Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Cesaret-KÖŞE YAZISI

Cesaret-KÖŞE YAZISI

682
0

Vancouver’de yaşayan Malcolm adlı bir adam bir hafta sonu nişanlısıy- la birlikte İngiliz Kolombiyası’nın kuzeyindeki ormanda doğa yürüyüşüne gider. Her nasılsa, bir anne ayıyla yavrularının arasına girerler.

Yavrularını korumak isteyen anne ayı, Malcolm’un nişanlısını yakalar. Malcolm yalnızca 1.60 boyundadır. Ayı ise dev gibidir ama Malcolm cesa­retini toplar ve nişanlısını kurtarmayı başarır. Bu sırada anne ayı onu yakalar ve bedenindeki bütün kemikleri kırar. Sonra pençelerini onun suratına batırır ve suratını kafasına kadar boydan boya yarar. Malcolm’un hayatta kalması şaşırtıcıdır.

Sonra ki sekiz yıl boyunca onlarca ameliyat geçirir. Bu süre zarfında doktorlar mümkün olan bütün estetik ameliyatları yaparlar. Bunların fazla faydası olmaz ve Malcolm kendini çok çirkin hisseder. Toplum içine çıkamaz.

Malcolm bir gün tekerlekli sandalyesiyle rehabilitasyon merkezinin onuncu katından kendini atmak ister. Babasının tam vaktinde gelmesiyle intiharı engellenir.

Babası Malcolm’a;

– Malcolm, her insanın içinde, derinlerde bir yerde yarası vardır. Çoğumuz bir gülümseme, biraz makyaj ve güzel giysilerle onu saklarız. Senin yaran dışarıda ama hepimiz aynıyız oğlum. Hepimiz bir şekilde

derinden yaralanmışız.

Kısa bir süre sonra Molcolm’un bir arkadaşı dinlemesi için ona moti­vasyon kasetleri verir. Kasetlerden birinde 42 yaşında duyma yetisini yitirmiş ve buna karşın yılmayarak dünyanın en ünlü satıcılarından biri olmuş olan Malcolm Paul’un dediklerini dinler “Engeller sıradan insanlara, onları sıra dışı yapmaları için verilmiştir.”

Malcolm, bir sigorta satıcısı olmaya karar verdi. Fiziksel şekil bozuklu­ğu nedeniyle her gün reddedilme korkusuyla yüzleşmek zorunda kaldı. Her sabah reddedilme olasılığını bilerek uyandı ama yine de yoluna devam etti. Defalarca reddedilme olasılığı olan bu işte bir servet kazandı.

Kartvizitlerinin üzerine resmini koydu ve onları insanlara verirken:

– Dış görünüşüm çirkin ama beni tanırsanız, içimin güzel olduğunu göreceksiniz, diyordu. Malcolm, bir yıl sonra Vancouver’daki bir numara­lı sigorta satıcısı oldu.