Ana sayfa GÜNDEM Bilgiç: “Sağ olsunlar, kimse kolunu kıpırdatmadı”

Bilgiç: “Sağ olsunlar, kimse kolunu kıpırdatmadı”

290
0

Yenimahallelilerin itirazı reddedildi

Yenimahalle imar plan revizyonu hakkında mahalle halkı, planda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 1,4 düşürülen arka cephedeki emsalin Polatlı Belediyesi’nce onaylı plandaki şekilde E:1.80 ve E:1.60 olarak kalması konusunda itiraz dilekçelerini vermişti. Yenimahalle sakinlerinin itirazı geçtiğimiz günkü toplantıda reddedildi.

Ankara’dan Polatlı’ya gerişteki ilk mahallelerden biri olan ve bu anlamda Polatlı’nın vitrininde önemli bir yere sahip Yenimahalle’deki sorunlara yıllardır çözüm bulunamıyor. Yenimahalle sakinleri yine umduklarını bulamadı. Yıllardır adeta kangrene dönen Yenimahalle imar revizyonu hakkında sonuç yine mahalle sakinlerinin istediği gibi olmadı. Mahalle halkı Büyükşehir tarafından emsal 1,4’e düşürülmesi sebebiyle plana itiraz etmişti, mahalle sakinlerinin itirazı reddedildi. Yenimahalle Muhtarı Esra Bilgiç, konuya ilişkin yaptığı paylaşımda hem itirazın reddedilmesine, hem de Polatlı Belediyesinin 2020-2024 stratejik planında Yenimahalle’ye yer verilmemesine tepkisini dile getirdi.

“Lütfen Yeni Mahalleyi de kucaklayın”

Görev sürecisince mahallenin sorunlarını yetkili birimlere sürekli ileten Yenimahalle Muhtarı Esra Bilgiç, yaptığı paylaşımda; “Yeni Mahalle sakinleri yıllardır mücadele veriyor. Ankara Büyükşehir belediyesi tarafından imarla ilgili itirazlarımız red edildi. Polatlı Belediyesinin 2020–2024 stratejik planında 1. Madde şehitlik, gazi ve o bölgeleri kapsıyor, diğer mahalleler var, Yeni Mahalle maalesef yok. Sesimizi ve sıkıntımızı halen ne Büyükşehre ne Polatlı Belediyesine duyuramamışız. Şehrin girişini bu halde bırakan ve kalmasına destek veren herkesi kınıyorum. Yeni Mahalle üvey evlat olmamalıydı. Gariban vatandaş yine yanlız. Polatlı sevdalısı olan, hemşehrimiz olan, Polatlı’yı kucaklayan herkese sesleniyorum. Lütfen Yeni Mahalleyi de kucaklayın. Bu bölgeyi biraz gezin 3 gün yaşayın ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Ne yapmak nasıl çözmek lazım.Yeni yapılan yerleşim alanlarına bir bakın lütfen hani yatay yapılaşma, bu katları ben mi verdim. Yeni Mahalle de sadece 1,8 emsal istedik çok mu. Ama sağ olsunlar kimse kolunu kıpırdatmadı. Gücü yeten özel emsal çıkarıyor, gücü yeten arsasını imardan çıkarıyor. Gücü yetmeyen umutlarını yitirmemeye çalışıyor. Çok üzgünüz mahalle sakinleri olarak. Ama sesimizi duyurana kadar pes etmeyeceğiz.”ifadelerini kullandı.

Yıllardır kentsel dönüşüm bekliyor

Yenimahalle, ilçemizde yıllardır kentsel dönüşüm bekleyen, sorunları gün be gün artarken çözümleri bir türlü bulunamayan bir mahallemiz. Yıllardır kentsel dönüşüm bekleyen bu mahalle şu anki görüntüsüyle şehrin girişinde olmasına rağmen kırsal bir mahalleden farksız. Yıkılmaya yüz tutmuş evler ve bulaşıcı hastalıklar sorunlarının yanı sıra mahallede ayrıca fuhuş, uyuşturucu ve çeşitli güvenlik sorunları da sıkça yaşanıyor.

Ne olmuştu?

Yıllardan bu yana adeta kangrene dönen Yenimahalle imar plan revizyonu hakkında, Ankara Büyükşehir Belediyesince Yenimahalle’de konut alanlarında inşaat emsali (E:1.40) ve bina yüksekliği serbest olarak belirlenmesi suretiyle “tadilen onayı”na ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu oylanarak oybirliği ile kabul edilmiş ve 24 Ekim 2018 tarihinde askı süresi başlamıştı. Mahalle sakinleri, Mayıs ayı içerisinde ön sıralarda mevcutta E: 4-5 aralığında bulunan yapılaşmanın parsellerde de eski imar planında aynı yapı şartlarının olmasından dolayı revizyonda emsalin E2’den E:3,5’ğa çıkarılması, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 1,4 düşürülen arka cephedeki emsalin Polatlı Belediyesi’nce onaylı plandaki şekilde E:1.80 ve E:1.60 olarak kalması konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı’na itiraz dilekçelerini teslim etmişlerdi.