Ana sayfa GÜNDEM Sigortalı anneye her ay 650 lira destek

Sigortalı anneye her ay 650 lira destek

252
0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu, 0-60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına, her ay 650 lira civarında destek sağlayacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlık ile AB delegasyonunun, 0-60 aylık çocuklara kreş, anaokulu ya da gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan 10 bin 250 anneye, her ay 650 TL tutarında maddi destek sağlayacağını açıkladı.

Başvurular 15 Ekim’de başlıyor

Bakan Selçuk, “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında sigortalı annelere 24 ay boyunca maddi desteğin yapılacağını belirtirken, projenin Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya’da uygulanmaya başlanacağını söyledi. Proje ön kayıtları 15 Ekim salı günü saat 14.00’ten itibaren www.sgkkurumsalcocukbakimi.org vasıtasıyla e-Devlet şifreleriyle yapılacak.

Aile Bakanı, “Projeden 0-60 aylık çocuklarını Bakanlığımız ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak. Annelere her ay 650 lira civarında (100 avro) destek sağlanacak.Bir anne 24 ay boyunca destek alabilecek. Ayrıca mali desteğe başvuran ilk 13 bin anneye tek seferlik 650 lira (100 avro) kırtasiye desteği de sağlanacak.Projenin amacı, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek. Bakanlık olarak aile birliğini korumak ve güçlendirmek için bu tür projeleri yaygınlaştıracağız.” şeklinde konuştu.