Ana sayfa GÜNDEM Gökpınar’dan Polatlı’ya yıllık 24,73 hm³ su!

Gökpınar’dan Polatlı’ya yıllık 24,73 hm³ su!

289
0
PAYLAŞ

Gökpınar Barajı tamamlanmasıyla 80 bin dekar alanda sulu tarım

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Gökpınar Barajı çalışmaları hakkında açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada barajın tamamlanmasıyla Polatlı’ya yılda 24,73 hm³ içme ve kullanma suyu verileceği duyuruldu.

Eskişehir’in Günyüzü ilçesindeki Gökpınar Barajı çalışmaları devam ediyor. DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Gökpınar Barajı tamamlanınca depolanacak su ile 80 bin dekar tarım arazisinin sulanabileceğini, ilçemize yılda 24,73 hm³ içme ve kullanma suyu verileceğini ifade edildi. Gövde kaya dolgusuna başlanan baraj faaliyete geçince bölgede yapılacak sulu tarımla ülke ekonomisine yıllık 56 milyon 185 bin 600 lira katkı sağlanması hedefleniyor.

80 bin dekar tarım arazisi sulanabilecek

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “DSİ Eskişehir ili Günyüzü ilçesinde yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Eskişehir ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Eskişehir Gökpınar barajında çalışmaların devam ediyor. Gökpınar barajının tamamlanması ile Barajda depolanacak su ile 80 bin dekar tarım arazinin sulanması sağlanacak olup, ayrıca Ankara’nın Polatlı ilçesine yılda toplam 24,73 hm³/yıl içme ve kullananım suyu verilecek.”

Ülke ekonomisine yıllık 56.185,600 TL katkı

“Gökpınar Barajı inşaatında memba ve mansap batardosu ile slurry trench imalatları, ulaşım yollarının büyük kısmı ile enerji nakil hattı imalatları, iletim hattı ve vana odaları imalatları, kademeli su alma yapısı, gövde sıyırma ve cut-off kazısı ve enjeksiyon işleri tamamlandı, gövde kaya dolgusuna başlandı. Gökpınar Barajı’nın tamamlanması ile 80 bin dekar arazide sulu tarım yapılacak, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte ülke ekonomisine yıllık 56.185,600 TL katkı sağlanması hedefleniyor.”