduğu dönemde (eğitim öğretim takvimi içinde) okul ziyareti ile denetlenir.  Yapılan denetim sonucunda en az 75 puan alan okul Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanır.