Ana sayfa GÜNDEM “Son Kale Polatlı” adı Büyükşehir Meclisinde

“Son Kale Polatlı” adı Büyükşehir Meclisinde

554
0

Ovacık: “Milli Mücadele’nin son kalesiydi Polatlı…”

Polatlı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Selami Ovacık, Polatlı adının önüne “Son Kale” ibaresi eklenmesi konusunda Büyükşehir Meclisinden destek talep etti.

CHP Meclis Üyesi Selami Ovacık, Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günkü meclis toplantısında gündem dışı söz alarak kürsüye çıktı. Ovacık, Polatlı adının önüne “Son Kale” ibaresi eklenmesi konusunda Büyükşehir Meclisinden destek talep etti. Ovacık; “Polatlı isminin başına “SON KALE” anlamı eklenerek SON KALE POLATLI ismi ile ilgili meclisimizin desteğini talep etmekten onur duyuyorum. Şüheda diyarı Polatlı’mızın bu anlamı kazanması, necip ecdadımıza ahde vefamızın ve Sakarya Zaferi’nin ulusal anlamda tanıtılması gayemizin gereğidir.”dedi.

“Sakarya Savaşı’nın Adapazarı’nda yaşandığını düşünen gençlerimiz…”

Ovacık, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öldü denilen yerde Vatanın ve Türk Milleti’nin umudunun yeniden dirildiği, Sakarya Zaferi’nin Türk Milleti’nin ruhunda anıtlaştığı, Kurtuluş’tan Kuruluş’a Milli Mücadele’nin son kalesi, Polatlı’nın bir temsilcisi olarak sizleri sevgiyle, saygıyla ve 23 Ağustos’tan 13 Eylül’e Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluş coşkusuyla selamlıyorum… Kıymetli arkadaşlarım, insanlık tarihinde olduğu gibi milletlerin tarihinde de unutulmaz günler ve unutulmaz tarihi anlar vardır. Bu günlerin anılması, tarihimizin öğrenilmesi ve yaşananlardan ders alınması, ulus tarihimizin dönüm noktası olan Sakarya Zaferi’nin gelecek nesillere anlatılması, hali hazırda Sakarya Savaşı’nın Adapazarı’nda yaşandığını düşünen gençlerimize doğru tarih bilinci ile Dünya Savaş Tarihinin en uzun süren Meydan Muharebesi olan Sakarya Meydan Savaşı’nın Türkiye Cumhuriyeti ve Polatlı’ya dair anlamının aktarılması bizler için görevdir.”

“Türk’ün ateşle imtihanıydı Sakarya Zaferi…”

“Zirâ, Türk’ün ateşle imtihanıydı Sakarya Zaferi… Bir ölüm kalım savaşıydı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milleti ile birlikte inanç, fedakârlık ve kararlılığının zafere dönüştüğü, Milli Mücadele’nin son kalesiydi Polatlı… Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün” Hattı Müdafaa Yoktur Sathı Müdafaa vardır ve o satıh bütün Vatan’dır. Vatanın her karış toprağı şehit kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz. ” emrinin, Yokluk ve yoksulluk içindeki bir Milletin Vatan aşkı ile dolu yürekleriyle yerine getirişinin tanığıdır Polatlı… Büyükşehir Belediyemizin kıymetli üyeleri, Yunan Kralı Konstantin’ in “Gordion Düğümünü Keserek” Anadolu’yu Yunan Krallığına bağlamak gafletini, Atatürk tarihe altın harflerle yazılan eşsiz askeri dehası, Sathı Müdafaa stratejisi ve aziz Türk Milleti’nin azim ve kararlılığı ile ” Anadolu’nun Harim-i İsmeti” nde yani Anadolu’nun dokunulamaz, en temiz sinesinde boğmuştur. Bu anlamda Polatlı, Milli Mücadele’nin, Kurtuluş Savaşı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’ni) tertemiz sinesinde, Milli Mücadele’nin Son Kalesi olarak tarihi anlamını bulmuştur.

“Vatanımızın her karış toprağı korunmaya ve her şehidimiz ayrı ayrı hatırlanmaya değerdir”

“Biz öyle bir ecdadın temsilcileriyiz ki tarihin hangi sayfasını okusak hangi karesine baksak gururla dolu… Bastığımız yerler bu yüzden nice hatıralarla anılmaya, Atalarımızın onurlu, şanlı mücadeleleri sonucu bizlere emanet bıraktığı vatanımızın her karış toprağı korunmaya ve her şehidimiz ayrı ayrı hatırlanmaya değerdir. Büyükşehir Belediyemizin kıymetli üyeleri, Dünya harp tarihinde “en uzun Meydan Muharebesi” olarak nitelendirilen Sakarya Savaşı, 1683 Viyana Bozgunu’ndan 23 Ağustos 1921’e yaklaşık 300 yıl süren geri çekilmenin, o makûs talihin durdurulduğu bir zaferdir. Kaybetseydik Anadolu’dan atılmış olacaktık. Ne Türk Milleti, ne din, ne özgürlük ne vatan olacaktı. Bu apaçık gerçekleri anlayamayan “Keşke Yunan galip gelseydi” diyenler vardı, Kurtuluş Savaşı için “Gerçek savaşlar değildi, Yunan ile göstermelik savaşıldı, şehitlikler düzmecedir ” diyenler vardı.”

“Ne büyük bir felaketten döndüğümüzü biliyorlar mıydı?”

“Eğer bu savaş kazanılmasaydı, Ankara düşecek, Milli Mücadele sona erecek ve bize Anadolu’yu beş parçaya bölen Birinci Dünya Savaşı sonunda dayattıkları Sevr Anlaşması yürürlüğe girecek, Türklere iç Anadolu’da Konya ilimiz kadar bir yer bırakılacaktı. Bu anlamıyla Sakarya Zaferi, Sevr dayatmasını da yırtıp atan bir zaferdir. Sayın Başkanım, Büyükşehir Belediye Meclisimizin Kıymetli Üyeleri; Tarih, Polatlı’mıza, Sakarya Zaferi ile Milli Mücadelenin Son Kalesi ve Kurtuluş Savaşımızın tertemiz sinesi olmak vasfını vermiştir. Bu anlamda Polatlı’nın bir temsilcisi olarak, Polatlı isminin başına “SON KALE” anlamı eklenerek SON KALE POLATLI ismi ile ilgili meclisimizin desteğini talep etmekten onur duyuyorum. Şüheda diyarı Polatlı’mızın bu anlamı kazanması, necip ecdadımıza ahde vefamızın ve Sakarya Zaferi’nin ulusal anlamda tanıtılması gayemizin gereğidir.”

“Sakarya Zaferi, Sevr dayatmasını da yırtıp atan bir zaferdir”

“SON KALE POLATLI’nın bir temsilcisi olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm Milli Mücadele Kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, Sakarya Zaferi ile birlikte Kurtuluş Savaşı şehitlerimiz başta olmak üzere Vatan savunmasında canlarını bu uğurda feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, her karış vatan toprağında, sınırlarımızda ve Suriye’de en kutsal görevi ifa eden Mehmetçiklerimize Rabbimizden kolaylıklar ve selametler diliyor sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”