Ana sayfa GÜNDEM Tunçer: “15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız”

Tunçer: “15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız”

464
0

15 Temmuz şehitleri anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü Programı, dün 13 Eylül Kültür Merkezinde yoğun katılımla gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü kapsamında demokrasi zaferi ve şehitleri anma programı gerçekleştirildi. Polatlı 13 Eylül Ortaokulu Öğretmen ve Öğrencilerince hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı. Sonrasında Çarşı Camii müezzini Süleyman Ömür tarafından tüm şehitlerimiz için Kuran tilaveti okundu. Ardından 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan video izlendi. Oratoryo ve Polatlı’da 15 Temmuz slayt gösterisi ile devam eden programda şiirler okundu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.

Program, yoğun katılımla gerçekleşti

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü Programına; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Şehit Aileleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, kurum kuruluş amirleri, Siyasiler, STK temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer yaptı. Tunçer, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tarihin en anlamlı, kahramanca direnişlerinden biridir”

“15 temmuz 2016 tarihinde fetö/pdy tarafından Türk demokrasisine ve milli iradeye karşı teşebbüs edilen hain darbe girişimi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kahraman milletimiz tarafından bertaraf edilmiştir. 15 temmuz gecesi Türk milleti tarihinin hiçbir döneminde görülmeyecek bir alçaklık ve ihanetle karşılaşmıştır. Bu teşebbüs fetönün (fethullahçı terör örgütü)  ülkemizin bağımsızlığına, birliğine ve dirliğine yönelik en pervasız, en alçak, en kanlı darbe girişimidir. 15 temmuz gecesi hain fetö örgütü aracılığıyla gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine, Sakarya zaferinin yaşandığı bu coğrafyada Polatlı halkı tüm ülkemizde olduğu gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkesi etrafında kenetlenerek dur demiş, hain saldırıyı gerçekleştirmek isteyen şer güçlere geçit vermemiştir. Hem Türkiye genelinde hem de Polatlımızda dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz,  gece boyunca sayısız kahramanlık destanları yazmıştır. 15 temmuz gecesi hain fetö terör örgütü aracılığı ile gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi, milletin darbe heveslilerine verdiği bir büyük ders olarak, bu milletin şanlı tarihindeki yerini alacak ve hiçbir zaman hatırımızdan çıkmayacaktır. Halkımızın fetö saldırılarına karşı Türkiye’nin dört bir yanında verdiği mücadele, tarihin en anlamlı, kahramanca direnişlerinden biridir. Kurtuluş savaşı esnasında gösterdiğimiz birlik ruhunu tekrar göstererek zor zamanlarda farklılıklarımızı bir kenara bırakarak nasıl kenetlenebildiğimizi dosta düşmana bir kez daha gösterdik. Füze rampalarının girişini engellemek için bunların taşındığı kamyonların lastiklerini kesen Polatlılı vatandaşlarımızdan övgü ile bahseden cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi 15 temmuz gecesi, Sakarya meydan muharebesinde olduğu gibi, Polatlımız bir kez daha tarihimizde çok az rastlanan bir kahramanlık örneği kaydetmiştir.” 

“Allah 15 temmuz’u bir daha bu millete yaşatmasın”

“Fetö ile ilgili bizim mücadelemiz bunların kökü kazınana kadar devam edecektir. Bunları bitireceğiz. Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız, onlara kurşun atan, bomba atan, insanlıktan nasibini almayanların yanına bunu bırakmayacağız. Aziz şehitlerimizin, isimlerini de asla ve asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Demokrasiye bu kadar layık olduğunu böylesine kanıtlamış olan Türk halkı çok daha güzel hedeflere el birliğiyle ulaşacaktır.  Terör saldırıları ülkemizin huzurunu, milletimizin birliğini ve barış içinde yaşamasını, kardeşlik hukukunu asla yok edemeyecektir. Türk halkı, ister fetö olsun ister bir başka terörist grup olsun, bunların topraklarımızda yeşermesine asla izin vermeyecektir. Allah 15 temmuz’u bir daha bu millete yaşatmasın.”

“İlçemizin kaymakamı olarak ben de her zaman yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum”

“Şimdi çalışma zamanı, çok çalışacağız. Bilimde, kültürde, sanatta ve hayatın her alanında göstereceğimiz çabalar ve elde edeceğimiz başarılar, bugünlere ulaşmamızı sağlayan kahramanlara teşekkürümüzü, bağlılığımızı, miraslarına sahip çıktığımızı kanıtlayacaktır.  Bizlere milli irade ve demokrasinin hâkim olduğu bir gelecek sağlamak için canlarını feda eden 15 temmuz milli irade ve demokrasi zaferi şehitleri ve tüm şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum. Şehitlerimizin emanetleri olarak gördüğümüz geride bıraktığı yakınlarına aynı şekilde sahip çıkıyoruz. Bu konuda şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin her türlü meselelerinde ilçemizin kaymakamı olarak ben de her zaman yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bağımsızlığı kendine şiar edinmiş aziz milletimizin hissiyatına tercüman olmuş şu tarihi sözleriyle bitirmek istiyorum “ başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız, bin yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz, ülkemizi hedeflerinden vazgeçiremeyeceksiniz.” Bu duygu ve düşüncelerle herkesi saygı ile selamlıyorum. 15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız.”

“Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır”

Programın açılış konuşmasını yapan Türkçe Öğretmeni Özlem Boz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hatırlanacağı üzere 15 Temmuz gecesi ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Ancak milletimiz darbe girişimini sokakları ve meydanları doldurarak ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. Şehitlerimiz ve gazilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, liyakatleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki şehitlerimiz daima muhafaza edeceklerdir.  Artık her yıl 15 Temmuz demokrasi zaferi ve şehitleri anma gününde kendilerini gönülden yad edecek hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız. 15 Temmuzda meydanlarda tıpkı Çanakkale’de İstiklal savaşımızda olduğu gibi tüm kalpleriyle tek yürek olmuş iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı büyük Türk milleti vardı. Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi bu coğrafyayı vatanı olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milletimiz o gece söğütte ve İstanbul’da olduğu gibi Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse 15 Temmuzda da aynı cevabı vermiştir. Türkiye’yi parçalayacaklarını devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi milletimize meclisimize demokrasimize cumhuriyetimize aydınlık yarınlarımıza ve şanlı ordumuza karşı yapılmıştır. Ordumuz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke artık 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. 15 Temmuz Demokrasi Zaferimiz kutlu olsun.”