Ana sayfa Köşe Yazarlarımız İnsanların İçindeki İyiliği Öldürme-KÖŞE YAZISI

İnsanların İçindeki İyiliği Öldürme-KÖŞE YAZISI

640
0

Aslında bu hikâyeye benzer olaylar yaşıyoruz günümüzde. Ama artık bu hikâyedeki gibi vicdanlı hırsızlar yok hayatta. Hem malı çalıyorlar hem de insanların canına kast ediyorlar. Hatta şu günlerde en çok otoban hırsızları türedi. Yol kenarına bırakılan bir bebeği kurtarmak için arabasını durduran aileler, hırsızlar tarafından gasp ediliyor hatta öldürülüyorlar. Ne yazık ki iyilik yapmaktan korkar olduk. İnsanlığın öldüğü bir çağa girdik. Umuyoruz Allah bizleri insanlığını yitirmemiş, vicdan ve merhamet sahibi insanlar ile karşılaştırır.

İnsanların İçindeki İyiliği Öldürme

Bir zamanlar bir köyde bir ağa yaşıyormuş. Bir de özgürlüğüne çok düşkün cesur bir delikanlı. Bu delikanlının öyle bir atı varmış ki dillere destanmış. Bütün yarışlarda, ağanın atları dahil bütün atları geride bırakıyormuş. Ağa sürekli olarak bu ata sahip olmak istiyormuş. Fakat delikanlı bir türlü satmaya yanaşmıyormuş. Ağa, bu atın hasretiyle günden güne eriyormuş.

Ağa’nın en zeki adamlarından biri ağaya:

“Ağam kendini üzme, akşama o atı ahırda bil” demiş.

Delikanlının her akşam köye döndüğü yolun kenarına yüzü koyu uzanmış ve delikanlı yaklaşınca da:

“Ah… Karnım… Ölüyorum!” diye inlemeye başlamış.

Delikanlı atından indiği gibi adamın yanına gitmiş, onu usulca yerden kaldırarak atına bindirmiş. Sarsılmasın diye de kendisi atın yularından iple tutarak yürümeye başlamış. Birkaç dakika sonra hilekâr adam, atın ipini yularından çözmüş ve at hızla uzaklaşmaya başlamış.

Atının ipleri elinde kalan delikanlı, giden atlıya bağırmış:

“Bir dakika bekle, bir şey söyleyeceğim. Sakın atı bu şekilde elde ettiğini kimseye söyleme!”

Adam gülerek:

“Neden? Enayi olduğun ortaya çıkmasın diye mi?” demiş.

Delikanlı üzgün bir şekilde devam etmiş:

“Hayır, onunla ilgisi yok. Fakat sen bu olayı herkese anlatırsan, bir daha hiç kimse yol kenarında rahatsızlanan ve gerçekten yardıma ihtiyacı olan insanlara durarak yardım etmez. Bu insan senin kardeşin bile olsa. Yani sen bu olayı anlatarak insanların içinde olan iyilik yapma arzusunu yok edebilirsin.”

Bu sözlerden bir hayli etkilenen at hırsızı, özür dileyerek atı geri getirmiş ve:

“Asıl sen bu olaydan hiç kimseye bahsetme, ne olur” demiş…

Deniz Yıldızı

Bir aile sahilde dinleniyor. Deniz çok dalgalı olduğu için denize giren yok. Dalgalar deniz yıldızlarını sahile atıyor. Binlerce deniz yıldızı sahilde ölümü beklerken. Ailenin küçük çocuğu deniz yıldızlarını toplayarak, denize atmaya çalışıyor. Elbette çok sıcak altında, çok yoğun bir çaba harcıyor ve terliyor. Baba oğluna sesleniyor: “Yavrum boşuna terleme, gayretin boşuna, sahil milyonlarca deniz yıldızıyla dolu, bu işin anlamı yok!” Çocuk, sahilden bir deniz yıldızı daha alıyor ve denize atarken babasına: “Bak baba, onun için bir anlamı var. O yaşayacak,” diyor.