Ana sayfa GÜNDEM Polatlı’da “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” seferberliği

Polatlı’da “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” seferberliği

357
0

Polatlı’da Yaya Güvenliği Nöbeti

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesinin ardından Şubat ayında “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyası başlamış ve uygulanmıştı. Dün ise “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” temasıyla Kaymakam Tunçer önderliğinde yeniden ilçemiz okul önlerinde uygulama yapıldı, şoförlere broşürler dağıtıldı.

Bilindiği gibi İç İşleri Bakanlığınca 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildi. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığınca başlatılan “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında dün tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de farkındalık etkinliği düzenlendi. Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer önderliğinde pek çok kurum ve kuruluş yetkililerince; Zafer Ortaokulu ve Cumhuriyet Meydanı başta olmak üzere özellikle okullar çevresindeki yaya geçitlerinde 7 noktada İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince uygulama yapıldı. Kaymakam Tunçer, sürücülere hem kampanyayı anlattı hem de broşür dağıttı.

Kurala uymayana 188 TL ve 488 TL para cezası

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar, hükmü getirilmişti. Kurala uymayan sürücüler hakkında 188 TL’den başlayan idari para cezası uygulanacak. Dün Türkiye ile aynı anda ilçemizde düzenlenen “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz”  uygulaması ile öğrenciler, sürücüler ve yayalarda Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amaçlandı. Düzenlenen programa Kaymakam Tunçer’in yanı sıra; İlçe Emniyet Müdürü Cemil Karakaya, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Çinar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, Polatlı Belediyesi Kültür Müdürü Veli Keskin, Karayolları yetkilileri, diğer kurum ve kuruluş yetkilileri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tunçer: “Amacımız; yayaların güvenliğine verilen önemin artması”

Uygulama esnasında konuya ilişkin açıklamada bulunan Kaymakam Tunçer; “Tüm yayaların trafikte öncelikli olduğuna dikkat çekmek adına bugün hep beraber buradayız. Şu anda ilçemizde 7 ayrı noktada bu etkinlik yapılıyor. Amacımız; yayaların güvenliğine verilen önemin artması, sürücülerin yaya geçitlerinde uyması gereken kurallar hakkında bilinçlendirilmesi ve yaya geçidinin önemi vatandaşlara anlatılmasını sağlamaktır. Bu konuya dikkat çekmek amacıyla bugün saat 13.00-15.00 arasında tüm Türkiye’de olduğu gibi Polatlı ilçemizde de ‘Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz’ sloganıyla bu programı gerçekleştiriyoruz. İlçemizde bu zamana kadar bu kurala uyulmaması sebebiyle yaşadığımız aşırı bir sıkıntı olmadı. Konuya devamlı dikkat çekiyoruz.”şeklinde konuştu.  

Ceza okul önlerinde 488 TL

Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli Komiser Burç İlgen ise yaptığı bilgilendirmede; “Yaya geçitlerinde yayaya öncelik vermemek 74/A maddesi gereğince 188 TL, okul önlerinde ise 74/B maddesi gereğince 488 TL para cezası uygulanmaktadır. İçişleri Bakanlığımızca 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edilmiştir. Sık sık yaptığımız uygulamalarla bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Ülke genelinde geçtiğimiz yıl 495 vatandaşımız olay yerinde, 992 vatandaşımız da 30 gün içerisinde hayatını kaybetmiştir. Yayalara çarpma şeklinde gerçekleşen trafik kazaları yıl ortalamasına vurulduğunda kazaların %17’sini oluşturmaktadır. 2 Ekim günü ilan edilen ‘Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz’ uygulamasını da şu an tatbik ediyoruz. Polatlı halkı genel olarak bu konuda bilinçli ve çalışmalarımız da devam ediyor.”dedi.