Ana sayfa GÜNDEM İlçede ekmek israfının önüne geçilecek

İlçede ekmek israfının önüne geçilecek

271
0
PAYLAŞ

“İsraf etme insaf et, Oysa Ekmek Nimettir”

Polatlı Belediyesi ilçede ekmek israfının önlenmesi ve bayat ekmeklerin değerlendirilmesi konusunda çalışma yürütecek.

Polatlı Belediye Meclisi Ekim ayı ilk toplantısında görüşülen konular arasında ekmek israfının önlenmesi ve bayat ekmeklerin değerlendirilmesi konusu da yer aldı. Bu kapsamda ekmeklerin çöplere atılmasının önlenmesi amacıyla ilçenin çeşitli yerlerine bayat ekmek kutularının konarak toplanan ekmeklerin hayvan barınağına yiyecek olarak kazandırılması planlanıyor.

“Bayat ekmekler düzenli bir şekilde toplanmalı ve Hayvan Barınağına sevk edilmelidir”

Meclis Üyesi Murat Deniz tarafından okunan Ekmek İsrafının önlenmesi hakkındaki komisyon raporunda şu ifadeler yer aldı: “Belediye Meclisimizin 02.09.2019 tarihli toplantısında komisyonumuza havale edilen Belediyemiz meclis üyeleri Zekayi Kaya, Fatma Erten ve İsmail Hakkı Akgök, Seda Aşıbol ‘un “Belediyemiz tarafından ekmek İsrafını önlemek amacıyla sokaklarda uygun görülen yerlere ekmek toplama kutusu konulması ” hakkındaki müşterek önergesi; 19.09.2019 tarihinde yapılan toplantı da görüşülerek aşağıdaki kararlar alınmıştır. Kent Konseyi ve Belediyemiz ile yapılacak ortak bir projeyle İsrafın önlenmesi konusunda sosyal sorumluluk oluşturulabilir. Amaç tamamen israfın önüne geçmek ve ekmeklerin çöplere atılmasını önlemek olmalıdır. “İsraf etme insaf et, Oysa Ekmek Nimettir” sloganı ile bölgemizdeki ve şehrimizdeki ekmek İsrafını önlemek ve bayat ekmekleri değerlendirmek amacıyla bayat ekmek kutuları şehrin muhtelif noktalarına yerleştirilebilir. Çöpe atılan bu bayat ekmekler daha sonra hayvan barınaklarına yiyecek olarak kazandırabilir. Kutulara bırakılacak bayat ekmekler Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı personel tarafından sürekli takip edilerek düzenli bir şekilde toplanmalı ve Hayvan Barınağına sevk edilmelidir.”

Ekmeğin israf edilmesi kötü niyetten ziyade ihmal ve bilgisizlikten kaynaklanıyor

1.Türkiye’de ekmek israfı araştırmasına göre israf, ekmeğin üretim veya tüketim süreçlerinin herhangi bir aşamasında meydana gelebilmektedir. Araştırma ile temel gıda olan ekmeğin israf edilmesinin kötü niyetten ziyade ihmal ve bilgisizlikten kaynaklandığı tespit edilmiştir.

2. Ülkemizin bir tarım ülkesi olması yıllardır süregelen beslenme alışkanlıkları ve sosyoekonomik yapısı nedeniyle ekmeğin beslenmemizdeki önemi daha fazladır.

Ekmek israfını azaltmak için evlerde;

1-İhtiyaç fazlası ekmek alınmamalı.

2-Ekmek poşette saklanmalı.

3- Ekmek dilimlenerek tüketilmeli.

4- Uzun süre saklamak gerekiyorsa derin dondurucuda saklanmalı.

5- Kuruyan ekmekler buhar yoluyla yumuşatılarak tüketilmeli.

6- Bayatlayan ekmekler galeta unu veya kurutulmuş ekmek içi olarak yemeklerde kullanılmalı.

Toplu tüketim yapılan yerlerde;

1- Hastane, yatılı okul, askeri birlikler ve öğrenci yemekhanelerinde “ekmek israfı önleme planları” oluşturulmalı.

2- Üretim talebe göre planlanmalı.

3- Raf ömrü uzun kaliteli ekmek üretilmeli.

4- Ekmekler fırında veya satış yerlerinde uygun koşullarda saklanmalı.

5- Toplu yemek yenen yerlerde ekmek dilimlenmiş ve küçük boyutlu ekmekler tercih edilmeli.

6- Toplu üretim yerlerinde menüye göre ekmek sipariş verilmeli, artan ekmeklerin daha sonraki günlerde kullanılmasını sağlayacak menü düzenlenmesi yapılmalıdır.